Karmienie piersią- Na czym polega? Trudności, praktyczne porady, przeciwwskazania

0 91
5/5 - (5 votes)

Karmienie piersią to niezwykle intymna chwila dla mamy i maluszka. Wielu osobom może wydawać się, że jest to czynność instynktowna i prosta, jednak w wielu przypadkach nie jest to takie proste, jak się wydaje. Laktacja to czynność, której organizm tak naprawdę często musi się nauczyć. Jak poprawnie karmić dziecko piersią? Jakie są zalety karmienia dziecka tym sposobem? O czym należy pamiętać?

Charakterystyka karmienia piersią

Nie trzeba mówić o tym, że karmienie piersią to ssanie pokarmu matki poprzez sutek. Dziecko spożywa pokarm w identyczny sposób, jak z butelki, jednak sutki są dużo krótsze, a mleko nie płynie z nich tak swobodnie, jak z otworów butelki. Karmienie piersią leży w naturze kobiety. Tak naprawdę przez cały okres ciąży organizm przyzwyczaja się do nowych zadań i laktacja zaczyna być pobudzana już wtedy. Niestety karmienie piersią nie jest takie proste. Są sytuacje, w których karmienie dziecka staje się utrudnione, a często wręcz niemożliwe. Jakie to sytuacje?

Jakie sytuacje utrudniają lub uniemożliwiają karmienie piersią?

Nawał lub zastój pokarmu

Zbyt duża ilość pokarmu powoduje marnowanie się cennego pokarmu, które mogłoby zostać spożyte przez dziecko. Kiedy laktacja jest zbyt intensywna, kobieta zaczyna odczuwać dyskomfort, a często ból piersi i konieczne jest odciągnięcie pokarmu. Niestety ciągłe funkcjonowanie z laktatorem przy boku jest uciążliwe, a ściąganie go do butelki i pobudzanie sutków jeszcze mocniej pobudza laktację i warto o tym pamiętać. Zastój pokarmu również nie jest dobrym sygnałem. Często zdarza się tak w przypadku porodów przedwczesnych, kiedy organizm do końca nie zdążył przygotować się do nowej funkcji. Oczywiście problemy z brakiem pokarmu mają również matki, które urodziły dziecko w terminie. Zastój pokarmu spowodowany jest zmianami hormonalnymi, stresem oraz zmęczeniem. Warto pobudzać wtedy sutki do laktacji, jednak nie warto robić nic na siłę.

Wklęsłe brodawki

Anatomiczne dysproporcje brodawki bardzo często uniemożliwiają spożywanie pokarmu przez dziecko. W aptekach zakupić można specjalne nakładki ułatwiające ssanie, jednak nie zawsze są one pomocne i umożliwiają karmienie piersią.

Zapalenie piersi

Niezwykle intensywna przypadłość, która dotyka wiele matek. Stan zapalny w piersiach zdarza się bardzo często, kiedy w kanałach zalega mleko. Dzieje się tak również wtedy, kiedy laktacja jest zbyt intensywna. W takich przypadkach wiele matek stosuje okłady z kapusty, które zmniejszają gorączkę i uśmierzają ból. Konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który przepisze specjalne leki oraz maści.

Psychoza poporodowa

Niestety wiele matek zmaga się z problemem psychozy poporodowej. W tym czasie kobieta nie myśli w ogóle o karmieniu swojego dziecka piersią, gdyż skupiona jest zazwyczaj na swoim żalu i smutku spowodowanym zmianą sytuacji życiowej i koniecznością dostosowania się do nowych warunków. Na szczęście tego typu objawy mijają po kilku dniach. Jeżeli młoda mam przez kilka dni chodzi smutna i nie wykazuje zainteresowania dzieckiem, konieczna jest wizyta u psychiatry lub psychoterapeuty.

Karmienie piersią- 8 praktycznych porad dotyczących karmienia!

Dobra pozycja to podstawa

Kobieta karmiąca piersią powinna przyjąć wygodną pozycję, gdyż w innym przypadku będzie spięta i zestresowana, co wpłynie źle na proces laktacji. Ważna zasada to to, że to dziecko ma być przystawione do piersi, a nie pierś do dziecka. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o swoją wygodę, wtedy dziecko również będzie szczęśliwe i zadowolone. Do wygodnego karmienia z pewnością nada się wygodny fotel, podnóżek oraz poduszka do karmienia.

Poduszka do karmienia- Gwarancja wygody

Poduszki do karmienia stają się coraz popularniejsze. Można je nabyć nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również online. Ich cena waha się w granicach 30-100 zł. Tego typu poduszki mają kształt fasolki lub rogala, jednak twórcy wymyślają wiele nowych kształtów, które prezentują się w pokoiku dziecięcym niezwykle modnie. Stosowanie poduszki zmniejsza napięcie karku i szyi, dlatego kobieta karmiąca nie jest spięta i w rezultacie obolała.

Szereg porad laktacyjnych

Od samego początku należy dbać o to, aby karmienie odbywało się w sposób prawidłowy. Nabycie złych nawyków może prowadzić do późniejszych trudności. O pomoc warto poprosić położną środowiskową lub pielęgniarkę. Warto również zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie podczas kuru przyswajane są wszystkie techniki pomocne w tym przypadku.

Prawidłowe ssanie

Wiele mam ma problem z przystawianiem dziecka do piersi. Należy jednak pamiętać, że usta dziecka powinny szczelnie okalać sutek. Jeżeli chwyt dziecka jest nieprawidłowy, (zaciśnięte wagi dziecka, cała brodawka w ustach dziecka), należy natychmiast przerwać karmienie i zacząć proces przystawiania od początku. Mama powinna przyłożyć mały palec  kącik ust dziecka. Nie należy do piersi przystawiać dziecka, które płacze, gdy z pewnością źle złapie sutek i sprawi ból swojej mamie.

Kryzys laktacyjny można pokonać!

Mamy, które czują, że mają stanowczo zbyt mało pokarmu, mogą przystawiać dziecko do piersi nieco częściej, aby laktacja mogła się pobudzić. Nie warto mieszać i podawać dziecku mleka modyfikowanego zwłaszcza w butelce ze smoczkiem, gdyż ma on zupełnie inną powierzchnię i grubość, niż sutek, co mogłoby pogorszyć zdolności dziecka w prawidłowym chwytaniu sutka. Takie mieszanie pokarmów jest również niezdrowe.

Słód jęczmienny na problemy laktacyjne

W sklepach dostępne są herbaty, które za zadanie mają pobudzać laktację. Oprócz nich warto też stosować słód jęczmienny, który pobudza laktację. Uczestniczy w przemianach metabolicznych nastawionych na produkcję mleka. Jest to bezpieczna i skuteczna forma wspierania laktacji.

Częste picie wody

Już na porodówce wiele matek dowiaduje się o tym, że konieczne jest picie dużej ilości wody. Badania naukowe wykazały bowiem, iż spożywanie dużych ilości wody wpływa pozytywnie na laktację i na jakość pokarmu. Każda mama musi pić tyle wody, aby jej pragnienie zostało zaspokojone. Warto stawiać na niegazowaną wodę niż na szkodliwą kofeinę i napoje gazowane.

Dieta dla matki karmiącej

Wielu lekarzy uważa, że nie ma czegoś takiego, jak dieta dla matek karmiących. Każda młoda mama powinna spożywać produkty pełnoziarniste, orzechy oraz nasiona. Nie warto się ograniczać, jednak wszystkie nowe produkty należy spożywać osobno, aby wykluczyć ewentualne składniki, które powodują alergie pokarmowe u dziecka.

Jak często należy karmić dziecko?

Obecnie wiele matek rezygnuje z ustalonych wcześniej godzin karmienia swojego dziecka. Budzenie dziecka nie ma absolutnie żadnego sensu. Dziecko samo się upomni, kiedy poczuje głód. Wybudzanie rozregulowuje rytm dobowy dziecka i wpływa negatywnie na jego układ nerwowy i układ trawienny. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której sen trwa więcej niż 4 godziny. W takim przypadku warto obudzić maluszka i go nakarmić. Najlepsza przerwa pomiędzy karmieniem to 3-4 godzin.

Przeciwwskazania do karmienia piersią

Do najważniejszych przeciwwskazań można zaliczyć sytuacje, w których:

  • Matka jest zarażona wirusem HIV,
  • matka przyjmuje substancje odurzające,
  • matka przyjmuje chemioterapię,
  • matka spożywa alkohol,
  • wystąpienie u matki gruźlicy.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.