Jak leczyć halluksy – 7 głównych powodów powstawania

0 328
5/5 - (5 votes)

Problem który dotyczy bardzo dużej liczby kobiet, niestety mimo upływającego czasu i coraz bardziej zaawansowanej medycyny wciąż wiele kobiet cierpi z ich obecności.

Co to są halluksy?

Halluks– czyli tak zwany koślawy paluch to nic innego jak zniekształcenie w obrębie stopy. Warto jest pomyśleć o tym, jak leczyć halluksy, oraz czym właściwie charakteryzują się te zmiany w obrębie stopy. Przesunięcie się kości powoduje, że kości palca dużego zmieniają swoje położenie i wystają poza obręb stopy. Na samym początku takie zmiany są delikatne, z czasem powodują dyskomfort, jednak w bardziej zaawansowanym stadium są bardzo bolesne. Tak więc halluksy to przemieszczenie kości stopy, które skutkują wystającą kością palucha. Zmiany są na samym początku zupełnie bezbolesne, jednak z czasem mogą się stać bardzo uporczywe.

Skąd się biorą halluksy?

Istnieje kilka różnych powodów z jakich powstają. Właściwie każdy dotknięty tym schodzeniem zastanawia się jak leczyć halluksy, jednak warto jest dowiedzieć się co je powoduje. Ciężko jest wyznaczyć jeden konkretny, ale najczęściej bywa tak, że powodów jest kilka:

1. Źle dopasowane obuwie

Noszenie bardzo obcisłego obuwia powoduje, że kości stopy są ściśnięte, a tym samym kości palucha zaczyna uciekać. O ile na samym początku zmiany są niezauważalne, to jednak w późniejszym czasie powodują dyskomfort a nawet ból.

2. Dziedziczne

Niestety ale fakt, że w rodzinie występuje ten problem może oznaczać, że dana osoba również będzie na niego narażona. Bardzo często skłonność do halluksów jest dziedziczna, dlatego też warto jest obserwować zmiany w obrębie stopy.

3. Noszenie obuwia po kimś

Obecnie istnieje trend na wymianę ubraniami, czy też otrzymywanie ubrań od innych w ramach wietrzenia szafy. Bardzo wiele osób zdecydowanych jest na noszenie obuwia po kimś, co niestety może skutkować poważnymi zmianami w sposobie poruszania się, jak i również w komforcie chodzenia. Dlatego tak ważnym jest, by w czasie wymiany ubrań czy tez kupna używanych nie decydować się na obuwie. Każdy ma inne ukształtowanie stopy, co ma wpływ na sposób poruszania się, tak więc używanie obuwia po kimś nie jest dobrym rozwiązaniem.

4. Noszenie wysokiego obuwia

Niestety bardzo wiele pań nosi obuwie na wysokim obcasie zdecydowanie zbyt często, co skutkuje przeniesieniem ciężaru ciała na przednią część stopy. Tym samym przy częstym używaniu właśnie takiego obuwia pojawiają się bóle, jak i również może dojść do powstania halluksa. Szczególnie jeśli obuwie jest źle dopasowane i posiada jedynie delikatne paseczki, które nie są w stanie prawidłowo utrzymać stopy w konkretnym położeniu.

5. Zwężane obuwie

Wciąż wraca do mody obuwie, które ma zwężane noski. To wymusza na stopie nienaturalną pozycję, a tym samym będzie mogło okazać się problematyczne jeśli chodzi o późniejsze ułożenie palców stopy. Szczególnie, jeśli w szafie znajduje się bardzo wiele tego typu obuwia, można będzie zauważyć, że już po kilku godzinach palce stopy są inaczej ułożone. Dlatego z czasem będzie mogło prowadzić to do trwałych zmian. Koniecznie należy sprawdzić jak wiele obuwia tego typu znajduje się w szafie, oraz w jaki sposób można będzie tę ilość zmniejszyć, bądź też nie nosić go zbyt często.

6. Japonki

Spośród wielu różnego rodzaju modeli obuwia letniego, wciąż wiele osób zdecydowanych jest właśnie na tego typu model. Niestety ale pasek który przebiega przez stopę powoduje, że duży paluch znajduje się w nienaturalnym położeniu, jak i jest dodatkowo obciążony w trakcie poruszania się. Można to zaobserwować po kilku godzinach stosowania właśnie takich klapek. Dlatego znacznie lepszą opcją wydaje się znalezienie obuwia takiego jak klapki, które posiadają pasek przez całą szerokość stopy, a tym samym żadna jej część nie jest zbyt mocno obciążona.

7. Noszenie za ciasnych butów

Wciąż wiele pań ma skłonności zakupu obuwia które jest zbyt ciasne, lub ma nieprawidłowy rozmiar. To również może wpływać na powstawanie tego schorzenia.

Sposoby leczenia

na przestrzeni czasów pojawiały się różne sposoby na ulżeniu w bólu. Dlatego warto jest zacząć działać już w momencie w którym można zauważyć już po kilku godzinach. Niekoniecznie musi to być ból, ale delikatny dyskomfort w trakcie poruszania się w danym obuwiu. Sposobów na to, jak leczyć halluksy jest kilka. Warto jest zdecydować się na takie rozwiązanie, które będzie właściwe dla konkretnego przypadku:

1 operacja – dla bardzo wielu pań jest ostatecznością. Przede wszystkim dlatego, że wymaga dość długiej rekonwalescencji po. Dlatego warto jest od samego początku przemyśleć tę kwestie, tym bardziej, że niestety ale po operacji halluks może wrócić.

2 opaski bardzo wiele firm wypuściło na rynek przeróżnego rodzaju prawidła jak i opaski, które mają za zadanie odciągać paluch od reszty palców, a tym samym cofnąć zmiany. Z powodzeniem sprawdzi się na samym początku, gdy zmiany jeszcze nie są zbyt zaawansowane. Niestety przy bardziej zaawansowanym schorzeniu będzie zupełnie nieskuteczna. Opaski i prawidła stosuje się zarówno w trakcie poruszania się na co dzień, jak i w trakcie spania.

3 wkładki wkładki do obuwia stosuje się w momencie w którym nosimy obuwie pełne. Mają one za zadanie separować palec duży od reszty, a tym samym spowodować, że powróci on na swoje miejsce. Wiadomo, że może się to wiązać z pewnego rodzaju dyskomfortem, ale mimo wszystko przy regularnym stosowaniu można będzie zauważyć zmiany.

Korektory na halluksy
Kliknij TUTAJ!

Podsumowanie

Problem z halluksami maja przeważnie kobiety. Dlatego tak duże znaczenie ma właściwe podejście do swojego zdrowia od samego początku. Nawet jeśli nie ma jeszcze dolegliwości bólowych, warto jest zastanowić się nad tym, czy stosowane obuwie jest właściwe. Być może po przejrzeniu swojej szafy z obuwiem, można będzie stwierdzić, że mimo wszystko czas na zmiany. W momencie gdy halluks jest już widoczny można będzie zdecydować się na rezygnację z obuwia na wysokim obcasie, jak i z takiego ze zwężonymi noskami. Im wcześniej zacznie się działać tym większe prawdopodobieństwo, że uda się nie tylko cofnąć zmiany ale również wrócić do prawidłowego stanu kości stopy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.