Jak wybielić zęby?
Mówi się, że zęby są wizytówką. Wobec tego trudno nie ulec trendom i nie wykonać zabiegu wybielania. Ale czy hollywoodzki uśmiech się ceni? Podpowiadamy, jak go uzyskać, i doradzamy, które metody są najlepsze.
Domowe wybielanie zębów – jak?
Większość osób planujących wybielanie zębów rozważa użycie tzw. domowych sposobów. Są to „zabiegi”, które wykonuje się samodzielnie, bez udziału stomatologa. Jednak decydując się na takie rozwiązania, warto pamiętać, że można je wykonywać jedynie na zdrowych zębach.
Co działa? Na rynku można znaleźć wiele produktów do domowego użytku, które mają działanie wybielające. Najpopularniejsze są pasty wybielające, które oferują bardzo różni producenci. Są stosunkowo skuteczne, ale trzeba liczyć się z tym, że u wielu osób skutkują nadwrażliwością. Innym rozwiązaniem mogą być specjalne nakładki wybielające lub nawet domowe lampy do wybielania zębów. Są to produkty droższe od klasycznych past.
Poza nimi istnieją także płyny wybielające, nici dentystyczne, pędzelki i gumy do żucia. To przetestowane, bezpieczne produkty (jeśli stosowane zgodnie z zaleceniami). Natomiast stanowczo należy zrezygnować z domowych sposobów takich jak wybielanie sodą czy cytryną.
Czy wybielanie u dentysty jest drogie?
Bezpieczniejszym zabiegiem wybielającym jest ten wykonywany pod kontrolą stomatologa. Wtedy takie działania są dobrane do potrzeb i zdrowia zębów, a więc ryzyko jest niewielkie. Dodatkowo efekty utrzymują się dłużej.
Wiele osób obawia się jednak, że profesjonalne wybielanie zębów jest bardzo drogie. To dyskusyjne, bo koszt zależy m.in. od rodzaju wybielania, cen gabinetu i nawet miejscowości (w dużych miastach bywa drożej). Najtańsze jest wybielanie zęba martwego (ok. 300 zł), natomiast wybielania gabinetowe może kosztować nawet 1 000 zł.
Ze średnimi cenami zabiegu wybielania możesz się zapoznać w sieci, przeglądając oferty najpopularniejszych gabinetów. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę hasło typu: wybielanie zębów cena Warszawa. Porównaj sugerowane ceny i zastanów się, czy jest to dla Ciebie dużo, czy też nie.
Czy wybielanie zębów może szkodzić?
Tak. Wybielanie zębów bez zachowania środków ostrożności i opieki stomatologa może szkodzić. Tylko specjalista jest w stanie ocenić, jaki zabieg będzie w 100% bezpieczny. Ponadto, wybielać można tylko w pełni zdrowe zęby, a pacjent nigdy nie możesz mieć pewności, że nie zmaga się z jakimś problemem, który po prostu nie daje o sobie jeszcze znać. Opieka lekarza jest zatem konieczna. Dzięki temu unikniesz nadwrażliwości i uszkodzeń szkliwa.