Jak wygląda świerzb? Wygląd, możliwość zarażenia świerzbem, leczenie
O chorobie zwanej świerzbem słyszała z pewnością niejedna osoba, jeśli jednak nigdy jej nie przechodziła, to raczej nie ma świadomości tego, czym jest wspomniany świerzb i jak on wygląda. Niestety świerzb to choroba zakaźna, która może przenosić się na inne osoby, dlatego też jej leczeniem należy objąć wszystkich domowników. Jak jednak wygląda świerzb i co warto wiedzieć o tej chorobie?
Czym jest świerzb?
Świerzb to zakaźna choroba, którą wywołuje świerzbowiec ludzki zagnieżdżający się w naskórku. W sytuacji, gdy wspomniany świerzbowiec zagnieździ się już w naszym naskórku, to zaczyna tworzyć kanaliki, w których samice składają swoje jaja. Brzmi to dosyć nieprawdopodobnie, jednak należy mieć świadomość tego, iż świerzbowiec jest dosyć mały, dlatego też nie ma możliwości zauważenia go gołym okiem.
Niestety wraz z upływem czasu w naszym naskórku zaczyna wylęgać się coraz większa liczba pasożytów, przez co czym prędzej należy udać się do lekarza, który po rozpoznaniu choroby wdroży odpowiednie i skuteczne leczenie. W których jednak miejscach na ciele może pojawić się świerzbowiec? Wspomniany pasożyt najczęściej rozwija się w najcieplejszych miejscach na ciele, czyli w okolicach pośladków, pępka, a także narządów rodnych. Warto również wiedzieć o tym, iż rozwój świerzbowca najczęściej narażone są dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a także osoby, które pracują lub przebywają w dużych skupiskach ludzi. Oczywiście, aby zapobiec ryzyku ewentualnego pojawienia się świerzbowca, najlepiej unikać dużych skupisk ludzi, jednak należy mieć świadomość tego, iż nie w każdym przypadku takie działania okażą się skuteczne.
W jaki sposób można zarazić się świerzbem?
Jak zostało wspomniane na wstępie, świerzb to niestety zakaźna choroba a do zakażenia nią dochodzi zazwyczaj poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby, która zainfekowana jest pasożytem. Czy poprzez podanie komuś ręki również można się zarazić?
Oczywiście, że tak, jednak takie sytuacje nie zdarzają się na szczęście zbyt często. Inaczej nieco wygląda sytuacja, gdy kontakt z zakażoną osoba trwa dosyć długo, co najczęściej ma miejsce podczas mieszkania pod jednym dachem z drugą osobą, czy też w trakcie stosunków intymnych. Dosyć duże ryzyko zarażenia się świerzbem istnieje także wtedy, gdy pożycza się ubrania, czy też śpi się w tej samej pościeli co zmagająca się ze świerzbowcem osoba.
Jak wygląda świerzb?
Świerzb na początku przypomina swoim wyglądem zaczerwienione grudki, które najczęściej pojawiają się na ramionach i dłoniach, czy w tych miejscach, w których skóra jest przykryta biżuterią oraz ubraniami. Świerzb może również pojawić się w takich miejscach jak:
- zgięcia stawowe,
- fałdy skórne,
- okolice pępka i pasa,
- okolice brodawek sutkowych (u kobiet)
W przypadku mężczyzn świerzb dosyć często zlokalizowany jest w okolicach narządów płciowych takich jak worek mosznowy oraz prącie, natomiast u kobiet może pojawić się w okolicach krocza i na wargach sromowych. Jeśli chodzi o objawy towarzyszące wspomnianej dolegliwości, to najczęściej wymienia się uporczywy świąd, który najbardziej nasila się w nocy, a także bardzo charakterystyczne zmiany skórne takie jak krostki, pęcherzyki oraz grudki. To właśnie po wspomnianych objawach można rozpoznać świerzb, jeśli jednak nie ma się pewności, należy czym prędzej wybrać się do lekarza rodzinnego. Niestety wymienione powyżej objawy zaczynają pojawiać się na skórze dopiero po około 4 tygodniach od zarażenia się świerzbem a w sytuacji, gdy zarażona pasożytem osoba zaczyna drapać zmiany, to zaczynają one niestety roznosić się po całym ciele.
W jaki sposób można wyleczyć świerzb?
Aby pozbyć się świerzbu, należy czym prędzej podjąć odpowiednie leczenie, ponieważ nie znika on niestety samoistnie. Wśród najczęściej stosowanych preparatów lekarze przepisują zazwyczaj specjalne kremu lub balsamy, jednak w najtrudniejszych przypadkach konieczne może się okazać przyjmowanie tabletek. Jeśli chodzi o kremy i balsamy, to należy nakładać je tak naprawdę od stóp aż do szyi, pozostawiając lek na skórze przez 8 lub nawet 14 godzin, zmywając go następnie wodą.
Wiele ze stosowanych leków na świerzb może stanowić zagrożenie dla kobiet w ciąży, małych dzieci oraz osób starszych, dlatego też, aby uniknąć ewentualnego pojawienia się skutków ubocznych, należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Do momentu aż choroba nie zostanie całkowicie wyleczona, nie należy zbyt blisko kontaktować się z innymi osobami, pamiętając również o tym, aby nie pożyczać innym swoich ubrań. Tuż po wyleczeniu świerzbu konieczne jest dokładne wypranie wszystkich swoich ubrań, pościeli oraz ręczników zarówno tych, które były używane w trakcie, jak i na kilka dni przed leczeniem.
Warto również bardzo dokładnie odkurzyć i wyczyścić wszystkie pomieszczenia, w których przebywało się w trakcie trwania choroby. Tylko stosując się do wymienionych zaleceń można mieć pewność, iż wszystkie świerzbowce bezpowrotnie zginą. Aby ciało zregenerowało się w odpowiedni sposób po chorobie potrzeba czasu, dlatego też przez około 4 tygodnie od zakończenia leczenia można odczuwać lekkie swędzenie. Aby pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości, lekarz może zalecić przyjmowanie sterydów w postaci pigułek, leków przeciwhistaminowych lub specjalnych kremów sterydowych. Jeśli jednak po upływie 4 tygodni swędzenie nie przemija, to należy wybrać się do specjalisty, który rozpoznając przyczynę, wdroży nieco bardziej skuteczne leczenie.