Jak opóźnić okres – 8 skutecznych sposobów na przesunięcie miesiączki o kilka dni
Jak opóźnić okres? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet zwłaszcza w okresie wakacyjnym lub przed ważną uroczystością. Ból brzucha, głowy lub ospałość może znacząco popsuć długo wyczekiwany urlop, randkę lub wyjazd do spa. Niektórzy mogą stwierdzić, że dostęp szerokiej gamy produktów oferujących komfort, wygodę i zabezpieczenie przed potencjalnym pobrudzeniem bielizny lub odzieży w postaci tamponów oraz podpasek sprawia, że miesiączka staje się prawie niezauważalna. Jednak każda kobieta zdaje sobie sprawę, że okres nie jest niczym przyjemnym, zwłaszcza gdy zbliża się ślub lub wycieczka w góry. Jak zatem opóźnić nadejście „trudnych dni”?
Czy to na pewno bezpieczne?
Ingerencja w cykl menstruacyjny nigdy nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie reszty organizmu kobiety. Jednorazowe opóźnienie miesiączki nie jest niebezpieczne, ale nie warto tego robić kilka razy w roku. Warto również poinformować ginekologa o swoich planach dotyczących opóźnienia okresu i dopytać się o ewentualne przeciwwskazania. Ingerencja w cykl miesiączkowy nie jest polecana kobietom starającym się o dziecko lub planującym ciąże.
Niezawodne tabletki antykoncepcyjne
Jednym z najprostszych i jednocześnie najpopularniejszych sposobów na przesunięcie miesiączki w czasie, jest przyjmowanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najpopularniejszy schemat zażywania tabletek antykoncepcyjnych to 21 + 7. Kobiety stosując się do niego muszą codziennie o tej samej porze przez 21 dni zażywać tabletkę, po czym robić 7-dniową przerwę, w trakcie której ma nastąpić menstruacja. Aby opóźnić nadejście miesiączki wystarczy nie robić przerwy pomiędzy kolejnymi cyklami, czyli po przyjęciu ostatniej tabletki z opakowania, należy następnego dnia rozpocząć nowe opakowanie tabletek.
Na kłopoty – przylep plaster
Część kobiet ze względu na problemy z jelitami lub wątrobą decyduje się na stosowanie plastrów antykoncepcyjnych zamiast ich odpowiednika w postaci tabletek. Przesunięcie daty miesiączki przy pomocy plastrów wygląda podobnie, jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Wystarczy nakleić kolejny plaster w czasie kiedy zwykle robiliśmy przerwę w ich stosowaniu.
Norethisterone lub Primolut-Nor
Innym sposobem na opóźnienie okresu jest przyjmowanie tabletek Primolut-Nor lub Norethisterone. Obydwa preparaty to leki hormonalne posiadające w składzie octan noretysteronu, czyli odpowiednik naturalnie produkowanego w organizmie kobiety hormonu – progestagenu. Lekarze zalecają stosowanie tych leków w przypadku braku miesiączki, zespole napięcia przedmiesiączkowego lub zaburzeniach miesiączkowania, ale można je z powodzeniem przyjmować również w celu przesunięcia okresu w czasie. Jak opóźnić miesiączkę przy ich pomocy? Wystarczy zacząć stosować wybrany przez siebie preparat na 3 dni przed spodziewaną miesiączką, a zakończyć jego zażywanie na 3 dni przed końcem okresu. Wówczas krwawienie powinno pojawić się po 2 lub 3 dobach od chwili odstawienia tabletek. Niestety zarówno Norethisterone i Primolut-Nor mogą wywołać wiele skutków ubocznych, takich jak bóle głowy, nudności, wymioty, osłabienie czy kłopoty żołądkowe.
Duża ilość witaminy C i wapna
Wapno oraz witamina C cieszą się dużą popularnością wśród kobiet, które z pewnych względów muszą od czasu do czasu opóźnić nadejście okresu. Niektóre decydują się nawet na stosowanie witaminy B12. W grę wchodzi nie tylko witamina obecna w jedzeniu, ale również w postaci wszelkiego rodzaju suplementów. Wiele kobiet na podstawie swoich własnych doświadczeń poleca zwłaszcza jedzenie cytryn i picie wapna na tydzień przed przewidywaną miesiączką. Niestety medycyna nie potwierdza skuteczności tej metody. Większość badań naukowych mówi natomiast o wpływie wapna oraz witaminy C na zmniejszenie obfitości krwawienia w czasie miesiączki.
Dieta na opóźnienie okresu
Wiele pań zastanawiając się nad tym, jak opóźnić okres, często słyszy też o tym, że w celu przesunięcia daty miesiączki powinno się wprowadzić do swojej diety określone produkty, a inne z niej wykluczyć. Jak wygląda taka dieta w praktyce? Aby uniknąć wystąpienia miesiączki w standardowym terminie zaleca spożywać się następujące produkty żywieniowe:
- ziarna pieprzu;
- soczewice;
- soje;
- żelatynę.
Może się to wydawać dziwne, ale w dawnych czasach kobiety w przeddzień ich ślubu, rozgryzały a następnie zjadały pięć ziarenek pieprzu. Co ciekawe nawet współcześnie ta metoda ma wierne grono zwolenniczek. Innym równie zadziwiającym i jednocześnie popularnym sposobem na opóźnienie miesiączki jest picie 3 razy dziennie szklanki roztworu ciepłej wody i żelatyny. W celu opóźnienia okresu poleca się również jedzenie soczewicy i soi ze względu na zawartość fito estrogenów (izoflawony). Fitoestrogeny wpływają na nasz układ endokrynologiczny, a w większych ilościach również na gospodarkę hormonalną, przez co rzeczywiście mogą opóźnić nadejście miesiączki. Wiele kobiet, aby opóźnić okres, unika również niektórych warzyw oraz roślin przyprawowych, takich jak:
- czosnek;
- imbir;
- papaja.
Uważa się, że u niektórych kobiet mogą mieć one wpływ na przyspieszenie wystąpienia miesiączki.
Napary ziołowe i herbatki
Herbaty i napary z ziół to kolejny naturalny sposób na odwleczenie „trudnych dni” w czasie. Podobnie, jak w przypadku zażywania dużej ilości witaminy C oraz wapnia, również ta metoda nie jest potwierdzona naukowo, ale pomimo tego i tak posiada szerokie grono zwolenniczek, które cały czas się powiększa. Wśród kobiet największą popularnością cieszą się napary z następujących ziół i liści:
- kasztanowca;
- natki pietruszki;
- liści malin.
Kasztanowiec wzmacnia naczynia krwionośne, a co za tym idzie usprawnia przepływ krwi w żyłach. Natomiast natka pietruszki jest bogata w ceniony obecnie kwas foliowy, który ma właściwości krwiotwórcze. Z kolei herbata z liści malin rozluźnia macicę i wpływa pozytywnie na nastrój, a ponadto jest bogata w wapń. Według lekarzy napary z kasztanowca, natki pietruszki czy liści malin nie tyle mogą opóźnić nadejście okresu, ile mogą mieć wpływ na ilość traconej krwi w czasie menstruacji.
Stres – wróg miesiączki
Spóźnianie się okresu pod wpływem obciążenia psychicznego jest bardzo częste wśród kobiet. Silne emocje i stres powodują wytwarzanie kortyzolu, który może hamować działanie progesteronu. Z tego powodu duża ilość sytuacji stresowych może spowodować zachwianie gospodarki hormonalnej, a co za tym idzie rzeczywiście opóźnić nadejście miesiączki. Długotrwałe obciążenie psychiczne nie jest na pewno najprzyjemniejszym sposobem na przesunięcie miesiączki w czasie i powinno się go raczej unikać.
Intensywny wysiłek fizyczny
Odwleczenie w czasie okresu jest możliwe również „na sportowo”. Wiele kobiet uprawiających sport, często zauważa, że ich miesiączki nie są do końca regularne. Dlaczego tak się dzieje? Intensywne i wyczerpujące organizm ćwiczenia fizyczne powodują obniżenie poziomu estrogenu przy jednoczesnym zwiększeniu ilości testosteronu, co może powodować opóźnienie okresu. U niektórych kobiet bardzo aktywnych fizycznie dochodzi nawet do zahamowania miesiączek całkowicie.