Jak poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci? Podpowiadamy
Włosy, skóra i paznokcie powinny być zawsze zadbane. To ich kondycja świadczy o higienie osobistej oraz właściwej pielęgnacji własnego ciała. Dzięki nim czujemy się komfortowo oraz pięknie w każdej sytuacji. Niestety – szybki tryb życia, brak ruchu, wszechobecny stres i przede wszystkim niewłaściwa dieta nie sprzyjają naszej urodzie. Co robić, aby zawsze cieszyć się gładką skórą, lśniącymi włosami i mocnymi paznokciami? W pierwszej kolejności warto podstawić na wartościowe produkty spożywcze w codziennym jadłospisie.
Dieta na skórę, włosy i paznokcie
Odpowiednia dieta ma duży wpływ nie tylko na skórę, włosy i paznokcie, ale na cały organizm. Aby jednak wspierać wygląd zewnętrzny warto na stałe wprowadzić do jadłospisu:
- NNKT, czyli kwasy tłuszczowe omega – ryby, orzechy, jaja, oleje roślinne,
- białko jako podstawowy materiał budulcowy wszystkich tkanek – mięso, rośliny strączkowe, tofu, jaja,
- cynk – ostrygi, mięso, podroby, ser żółty, nasiona,
- kolagen,
- witaminę A – masło, jaja, mleko, dynia, szpinak.
Przede wszystkim za prawidłową kondycję skóry, włosów i paznokci odpowiadają witaminy z grupy B. Biotyna wspomaga porost włosów i jest niezbędna w procesie powstawania keratyny – ich głównego materiału budulcowego. Zmniejsza wydzielanie sebum, dlatego skóra głowy znacznie wolniej ulega przetłuszczeniu. W odniesieniu do paznokci zapewnia ich wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo biotyna zmniejsza stany zapalne skóry, wspomaga leczenie trądziku i nawilżą ją.
O czym jeszcze pamiętać?
Kolejną witaminą o niezwykłym działaniu jest kwas pantotenowy. Jako że bierze on udział w produkcji melaniny, chroni przed przedwczesnym siwieniem, przebarwieniami skórnymi i bielactwem. Opóźnia starzenie się skóry, łagodzi stany zapalne i dogłębnie ją odżywia. Szczególnie wtedy, gdy jej zewnętrzne bariery ochronne zostały uszkodzone. Jeśli zmagamy się z pękającymi kącikami ust warto sięgnąć po ryboflawinę, zaś przy nadmiernie suchych włosach i skórze – po niacynę. Witaminy na włosy pomogą również w terapii niektórych schorzeń, m.in. łysienia, łupieżu, łuszczycy i świądu skóry głowy. Aby zapewnić sobie jak najlepsze wsparcie, warto sięgnąć po kompleks witamin z grupy B, czyli suplement zawierający wszystkie najważniejsze związki.
Pozostałe sposoby
Poza dietą i suplementacją warto przestrzegać zasad zdrowego, harmonijnego życia. Jeśli często doświadczamy stresu i skrajnych emocji, warto znaleźć sposoby na rozładowanie tych uczuć. Może to być joga lub medytacja, ale również kontakt ze zwierzętami, czytanie czy gotowanie. Ważne, abyśmy czuli się zrelaksowani. Stres przyczynia się do tworzenia wolnych rodników tlenowych, które przyspieszają starzenie organizmu, w tym wypadanie włosów i powstawanie zmarszczek. Aby skóra nie wyglądała na zmęczoną należy zadbać o spokojny i komfortowy sen, po którym wybudzamy się wypoczęci. Unikniemy nieestetycznych worków pod oczami i szarej cery.
Warto wspomnieć również o codziennej pielęgnacji. Regularne piłowanie paznokci i nakładanie odżywek sprawią, że nie będą aż tak łamliwe. Olejowanie włosów, stosowanie masek regeneracyjnych i unikanie spania z mokrą głową uchronią przed ich wysuszaniem, splątaniem czy elektryzowaniem. Z kolei odpowiednio dobrane, naturalne kosmetyki do skóry nawilżą ją, oczyszczą oraz zapewnią jej młody wygląd na długo. Dobrze, aby posiadały w swoim składzie wspomniane wcześniej witaminy.