Kac- Skąd się bierze, jak go uniknąć, błędy podczas picia, domowe sposoby na kaca
Alkohol znany już kilka tysięcy lata temu. Jego spożywanie nie jest niczym zaskakującym ani bulwersującym. Oczywiście w przypadku osób nienadużywających alkoholu. Co dziwne, nie wynaleziono lekarstwa na kaca. Wiele osób marzy o tym, aby zażyć magiczną tabletkę i zapomnieć o przykrych dolegliwościach, takich jak zawroty głowy, nudności, czy brak apetytu. Czym jest kac? Jak skutecznie należy sobie z nim radzić?
Kac- Skąd się bierze?
Wątroba wytwarza enzymy, które przekształcają alkohol w kwas octowy i w aldehyd. Ten pierwszy bardzo niekorzystnie wpływa na stan żołądka i podrażnia jego ściany, powodując ból. Ten drugi sprawia, że w ciele rośnie ciśnienie krwi, wzrasta ciepło, a teraz staje się czerwona. Jak dotąd nie wynaleziono jeszcze jednej, skutecznej substancji, która niwelowałaby objawy kaca i pozostawiała po nim jedynie przykre wspomnienia. Każdy człowiek w toku życia opracowuj swoje skuteczne sposoby na walkę z kacem.
Kac- Ja się przygotować?
Przed spożywaniem alkoholu
Przed wypiciem, chociażby jednego kieliszka warto przygotować swój żołądek na ten kontakt. Dzięki dobremu przygotowaniu można zmniejszyć objawy kaca nawet o połowę. Oto kilka sposób, które pomogą przygotować się do picia:
- Sen (alkohol szybciej atakuje osoby zmęczone),
- najedzenie się do syta (To zmniejszy wchłanianie alkoholu),
- spożycie witamin i preparatów niwelujących kaca,
- picie jednego trunku (mieszanie powoduje jeszcze gorsze skutki upojenia),
- osoby palące powinny zrezygnować z palenia już około 12 godzin przed planowanym spożywaniem alkoholu.
W trakcie spożywania alkoholu
W trakcie picia należy również pamiętać o kilku istotnych aspektach. Dzięki nim kac może być mniejszy. O czym należy pamiętać?
- Nieprzytrzymywanie alkoholu w ustach (przetrzymywanie sprawia, że alkohol od razu uderza do głowy),
- Stawianie na mocne, czyste alkohole, a nie ciężkie trunki gatunkowe, (ponieważ zawierają dużo metanolu),
- Robienie przerw pomiędzy kolejnymi drinkami, kieliszkami,
- po każdym kieliszku, drinku warto wypić szklankę czystej, niegazowanej wody lub innego niegazowanego trunku (Ważne, aby nie były to napoje barwione),
- sen przy otwartym oknie.
Po przebudzeniu/ następnego dnia
Ten dzień jest najtrudniejszy. Osoby, które nie miały w ostatnim czasie kontaktu z alkoholem, mogą skarżyć się na nudności, zawroty głowy i ból brzucha. Jeżeli wyczuwalny jest odruch wymiotny, wówczas nie warto się powstrzymywać. Usunięcie zawartości żołądka może pozytywnie wpłynąć na dochodzenie do siebie. Co należy robić następnego dnia po przebudzeniu?
- Prysznic (Warto się zmusić i udać do łazienki. Oczyszczona skóra dużo lepiej oddycha),
- picie dużej ilości wody niegazowanej (Nie należy pić napojów sztucznie barwionych. Warto postawić również na kawę oraz napoje izotoniczne),
- zachowanie ostrożności z lekami,
- relaks.
Naturalne sposoby na kaca
Sok z kiszonej kapusty
Na wstępie warto zaznaczyć, ze sok z kiszonej kapusty jest bogaty w wiele cennych składników i witamin. W kiszonej kapuście znajdzie się duże ilości fosforu, witaminy C i wapnia. Bardzo często drżenie rąk i uczucie przesuszonej skóry jest spowodowanie nie tylko odwodnieniem, ale również wypłukaniem substancji odżywczych i witamin z organizmu. Zawarte w kiszonej kapuście probiotyki zabezpieczają też florę bakteryjną. Zamiast soku z kiszonek kapusty można postawić również na sok z ogórków. Zarówno jeden, jak i drugi trunek nie jest najlepszy w smaku. W wielu przypadkach sam zapach może doprowadzić do wymiotów.
Sok z pomidorów
Kołatanie serca i drgawki to objawy kaca. W wielu przypadkach są one spowodowane wypłukaniem potasu, który przyczynia się do regulacji napięcia mięśniowego. W celu uzupełnienia tych niedoborów warto sięgnąć po szklankę soku z pomidora.
Prysznic i wysiłek fizyczny
Wzięcie prysznica oczyszcza skórę i sprawia, że dużo lepiej ona oddycha. Orzeźwiający prysznic i ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w dużo szybszym pokonaniu kaca. Dodatkowo przyspieszone zostanie również krążenie krwi, a trening wyzwoli pot, który usunie nadmiar toksyn z organizmu.
Napój z imbiru
To idealne rozwiązanie na wszelkie dolegliwości związane z wymiotowaniem i nudnościami. Imbir ma duże właściwości przeciwwymiotne, dzięki czemu dodanie nawet niewielkiej jego ilości do szklanki wody lub herbaty może zmniejszyć odruchy wymiotne.
Jajecznica
Najsłynniejsze śniadanie na kaca. Szybkie, pyszne i pożywne. Jajecznica zawiera dużo białka i witamin, które niezbędne są do wyregulowania ilości witamin w ciele. Dzięki takiemu śniadaniu organizm na pewno zyska dużo więcej siły do walki z zatruciem pokarmowym. Idealnym dodatkiem do jajecznicy będzie również pieczywo oraz pieprz, który przyspiesza metabolizm.
Zimny okład i sen
Położenie zimnego kompresu na czole osoby zmagającej się z bólem głowy z pewnością uśmierzy ten ból i sprawi, że wstanie na nogi, będzie szybsze, niż przypuszczano. Sen to najlepszy lek na wszystko, jednak często mdłości i zawroty głowy sprawiają, że zaśnięcie jest niemożliwe. Warto jednak zadbać o relaks i dobry nastrój oraz świeże powietrze w danym pokoju.
Kawa
Picie kawy może okazać się złym pomysłem, gdyż to ona przyczynia się do znacznego odwodnienia organizmu, a kac to oczywiście nic innego, jak odwodnienie. Kawę warto pić małymi łykami w dużych odstępach. Wypicie jej jednym tchem może doprowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, a nawet do epilepsji spowodowanej zbyt dużym ciśnieniem krwi i zbyt dużym odwodnieniem ciała.
Alkohol
Zaprawieni imprezowicze pewnie wiedzą, o co chodzi. Mowa o wypiciu kieliszka alkoholu lub o wypiciu piwa. Leczenie się tym, czym się struło, może okazać się w tym przypadku rewelacyjnym pomysłem. Oczywiście należy spożyć niewielką ilość alkoholu.
Najczęstsze błędy podczas kaca
Warto zwrócić uwagę na najczęściej popełniane przez imprezowiczów błędy, które pogarszają samopoczucie następnego dnia. Wśród tych błędów wyróżnić należy:
Mieszanie alkoholu
Mieszanie alkoholi to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas imprezy. Wypicie innego rodzaju alkoholu spowoduje szybsze wchłanianie się do organizmu tego pierwszego. Wskutek czego upojenie alkoholowe nastąpi szybciej, a po nim okropny kac. Najlepiej jest pić czystą, schłodzoną wódkę. Picie alkoholi kolorowych nie wpływa pozytywnie na organizm.
Łączenie alkoholu z napojami gazowanymi
Napoje gazowane są najczęściej barwione i sztuczne. Wiele osób postanawia je dodatkowo pić przez słomkę, w przypadku, kiedy jest to drink. Alkohol wchłania się już w jamie ustnej, dlatego trzymanie go w buzi nie jest dobrym pomysłem. Dwutlenek węgla, który zawarty jest w napojach gazowanych, przyspiesza dużo bardziej absorpcję etanolu.
Picie na pusty żołądek
Przed imprezą warto napełnić żołądek jedzeniem. Kiedy żołądek jest pusty, wówczas następuje szybsze wchłanianie alkoholu, dlatego osoby głodne mogą zakończyć imprezę bardzo szybko.
Spożywanie nikotyny
Palenie papierosów, podobnie do alkoholu, metabolizowana jest w wątrobie. Organizmowi bardzo ciężko jest poradzić sobie z podwójnym obciążeniem.