Jak wyleczyć zatoki? 7 sprawdzonych sposobów

0 466
5/5 - (5 votes)

Jeżeli zwykły katar nie mija po kilku dniach, utrzymuje się dłużej lub ciągle powraca, a do tego towarzyszą mu bóle głowy, najprawdopodobniej mamy do czynienia z problemami zapalenia zatok przynosowych. Szybko podjęte leczenie sprawi, że po zapaleniu nie zostanie żaden ślad, a uporczywe objawy odejdą w zapomnienie.

Zapalenie zatok przynosowych – przyczyny i objawy

Zatoki przynosowe są pewnego rodzaju amortyzatorami, które chronią delikatne struktury mózgu przed urazami. Odpowiadają one również za nawilżanie wdychanego przez nas powietrza, a także pomagają modulować nasz głos. Jeżeli w tkance wyściełającej te wrażliwe jamy powietrzne zacznie się tworzyć proces zapalny, doprowadzi to najprawdopodobniej do zatkania ujścia zatok przez nadmiar wydzieliny. Zapalenie zatok często pojawia się nawet po zwykłym przeziębieniu. Spowodowane jest ono zakażeniem wirusowym, czasem również bakteryjnym lub grzybiczym. Sprzyjają mu również takie dolegliwości, jak niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych, alergia, skrzywienie przegrody nosa, przerost migdałków, astma, polipy nosa, czy nawet próchnica zębów.

Ból w okolicach czoła wskazuje na zapalenie czołowej części zatok. Infekcja zatok sitowych powoduje obrzęk powiek i okolic oczu. Towarzyszy temu także bolesność uciskowa boków nosa oraz utrata powonienia. Infekcja zatok szczękowych objawia się bólem zębów, górnej szczęki, zębów oraz bolesnością uciskową policzków. Najczęstszymi objawami są również:

  • wodnista i przezroczysta wydzielina z nosa,
  • ból zatok nasilający się nad ranem, szczególnie przy pochylaniu głowy,
  • przewlekły kaszel i chrząkanie (spowodowane spływającą do krtani wydzieliną),
  • gorączka, złe samopoczucie, brak apetytu, uczucie rozbicia.

Leczenie zatok – 7 sprawdzonych sposobów

Istnieje wiele różnych metod leczenia zapalenia zatok oraz domowych sposobów na zatoki, przeznaczonych dla osób zmagających się z tym problemem. Zaliczymy do nich leczenie farmakologiczne, chirurgiczne, jak również metody domowe.

Leczenie farmakologiczne

Po pierwsze – zgłoś się do lekarza. Większość przypadków można wyleczyć bez interwencji chirurgicznej. W tym celu podaje się różnego rodzaju sterydy donosowe, które zmniejszają stan zapalny i redukują objawy. Lekarze mogą również zlecić podanie pseudoefedryny w połączeniu z lekiem antyhistaminowym, dzięki czemu nos staje się drożny i dochodzi do skrócenia czasu podawania antybiotyków. Na zatoki miejscowo stosuje się żele, aerozole i krople do nosa zawierające chlorowodorek ksylometazoliny lub chlorowodorek oksymetazoliny. Można również wykorzystać leki pochodzenia ziołowego. Idealnie wspierają one tradycyjną terapię chlorowodorkiem pseudoefedryny.

Tabletki na zatoki
Kliknij i sprawdź ceny!

Zabieg operacyjny

W przypadkach ostrego i przelekłego leczenia zatok czasami konieczne jest poddanie się endoskopowej operacji zatok przynosowych. Polega on na usunięciu zmienionej zapalnie błony śluzowej, wytworzeniu szerokiego połączenia pomiędzy zatokami przynosowymi, a jamą nosa i zwiększeniu drożności zatok. Stosując endoskop optyczny i inne narzędzia mikrochirurgiczne chirurg jest w stanie usunąć zmiany chorobowe blokujące ujścia zatok przynosowych, jednocześnie nie naruszając struktur anatomicznych.

Inhalacje

Inhalacje to jedna z najbardziej popularnych domowych metod. Domowy sposób przeprowadzenia inhalacji polega na napełnieniu miski gorącą wodą, którą następnie należy wymieszać z łyżka soli i ziół (np. rumianek). Następnie należy pochylić się nad miską, a głowę nakryć ręcznikiem. Oczy powinny pozostac zamknięte, powietrze wpuszczamy nosem i wypuszczamy ustami. Inhalacje to również doskonały sposób na nawilżenie nosa w czasie przeziębienia.

Do naparu można także dodać olejki eteryczne, takie jak olejek eukaliptusowy, majerankowy, lawendowy, czy olejek z mięty pieprzowej.

Okłady z soli, grochu lub gorczycy

Tego typu okłady przyniosą ulgę, gdy zatoki są zatkane i towarzyszy nam uczucie rozpierania. Do płóciennego woreczka lub bawełnianej skarpety należy wsypać garść gorczycy, grubej soli lub grochu, a następnie lekko podgrzać. Taki okład należy stosować na czoło i policzki kilka razy dziennie.

Irygacja

Irygacją określamy domowe płukanie zatok, które można wykonać korzystając zestawów dostępnych w aptece. W skład zestawu wchodzą:

  • plastikowa butelka z rurką,
  • saszetki wypełnione chlorkiem sodu.

Aby poprawnie wykonać irygację, należy nachylić się nad zlewem, pochylić głowę w jedną stronę tak, aby uchem dotykać ramienia. W takiej pozycji jeden z otworów nosa jest skierowany ku górze. Do otworu skierowanego do góry należy przyłożyć otwór butelki i mocno ścisnąć. Woda pod wpływem ciśnienia przeczyści nasze zatoki i wypłynie drugim otworem. Irygację można wspomóc delikatnie wydmuchując wydzielnię. Zabieg nalezy powtórzyć, odchylając głowę w drugą stronę. W czasie płukania zatok należy powstrzymać się od zbyt mocnego wydmuchiwania wydzieliny i oddychania nosem.

Nalewka z czosnkiem i kwiatami dziewanny

Nalewka z czosnku i kwiatów dziewanny, spożywana w małych ilościach 2-4 razy dziennie, wpływa leczniczo na nasze zatoki, udrażniając je i przynosząc uczucie ulgi. Dodatkowo działa ona również batkeriobójczo, wspomagając regenerację błony śluzowej nosa i zatok.

Cebula, czonsek i przyprawy kuchenne

Wśród domowych metod walki z zapaleniem zatok przynosowych, poleca się również wdychanie oparów z rozgniecionego czosnku, czy posiekanej cebuli. Można również wykorzystać kminek, który tak jak woń cebuli, czy czosnku skutecznie udrażnia zapchany nos. Podobny efekt uzyskamy inhalując się zapachem świeżo startego chrzanu, czy stosując herbatę z dodatkiem imbiru i cynamonu.

Zapalenie zatok przynosowych to problem powszechny. Warto pamiętać, aby swoje pierwsze kroki skierować do lekarza, który pomoże nam ocenić skalę problemu i dobierze odpowiednie leczenie. Zazwyczaj lekarze radzą stosować leki na bazie pseudoefedryny wraz z areozolami i żelami stosowanymi w celu leczenia miejscowego. Należy jednak pamiętać, że istnieje szereg domowych sposobów, które mogą okazać się niezawodną bronią w walce o czyste i drożne zatoki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.