Pomimo tego, że ta metoda ćwiczeń jest stara jak świat, to gdy wspomni się jej nazwę, to niewiele osób potrafi powiedzieć o co chodzi. Tak naprawdę wszyscy mieliśmy już okazję wykonywać niektóre ćwiczenia zaliczające się do tej metody. Doskonałym tego przykładem są pompki i przysiady. W kalistenice nie wykorzystuje się hantli czy sztang, tak powszechnych na siłowni. Wykorzystuje się za to ciężar swojego ciała i to wystarczy, aby zbudować masę mięśniową, które pozazdrości nam nie jedna osoba korzystająca z siłowni.
Kalistenika – podstawowe informacje
Aby zrozumieć tę metodę należy zagłębić się w etymologię słowa kalistenika. Słowo to pochodzi od połączenia dwóch greckich słów: sthenos – siła i kallos – piękno. Za tymi dwoma słowami kryje się poprostu trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Pierwsze wzmianki o tej metodzie ćwiczeń pochodzą już ze starożytnej Grecji. W tym kraju ćwiczenia te były wykorzystywane jako przygotowanie przed nadchodzącą bitwą. Korzystali z niej Spartanie, ale też rzymscy gladiatorzy. Z kolei w średniowieczu kalistenikę uprawiali giermkowie, którzy kandydowali na rycerzy. Warto również podkreślić, że od tej metody wzięła swoje początki nasza współczesna gimnastyka sportowa. Kalistenika popadła w zapomnienie przez wzrost popularności siłowni w drugiej połowie XX wieku. Jednakże znalazł się ktoś, kto przywrócił pamięć o niej. Mowa o Paulu Wade, który napisał książkę pod tytułem: „Skazany na trening. Zaprawa więzienna”. W książce tej opisane zostało 6 ćwiczeń, które stanowią podstawę współczesnej kalisteniki. Dzięki tej pierwszej książce oraz licznym filmom umieszczanym w internecie, kalistenika narodziła się na nowo.
Podstawowe ćwiczenia
We wcześniej wspomnianej książce, wyróżnionych zostało 6 podstawowych ćwiczeń. Oto one:
- pompki – angażują mięśnie klatki piersiowej oraz mięśnie odpowiedzialne za prostowanie przedramion (tricepsy);
- podciąganie na drążku – bodźcuje mięśnie pleców oraz mięśnie, które zginają przedramię (bicepsy);
- przysiady – angażują mięśni nóg i pośladków;
- unoszenie nóg – rozwijają mięśnie brzucha oraz mięśnie odpowiedzialne za prostowanie do przodu ud;
- mostek – pomaga angażować mięśnie pleców, ud, pośladków oraz rąk;
- pompki w staniu na rękach – pomagają rozwijać mięśnie zlokalizowane w obrębie obręczy barkowej.
Każde z powyższych ćwiczeń ma około 10 wariantów różniących się między sobą trudnością. Dzięki temu nawet początkujący może zbudować plan treningowy dopasowany do swojego aktualnego poziomu i kondycji fizycznej.
Dlaczego warto zainteresować się kalisteniką?
Trening kalisteniczny nie wymaga użycia żadnego sprzętu.
Z tego powodu nie musimy wydawać pieniędzy na karnety, bo wszystko co potrzebujemy (czyli własne ciało) mamy przy sobie. Do budowania mięśni według metody kalistenicznej wykorzystywany jest naturalny siła przyciągania ziemskiego, która oddziałowuje na nasze ciało. Możemy zatem ćwiczyć gdziekolwiek chcemy i kiedy chcemy.
Budowa prawidłowych ruchów podczas wykonywania codziennych czynności.
Kalistenika opiera się na ruchach funkcjonalnych, co oznacza, że trening bazuje na ruchach zbliżonych do codziennych aktywności, takich jak: podnoszenie siatek z zakupami, wstawanie z krzesła. Wykonując taki trening zwiększamy swoją siłę i dynamikę ruchu niezbędną w codziennych czynnościach.
Wzmocnienie układu nerwowego.
Oprócz rozwoju mięśni, kalistenika zapewnia również wzmocnienie współpracy pomiędzy różnymi układami w naszym organizmie. Dzieje się tak dlatego, że wykonując ćwiczenia funkcjonalne wykorzystujemy jednocześnie wiele grup mięśni, a nie tylko jeden lub dwa jak na siłowni.
Trening kalisteniczny jest bezpieczny.
W porównaniu z siłownią, na której często pod wpływem nieprzemyślanego lub źle dobranego treningu dochodzi do dysproporcji jednych grup mięśniowych, kosztem innych, w kalistenice nie ma takiego ryzyka. Ćwiczenia wykonywane podczas treningu nie izolują jednej partii mięśni, lecz angażują mnóstwo różnych grup. Dzięki temu sylwetka, którą zbudujemy cechować się będzie nienagannymi proporcjami.
Bardzo duża różnorodność ćwiczeń.
Pomimo tego, że wyróżniono podstawowe ćwiczenia, to możliwości ich kombinacji są nieskończone i zależą jedynie od naszej wyobraźni i poziomu, na którym obecnie się znajdujemy. Wariantów samej pompki jest co najmniej tuzin, a gdy będziemy mieli już na tyle odwagi i wyjdziemy na trening na świeże powietrze, to będziemy mogli skorzystać z dostępnych drążków, poręczy, drabinek na placu zabaw. Możliwości są ogromne, a wszystkie ćwiczenia możemy modyfikować według własnego poziomu aktywności fizycznej i kondycji. Jako inspirację można wykorzystać dostępne w internecie filmy i zbudować własny program treningowy.
Łatwość i dostępność.
Ćwiczenia będące podstawą kalisteniki, takie jak pompki, przysiady, brzuszki zna każdy z nas z lekcji wychowania fizycznego. Rozpoczęcie takiego treningu to tylko kwestia naszych chęci i samozaparcia.
Kalistenika – co dzięki niej osiągniemy?
Przez modę na siłownię, trening bez ciężarów stał się niejako treningiem drugiej kategorii. Kalisteniki jednakże nie należy w ten sposób traktować, gdyż jest ona w stanie przysporzyć nam równie wiele korzyści, jak trening z ciężarami. Jednocześnie taki trening nie obciąża naszej kieszeni i możemy wykonywać go wszędzie, gdzie tylko chcemy. Poniżej kilka korzyści, jakie przyniesie Wam ta metoda ćwiczeń:
- rozwija siłę,
- buduje mięśnie,
- pozytywnie wpływa na koordynację ruchową, wytrzymałość, zwinność,
- pomaga pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej,
- pozwala szybko zobaczyć efekty pracy nad ciałem,
- korzystnie wpływa na kondycję układu krwionośnego oraz nerwowego.
Mam nadzieję, że wymienione tu zalety i korzyści przekonały Was do spróbowania takiego treningu.