Jaki hamak wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Young happy man relaxing lying in hammock on top of mountain.
0 79
Rate this post

Choć odpoczynek na hamaku kojarzy się z beztroskimi wakacji w ciepłych krajach, tak naprawdę nie musisz ruszać się z domu, by podarować sobie odrobiny relaksu. Na rynku dostępne są hamaki, które możesz zawiesić w swoim ogrodzie, na balkonie, a nawet… w salonie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Hamaki są produktami uniwersalnymi, mogą bowiem być użytkowane przez cały rok, zarówno wewnątrz (choć pewnie dla niektórych to zbyt duża ekstrawagancja), jak i na zewnątrz. W zależności od modelu, różnią się one wytrzymałością, ceną, a także sposobem montażu.

Niektóre hamaki wyposażone są w stelaż albo specjalny system mocowania do sufitu. Bardziej praktyczna jest zdecydowanie opcja pierwsza – stelaż pozwala na postawienie hamaka w dowolnym miejscu, bez potrzeby wiercenia w ścianie czy szukania odpowiedniej grubości drzew rosnących koło siebie. Hamak tradycyjny jest z kolei lekki i zajmuje mniej miejsca – w każdym momencie możesz go ściągnąć i schować do szafy czy piwnicy.

Marzy Ci się hamak rodzinny, w którym będziesz wypoczywać razem ze swoimi dziećmi? Wybierz model w wersji XXL. Takie modele mają nawet 4,5 m długości i od 1,8 do 2 m szerokości, więc z powodzeniem pomieszczą nawet 4-osobową rodzinę.

Hamaki do domu i ogrodu – czym się różnią?

Planując zakup hamaka, powinieneś odpowiedzieć sobie na dwa pytania: jakie ma być jego przeznaczenie i gdzie masz zamiar go umieścić. Weź pod uwagę takie kryteria, jak wielkość, waga, sposób mocowania oraz wytrzymałość materiałów.

Hamak do pokoju jest tańszy i co do zasady mniej odporny na działanie czynników atmosferycznych. Co za tym idzie – nie powinien być użytkowany na zewnątrz. Budżetowe modele są wykonane z tańszych materiałów. Chcąc dokonać uczciwego zakupu, postaw więc na tkaniny oferujące podwyższoną wytrzymałość, np. nylon lub poliester. W ten sposób zabezpieczysz swoje pociechy przed upadkiem w przypadku przedarcia materiału.

Jeśli poszukujesz hamaka do ogrodu, możliwości masz więcej. Oprócz wspomnianych wyżej modeli ze stelażem i klasycznych – przywiązywanych do drzewa – możesz wybrać także hamak w formie namiotu lub huśtawki. Hamak-namiot jest idealny na wyprawy, a dodatkowe zadaszenie chroni przed deszczem, wiatrem i insektami. Hamak-huśtawka przypomina swoim kształtem fotel (przeznaczony jest więc raczej do siedzenia, niż leżenia) i mocowany jest od góry – wystarczy masywna gałąź lub gruby, metalowy pręt.

Hamak turystyczny dla singla i nie tylko

Hamak turystyczny, czyli outdoorowy, powinien być solidny. Najlepiej, jeśli wykonany jest z rattanu lub grubej tkaniny, np. nylonowego materiału spadochronowego. Klasyczny, zawieszany z dwóch stron na linach model świetnie sprawdzi się na letniej wycieczce. Nie ma znaczenia czy chcesz poczytać książkę w cieniu, czy też opalić się w mocnym słońcu.

A co w przypadku, jeśli podróżujesz z drugą połówką? Producenci pomyśleli także o parach, które nie wyobrażają sobie rozłąki, proponując modele dwuosobowe. Niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w moskitierę, która chroni przed uciążliwymi, kąsającymi owadami. Wybór odpowiedniego modelu zależeć powinien od ilości nocy do przespania, charakteru wycieczki i liczby osób.

Garść istotnych informacji

Jeśli masz wątpliwości, jaki model wybrać, warto zasięgnąć porady sprzedawcy lub pracownika na infolinii. Unikaj jednak zakupów w dużych dyskontach spożywczych, postaw raczej na sklepy sportowe lub te z artykułami ogrodowymi. Możesz odwiedzić zarówno sklep stacjonarny lub internetowy. W drugim przypadku asortyment na pewno będzie większy, a kurier dostarczy Ci przesyłkę pod same drzwi.

Bez względu na to, czy planujesz zakup hamaku do domu, ogrodu, dla dziecka czy dla siebie – nie powinieneś sięgać po model pierwszy z brzegu. Użytkowanie hamaka powinno być komfortowe i wpływać pozytywnie na ogólne samopoczucie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.