Jaskółcze ziele – działanie, zastosowanie, sok, nalewka, napar, olejek

0 9 864
3.5/5 - (2 votes)

Jaskółcze ziele należy do rodziny maków o niebiesko-zielonych liściach. Jego kwiaty mają cztery żółte płatki, które dają owoc podobny do strączka. W roślinie znajduje się żółty sok, który, który zmienia kolor na pomarańczowy, gdy wchodzi w kontakt z powietrzem. Ma nieprzyjemny zapach o gorzkim i ostrym smaku.

Jaskółcze ziele bogate w alkaloidy

Cała roślina zawiera szereg alkaloidów. Stylopina obecna w liściach była stosowana w leczeniu brodawek i brodawczaków, a także w schorzeniach wątroby. Inne obecne związki to berberyna, kwas chelidonowy, ergosterol, sangwinaryna i hydroksysanguinarina. Zioło to było stosowane jako środek uspokajający, przeciwskurczowy, antybiotyk i lek przeciwnowotworowy, a także jako środek przeciwbólowy, moczopędny i przeczyszczający.

Zastosowanie jaskółczego ziela w dawnej medycynie alternatywnej

Tradycyjnie jaskółcze ziele buło integralną częścią chińskiej medycyny. W Chinach przepisuje się go w leczeniu kokluszu. Działa jako doskonały środek wykrztuśny, który sprzyja wydalaniu śluzu i łagodzi przekrwienie płuc. Zioło to od dawna uznawane jest za lek na choroby wątroby, takie jak żółtaczka. Liście mniejszego jaskółczego ziela są dobrym źródłem witaminy C. Jedzenie tych liści po ich podgrzaniu było lekarstwem na szkorbut, stan zazwyczaj charakteryzujący się niedoborem witaminy C. Starożytna filozofia grecka opisuje roślinę jako naturalny sposób usuwania kamieni żółciowych i leczenia zaparć. Używano jej także w przypadku bólu brzucha.

Jaskółcze ziele chroni wątrobę i pęcherzyk żółciowy

Jednym z lepiej znanych zastosowań jaskółczego ziela jest leczenie problemów wątroby, w tym zapalenia wątroby, a nawet raka wątroby. Ze względu na swoje właściwości oczyszczające, jaskółcze ziele może być użyte do oczyszczenia wątroby. Może być stosowany jako skuteczna część programu detoksykacji ze względu na jego zdolności do usuwania toksyn z organizmu. Posiada naturalne właściwości ochronne dla wątroby, które nie tylko wspomagają prawidłowe jej funkcjonowanie, ale także chroni wątrobę przed uszkodzeniem komórek. Wiadomo, że jaskółcze ziele wspomaga stymulację produkcji i przepływ enzymów trzustkowych i żółci, co z kolei pomaga zapobiegać stanom zapalnym, infekcjom i chorobom, takim jak zapalenie wątroby lub kamica pęcherzyka żółciowego.   Przeprowadzono kilka badań dotyczących stosowania i wpływu glistnika.

Działanie antynowotworowe jaskółczego ziela

Jaskółcze ziele jest jedną z wielu roślin, które badano pod kątem ich potencjału przeciwnowotworowego. Istnieje pewien dowód na to, że w przypadku wprowadzenia ekstraktu z jaskółczego ziela u pacjentów z kilkoma rodzajami raka, może on poprawić przeżywalność. Kilka badań wykazało, że przyjmowanie jaskółczego ziela doustnie może mieć działanie przeciwnowotworowe u pacjentów z rakiem przełyku. Wykazano, że jaskółcze ziele wzmacnia układ odpornościowy i wywiera toksyczne działanie na komórki nowotworowe.

Jaskółcze ziele wspomaga trawienie

Wiadomo, że jaskółcze ziele zwiększa produkcję żółci, co z kolei zwiększa procesy trawienne organizmu. W rezultacie prowadzi to do lepszej wydajności trawienia, zwiększenia metabolizmu tłuszczów i szybszego usuwania toksyn. Poza tym kwas chelidonowy zawarty w roślinie wspomaga leczenie wrzodziejącego zapalenia okrężnicy. To sprawia, że jest to idealny alternatywny sposób leczenia zapalenia jelit. Ponadto glistnik jest rpromowany w celu rozwiązania innych problemów trawiennych, takich jak zaparcia i zespół jelita drażliwego. Ekstrakt z jaskółczego ziela stymuluje działanie łagodzące skurcze, które pomaga złagodzić objawy niestrawności, może również pomóc w gojeniu wrzodów żołądka. Roślina stymuluje organizm do uwolnienia większej ilości enzymów trawiennych, co pomaga poprawić trawienie.

Jaskółcze ziele w leczeniu infekcji

Jaskółcze ziele jest stosowane medycynie alternatywnej ze względu na jego działanie przeciwdrobnoustrojowe, które pomaga powstrzymać różne infekcje. W rzeczywistości, badanie przeprowadzone przez naukowców z Chińskiej Akademii Medycznej, School of Stomatology pokazuje, że roślina zawiera właściwości ochronne, które niszczą szkodliwe organizmy, takie jak paciorkowce. Poza tym, jaskółcze ziele zawiera także silne związki, które pomagają w zwalczaniu różnych chorób skóry, takich jak brodawki i kurzajki. Może również pomóc złagodzić objawy takie jak swędzenie i stany zapalne.

Jaskółcze ziele w leczeniu brodawek i kurzajek

Jaskółcze ziele to zioło, które jest tradycyjnie używane jako środek do usuwania brodawek i kurzajek. Zawiera substancje drażniące skórę, takie jak chelerytryna i sangwinaryna, a także enzymy proteolityczne. Ponieważ powodują rozpuszczanie białek, mogą być skuteczne w ich zwalczaniu. W tym celu wystarczy przełamać łodygę i posmarować brodawkę żółtym sokiem. Zewnętrzne stosowanie maści lub okładów przygotowanych z ekstraktów jaskółczego ziela może również pomóc w usunięciu infekcji skóry. W leczeniu chorób zapalnych i dermatologicznych skóry nie stosuje się nalewki z jaskółczego ziela na alkoholu ze względu na jego właściwości drażniące i agresywne działanie na skórę. Można zatem stosować rozcieńczony  w wodzie sok z rośliny, który leczy dermatozy i łuszczycę> roztwór wodny ma również właściwości przeciwobrzękowe i przyspiesza gojenie się ran.

Zastosowanie jaskółczego ziela w leczeniu trądziku

W medycynie ludowej używa się jaskółczego ziela do leczenia trądziku. Skóra problemowa wymaga starannej pielęgnacji, dlatego lepiej używać toniku. Aby go przygotować, należy dodać 2 łyżki wysuszonego jaskółczego ziela do pół litra wrzącej wody i pozostawić na 3 godziny. Taką miksturą można przecierać skórę przy użyciu wacika kilka razy dziennie Aby zachować właściwości, trzeba przechowywać produkt w lodówce.

Jaskółcze ziele przy leczeniu grzybicy paznokci

Unikalne właściwości jaskółczego ziela umożliwiają leczenie grzybicy paznokci zarówno paznokcia czystym sokiem, naparami i olejem. Najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie świeżego soku. Korzystanie z soku z jaskółczego ziela nie powinno w tym przypadku trwać dłużej niż trzy miesiące. Aby uzyskać leczniczy sok, należy zebrać liście i łodygi rośliny i drobno je pokroić nożem lub rozdrobnić blenderem. Tak przygotowaną masę przecedzamy przez gazę, a gotowy sok nakładamy na dotknięty grzybicą obszar ciała.  Sok z jaskółczego ziela można dodać również do każdego oleju i takim roztworem smarować paznokcie.

Jaskółcze ziele
Kliknij i sprawdź ceny!

 Skutki uboczne przyjmowania jaskółczego ziela

Jaskółcze ziele jest często przygotowywane jako ekstrakt lub nalewka, w zależności od zamierzonego zastosowania. Jeśli ekstrakty nie zostaną odpowiednio przygotowane i zakonserwowane, może to uczynić zioło mniej skutecznym lub wywołać skutki uboczne, takie jak wysypka lub problemy trawienne. Przeciwwskazania tego zioła nie są obszerne. Nie można go zażywać przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego, niskim ciśnieniu i epilepsji. Równie ważnymi przeciwwskazaniami są astma i dławica piersiowa.  Istnieją również przeciwwskazania do stosowania jaskółczego ziela dla dzieci i kobiet w ciąży.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.