Kakao: wartości odżywcze, właściwości lecznicze, zastosowanie w kuchni i w kosmetyce
Kakao kojarzy się nam głównie z dzieciństwem, kiedy to mamy podawały nam mleczny napój przygotowywany na bazie tego składnika, jednak ziarno kakaowca znane jest również ze swoich dosyć szerokich właściwości leczniczych.
Jako pierwsi kakao docenili Aztekowie oraz Majowie, jednak w dosyć krótkim czasie produkt ten zawładnął niemal całym światem. Dlaczego jednak warto do swojego menu wprowadzić kakao, czym charakteryzuje się ten produkt i jakie znalazł on zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce?
Charakterystyka kakao
Kakao to zmielone w drobny pył nasiona owoców kakaowca, czyli drzewa rosnącego głównie na terenach Ameryki Środkowej oraz Południowej. Z uwagi na swoje cenne właściwości kakao znalazło dosyć szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, jednak wykorzystuje się je również jako surowiec przeznaczony do produkcji czekolady oraz innych słodkich deserów.
Surowe ziarna kakao nie są poddawane procesowi palenia oraz prażenia, dzięki czemu finalny produkt bogaty jest w wiele korzystnych dla naszego zdrowia substancji odżywczych takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty.
Wartości odżywcze kakao
Kakao nie zawiera zbyt wielu kalorii, dlatego też osoby będące na diecie odchudzającej mogą bez obaw sięgać po ten produkt. Wśród cennych dla naszego zdrowia substancji w kakao można znaleźć w szczególności duże ilości błonnika, białko, jednonienasycone oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy E, k, z grupy B, a także takie minerały jak magnez, wapń, cynk, żelazo, potas, sód oraz fosfor.
Warto również wiedzieć o tym, iż w kakao znajdują się pewne ilości kofeiny, dlatego też mleczny napój przygotowywany na bazie tego składnika może stanowić świetną alternatywę dla kawy.
Najważniejsze odmiany kakao
Z pewnością niewiele osób wie o tym, ale obecnie produkuje się aż 3 główne odmiany kakao, a mianowicie:
- Forastero,
- Criollo,
- Tinitario
Czym jednak charakteryzują się te trzy odmiany kakao? Forastero to odmiana, która najczęściej wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym, ponieważ na jej bazie powstaje największa ilość czekolad dostępnnych w sklepach. Uprawia się ją głównie w Brazylii i odznacza się dosyć gorzkim smakiem. Criollo to z kolei odmiana uprawiana głównie na Karaibach, w Wenezueli oraz na wyspie Jawa.
Tej odmiany nie produkuje się niestety w zbyt dużych ilościach, jednak warto na nią zwrócić swoją uwagę, ponieważ charakteryzuje się ona bardzo bogatym smakiem. Dlaczego zatem produkuje się ją w bardzo małych ilościach? Z uwagi na fakt, iż tej właśnie odmianie należy poświęcić bardzo dużo czasu, aby wzrastała w odpowiedni sposób, co oczywiście przekłada się na jej cenę. Jeśli chodzi natomiast o odmianę Tinitario to powstała ona poprzez połączenie dwóch powyższych odmian i uprawia się ją głównie w Trinidadzie.
W jaki sposób powstaje kakao?
Kakao powstaje poprzez rozdrobnienie tzw. kuchu kakaowego, który otrzymuje się poprzez fermentację, płukanie oraz prażenie nasion kakaowca. W trakcie prażenia wspomnianych nasion dochodzi do odpadu łupiny, a pozostałe w jej wnętrzu nasienie poddaje się procesowi mielenia, w którego efekcie powstaje miazga kakaowa.
Gdy z powstałej miazgi usunie się całkowicie tłuszcz, powstaje suchy proszek, czyli właśnie kakao.
Kakao i jego wpływ na długość życia
Licznie przeprowadzone badania na pewnym panamskim plemieniu dowiodły, iż regularne spożycie określonej ilości kakao może wpłynąć na wydłużenie życia, ponieważ flawonoidy znajdujące się w tym produkcie w skuteczny sposób zapobiegają rozwojowi takich chorób jak cukrzyca, nowotwory oraz miażdżyca.
Kakao w trosce o naszą pamięć
Kakao stanowi prawdziwą skarbnicę flawonoli, czyli substancji, które pomagają zahamować utratę pamięci dotykającą głównie osoby w podeszłym wieku.
Z tego też względu, aby nasz mózg mógł funkcjonować przez długi czas w prawidłowy sposób warto do swojego codziennego menu wprowadzić nieco większe ilości kakao niż dotychczas (o ile w ogóle jest spożywane).
Kakao a choroby krążenia
Wspomniane powyżej flawanole, a także procyjanidyny to bardzo ważne dla naszego zdrowia związki, ponieważ wpływają one w korzystny sposób na funkcjonowanie naszego układu krążenia.
W jaki jednak sposób? Zapobiegają one powstawaniu w naczyniach krwionośnych niebezpiecznych skrzepów, pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, a także ułatwiają przepływ krwi. Z tego też względu regularne spożycie kakao może się przyczynić do zmniejszenia ryzyka pojawienia się nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, a także udaru mózgu.
Kakao ekologiczne
Kliknij i sprawdź ceny!
Pozostałe właściwości kakao
Kakao z uwagi na zawartość teobrominy oraz kofeiny pomaga załagodzić stres, z kolei ze względu na obecność kwasu walerianowego wykazuje ono właściwości uspokajające. Warto również wiedzieć o tym, iż w kakao można znaleźć tryptofan, który wykorzystywany jest przez nas mózg do produkcji hormonu szczęścia, czyli serotoniny.
Z pewnością niewiele osób wie o tym, iż kakao od setek lat uznawane jest za bardzo silny afrodyzjak, dlatego też zarówno mężczyźni, jak i kobiety, aby zapewnić sobie odpowiednie doznania podczas zbliżenia, powinni sięgać nie tylko po kakaowy napój, ale również po inne produkty wytwarzane na bazie tego składnika.
Zastosowanie kakao w kuchni
Kakao znalazło bardzo szerokie zastosowanie w kuchni z uwagi na swoją uniwersalność. Najpopularniejszym produktem, który powstaje z kakao jest mleczny napój, który najczęściej podaje się małym dzieciom w trosce o ich kości oraz stan uzębienia. Z kolei z ziaren kakao produkuje się czekoladę, jednak aby powstał przepyszny deser, ziarna kakao należy poddać takim procesom jak podgrzewanie, miażdżenie oraz filtrowanie. Prawdziwa czekolada w 70 lub 90% powstaje z ziaren kakao oraz tłuszczu kakaowego a im większa jego zawartość, tym więcej cennych dla zdrowia składników mineralnych trafia do naszego organizmu.
W sklepach można zakupić zarówno gorzką czekoladę, jak i czekoladę mleczną oraz białą, jednak warto wiedzieć o tym, iż ten ostatni produkt nie zawiera w swoim składzie ani grama kakao za to bogaty jest tłuszcz palmowy oraz cukier. Po taki produkt nie należy zatem sięgać, gdyż nie dostarcza on naszemu organizmowi żadnych wartości odżywczych. Jeśli chodzi natomiast o inne zastosowanie kakao, to produkt ten można z powodzeniem wykorzystać podczas pieczenia ciast oraz produkcji przepysznych sosów. Kakao można jednak dodawać nie tylko do słodkich wypieków, ale również do wytrawnych potraw.
Przepis na przepyszne kakao do picia
Składniki:
- po 1 płaskiej łyżeczce kakao, cukru i miodu (opcjonalnie),
- 1 szklanka mleka
Sposób przygotowania:
3/4 szklanki mleka należy zagotować, natomiast pozostałą część wymieszać z cukrem oraz kakao. Gdy z mieszanki powstanie gładka masa należy do niej wlać zagotowane wcześniej mleko, mieszając wszystkie składniki bardzo dokładnie tak, aby cukier całkowicie się roztopił. Do tak przygotowanego kakao można dodać 1 łyżeczkę miodu, jednak nie jest to konieczne, gdyż napój może wtedy stać się dosyć słodki. Zamiast mleka krowiego podczas przygotowywania kakaowego napoju można również wykorzystać wodę lub mleko roślinne.
Zastosowanie kakao w kosmetyce
Kakao dzięki dosyć dużej zawartości witaminy E oraz flawonoidów wpływa w bardzo korzystny sposób na wygląd skóry, zwalczając negatywne skutki działania wolnych rodników poprzez opóźnienie procesu starzenia się skóry.
Oprócz tego kakao wykazuje właściwości wyszczuplające oraz ujędrniające, dlatego też stanowi nieodłączny element wielu balsamów oraz mleczek przeznaczonych do pielęgnacji ciała.