Jak szybko i skutecznie wyleczyć przewianą szyję?

Young man suffering from neck pain. Headache pain.
0 172
Rate this post

Czy wiesz, że ból szyi to bardzo częsta dolegliwość? Odpowiada za 15% problemów dotyczących tkanek miękkich, z którymi mierzą się lekarze rodzinni[1]. Może się pojawić z uwagi na różne przyczyny. Jednym z czynników, który może wpłynąć na odczuwanie tego objawu, jest przewianie. Jak więc poradzić sobie w przypadku przewiania szyi? Odpowiadamy.

Przyczyny przewiania szyi

Co to znaczy „przewiać szyję”? Tego terminu na próżno szukać w podręcznikach medycyny. Chodzi jednak o zjawisko, w którym ten odcinek ciała jest narażony na działanie intensywnego strumienia zimnego powietrza. Objawy przewiania mogą się więc pojawić np.:

  • po dłuższej ekspozycji na działanie wentylatora czy klimatyzacji latem, zwłaszcza przy spoconej skórze;
  • w okresie jesienno-zimowym, gdy szyja będzie nieosłonięta przed wiatrem, albo kiedy np. zdejmiesz na chwilę kurtkę lub szalik, przebywając na zewnątrz;
  • po jeździe samochodem z otwartym oknem, w wyniku czego ciało jest narażone na przeciąg.

Jak zadziała zimny wiatr na skórę? Ten mechanizm nie jest do końca wyjaśniony. Jednak wielu pacjentów, których miało „przewiać”, doświadcza rozmaitych objawów, zwłaszcza gdy ich układ odpornościowy był szczególnie wrażliwy na przeciążenia. Takie osoby zgłaszają np.:

  • ogólne osłabienie;
  • ból głowy;
  • ból karku i szyi, który może promieniować do barku;
  • uczucie sztywności w tym obszarze, a nawet silny ból;
  • powiększenie węzłów chłonnych w wyniku zapalenia;
  • ból gardła.

Przewianie szyi to więc bardzo szerokie i ogólne pojęcie.

Na co wskazują objawy przewiania szyi i karku?

Objawy, które pacjenci obserwują po przewianiu karku, mogą wskazywać np. na:

  • stan zapalny, a dokładniej na infekcję górnych dróg oddechowych, np. na przeziębienie [2];
  • rozwijający się stan zapalny w tym obszarze [1, 3];
  • pojawienie się urazu szyi, np. mięśni [1];
  • rozwój chorób reumatycznych [1].

Jeżeli objawy wydają się niepokojące, warto z tą dolegliwością zgłosić się do lekarza. Najczęściej jednak przewianie szyi przechodzi łagodnie i wystarczy zastosować domowe sposoby.

Jak leczyć przewianie szyi?

Leczenie tej dolegliwości szyi jest uzależnione przede wszystkim od objawów towarzyszących. Najczęściej ma zatem charakter objawowy. O co warto zadbać?

  • Jeżeli pojawia się ból szyi i karku po przewianiu, można zastosować miejscowo preparaty przeciwbólowe. Dobrze sprawdzają się np. te zawierające diklofenak – lek z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). W maksymalnym dopuszczalnym do podania na skórę stężeniu, 4%, zawiera go np. Diky[5].
  • Jeśli doszło też do przewiania pleców lub barków, w tych miejscach należy zastosować środek przeciwbólowy.
  • Gdy przewianiu towarzyszą dolegliwości typowe dla przeziębienia, warto zadbać o odpoczynek i „wygrzanie się” oraz przyjmowanie dużych ilości płynów. Leczenie objawowe może objąć też podanie leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok – te na gorączkę czy przeciwkaszlowe[2].

Jeżeli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Gdy np. doszło do zapalenia nerwów i mięśni szyi, może być wdrożone leczenie przyczynowe. Zanim jednak specjalista da konkretne zalecenia, musi zbadać pacjenta, przeprowadzić wywiad, a także zlecić dodatkową diagnostykę [1]. Może ona uwzględniać np. badania obrazowe, a zwłaszcza RTG szyi czy rezonans magnetyczny. Jeśli dodatkowo pojawiły się drętwienie czy osłabienie, mogą być zalecone także elektromiografia czy badanie przewodnictwa nerwowego. Pozwoli to np. wykluczyć neuropatię obwodową [4].

Unikaj sytuacji, w których dochodzi do przewiania szyi, czyli profilaktyka ma znaczenie

Chociaż przewianie szyi nie jest naukowo potwierdzonym zjawiskiem, wielu pacjentów dostrzega związek między ekspozycją na silny strumień zimnego powietrza a różnymi dolegliwościami. Dlatego warto go unikać. Pamiętaj zatem, aby np.:

  • w okresie jesienno-zimowym sięgać po szalik, chustę lub inne okrycie tego obszaru;
  • nie jeździć samochodem przy otwartych „na przestrzał” oknach, zwłaszcza że do przewiania szyi dochodzi także latem;
  • zrezygnować z bliskiego owiewania się strumieniem zimnego powietrza z klimatyzacji czy wentylatora.

Przestrzeganie tych kilku prostych zasad pomoże Ci uniknąć problemów z przewianiem. Spróbuj!

Przygotowane w ramach płatnej promocji marki Diky.

[1] Teichtahl A.J., Podejście do bólu szyi, Medycyna Praktyczna, (dostęp 24.08.23 r.) https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/125249,podejscie-do-bolu-szyi

[2] Sawiec P., Gładysz A., Choroba przeziębieniowa (przeziębienie), Medycyna Praktyczna, (dostęp 24.08.23 r.) https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.18.1.2.

[3] Kocot-Kępska M., Ból mięśniowo-szkieletowy — epidemiologia, patofizjologia i leczenie, Medycyna Praktyczna, (dostęp 24.08.23 r.) https://www.mp.pl/bol/wytyczne/119763,bol-miesniowo-szkieletowy-epidemiologia-patofizjologia-leczenie

[4] Childress M.A., Stuek S.J., Ból szyi – wstępna ocena i postępowanie, Medycyna Praktyczna, (dostęp 24.08.23 r.) https://www.mp.pl/medycynarodzinna/wytyczne/280782,bol-szyi-wstepna-ocena-i-postepowanie

[5] Diky 4%, Wielka Baza ChPL, (dostęp online 4.09. 2023 r.) http://chpl.com.pl/#detail=8842428!7750

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.