IPL – co to jest, kiedy się stosuje i jakie efekty daje?

0 581
5/5 - (6 votes)

W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór wśród zabiegów kosmetycznych, które mają sprawić, że nawet najbardziej zmęczona cera odżyje, ciało będzie idealne gładkie, a problemy skórne pożegnane raz na zawsze po jednej maseczce.

Jednak większość zabiegów ma swoje wady i zalety, a także zabiegi konkurencyjne. Jednym z najbardziej popularnych obecnie jest zabieg IPL, który nie tylko może służyć do pozbycia się niechcianego owłosienia z cała, ale nawet może leczyć trądzik czy spłycać zmarszczki. Co warto wiedzieć o tym wydawałoby się uniwersalnym zabiegu?

Metoda IPL – co to jest?

IPL to skrót literowy od Intensive Pulse Light, a po polsku Intensywne Światło Impulsowe. Jest to metoda opracowana przez amerykańskie przedsiębiorstwo Lumenis. Wykorzystuje tu się fale świetlne o zakresie od 500 do 1200 nm. A samym źródłem światła jest lampa ksenonowa połączona z zespołem kondensatorów. W ten sposób uzyskuje się lampę, która wytwarza wiązkę promieni świetlnych o różnej długości, a także różnym rozproszeniu. Dzięki temu światło docierać może do różnych warstw skóry i oddziałuje na różne czynniki wedle potrzeby.

Zabiegi przy użyciu lampy IPL mogą więc wspomagać produkcję kolagenu w skórze, wybielać przebarwienia na przykład po trądziku, usuwać niechciane owłosienie czy usuwać rozszerzone naczynka z twarzy. Ale też są świetne do zamykania rozszerzonych porów i walki z rozstępami. Obecnie takie zabiegi są wykonywane w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych, w gabinetach medycyny estetycznej oraz salonach SPA. Ale niektóre firmy produkujące drobne AGD oferują też zakup IPL do domowej depilacji. Przed jakimkolwiek zabiegiem z użyciem IPL warto jednak sprawdzić czy nie ma do niego przeciwwskazań.

Różnice między IPL a laserem

Najczęściej mylnie używane są pojęcia IPL i laser, a często w kontekście depilacji używa się ich na zmianę choć nie jest to ten sam zabieg. Faktem natomiast jest, że oba zabiegi opierają się na użyciu światła. Z tym, że w przypadku zabiegu z laserem jest to światło spójne, a w przypadku użycia metody IPL światło rozproszone o różnej długości fal, którą można kontrolować.

Urządzenia IPL wytwarzają bardzo szerokie spektrum, ale niespójnych fal świetlnych, które przenikają przez chromofory w tkankach, które to światło absorbują i ulegają zniszczeniu. Takim chromoforem jest na przykład melanina, a więc światło z IPL zniszczy plamy powstałe z melaniny, ale nie uszkodzi żadnych innych tkanek.

Usuwanie tatuażu

Okazuje się, że na przykład do usuwania tatuaży to laser będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ w wypadku IPL pigment z tatuażu może się zbyt mocno rozgrzać przez co może dość do poparzenia i powstania trudnych do wyleczenia blizn. Dlatego jeśli do usunięcia tatuażu został nam zaproponowany IPL najlepiej jest opuścić dany salon kosmetyczny i udać się do specjalisty, który ten zabieg wykona poprawnie i przy użyciu lasera.

Depilacja

Z kolei w wypadku depilacji trwałej i laser, i IPL ukierunkowane są w pigment w mieszku włosa i tak samo zadaniem światła jest trwałe zniszczenie tego pigmentu, czyli włosa. Rodzaj światła nie jest tak ważny jak sam kolor włosa, czy kontrast między kolorem włosa w cebulce, a kolorem skóry. Skuteczność zabiegu zależy od bardzo wielu czynników. Ale może się okazać, że różnica jest w przeciwwskazaniach do zabiegu, cenie lub możliwości stosowania metody depilacji w warunkach domowych. Nie ma przenośnych laserów, których można użyć do depilacji w domu, ale są poręczne urządzenia IPL, które nie są bardzo kosztowne, a też sprawdzą się do przeprowadzenia serii zabiegów w domu. Jednak są one przeznaczone tylko do depilacji. Nie można ich używać np. do zlikwidowania plam po trądziku.

Wskazania do zabiegów z użyciem IPL

Warto zacząć od tego, żeby aby poddać się jakiemukolwiek zabiegowi z użyciem metody IPL trzeba mieć co najmniej 25 lat. Chodzi tutaj po prostu o dojrzałość ciała. W tym wieku procesy związane z dorastaniem i przekształcaniem się ciała z dziecięcego do dorosłego są już zakończone. Gospodarka hormonalna reguluje się, ciało przestaje rosnąć, a więc skóra się nie rozciąga czy też dopiero po 25 roku życia zmniejsza się produkcja kolagenu. Dlatego też przy tych zabiegach zastosowano wiek minimalny.

Metoda IPL

Jednakże metoda IPL oprócz trwałego usuwania niechcianego owłosienia ze skóry, które może być przyczyną kompleksów u wielu osób czy też sprawiać problemy natury pielęgnacyjnej, nadaje się do zlikwidowania wielu innych problemów skórnych. Najczęściej używa się go do uzyskania młodej i ładnej skóry u osób, u których widać już pierwsze objawy starzenia się takie jak utrata elastyczności, zmarszczki czy poszarzały koloryt. Jednak i u osób, które przez lata walczą z trądzikiem, rozszerzonymi porami czy przebarwieniami metoda IPL świetnie się spisze w pozbyciu się tychże problemów.

Przeciwwskazania

Do przeciwwskazań można zaliczyć przede wszystkim epilepsję, ponieważ zmiana natężenia światła nawet widziana tzw. kątem oka przez osobę poddawaną zabiegowi może wywołać atak. Choroby nowotworowe również są przeciwwskazaniem. Sama skóra wrażliwa, a zwłaszcza jej nadwrażliwość na terapię światłem również jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Trzeba też odstawić leki światłouczulające na dłuższy okres czasu przed zabiegiem, co niestety nie u każdej osoby będzie możliwe. Także osoby regularnie pijące alkohol muszą najpierw odstawić ten trunek, ponieważ jest to substancja, która zwiększa poziom ukrwienia skóry co podczas zabiegu nie jest pożądane. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również muszą poczekać do czasu rozwiązania i zakończenia etapu karmienia z zabiegiem IPL.

Co prawda bezpośrednim przeciwwskazaniem nie jest menstruacja przebiegająca w dniu zabiegu IPL, ale ze względu na to, że w tym czasie zaburza się gospodarka hormonalna oraz samo ciało jest mniej odporne na ból zaleca się, aby zabieg kosmetyczny po prostu przesunąć o kilka dni aż do powrotu ciała do normy.

Także różne rodzaje chorób skóry są przeciwwskazaniem. Są to między innymi:

  • fotodermatoza,
  • pęcherzowe choroby skóry,
  • bielactwo,
  • łuszczyca,
  • marmurkowa skóra,
  • bliznowce.

Przed zabiegiem nie należy się opalać, ponieważ skóra podczas opalania produkuje melaninę dość równomiernie. Dlatego też, IPL może być mniej skuteczny, gdyż kontrast koloru między skórą, a np. plamą do zlikwidowania czy cebulką włosa będzie zbyt mały, a do tego może uderzyć po prostu w opaloną skórę.

Jak wygląda zabieg i co dalej?

Podczas zabiegu, który wykonywany jest po wcześniejszej konsultacji po prostu kosmetyczka kieruje strumień światła wytwarzany przez urządzenie na konkretny punkt na przykład zmianę pigmentacyjną czy równomiernie naświetla wybraną partię ciała celem usunięcia niechcianego owłosienia. Taki zabieg może trwać kilkanaście minut, ale też kilka godzin, jeśli ktoś zdecyduje się na przykład na depilację całego ciała tą metodą.

Po zabiegu w miejscu zmiany pigmentacyjnej skóra się złuszcza, co prowadzi do zniknięcia lub znacznej redukcji takiej plamy. W wypadku depilacji włosy są wypalane już w cebulce, ale mogą odrastać, ponieważ IPL działa tylko na te w aktywnej fazie wzrostu. Dlatego tutaj potrzebnych jest kilka zabiegów, aby pozbyć się wszystkich niechcianych włosków.

Regeneracja skóry

Regeneracja skóry po zastosowaniu zabiegu IPL trwa od 2 do 4 tygodni i w tym czasie trzeba o nią szczególnie dbać. Przez pierwsze 2-3 dni należy używać łagodnych i prostych składem kosmetyków do mycia. Jeśli zabieg był wykonywany na twarzy lepiej zrezygnować z makijażu. Przez pierwsze dwa tygodnie trzeba też unikać gwałtownych zmian temperatur, sauny, jacuzzi czy basenów z chlorowaną wodą, a nawet gorących kąpieli w domu. Skórę trzeba też chronić przed słońcem. Najlepiej zakupić krem z filtrem UVA i UVB, PA+++ o mocy SPF50, ponieważ taka jest maksymalna moc ustawowo dopuszczona do obrotu w UE.

Przez dwa dni po zabiegu nie wolno spożywać alkoholu, ale za to trzeba wypijać co najmniej 2 litry wody, aby nawilżyć skórę. W rzadkich wypadkach, jeśli pojawi się jakiś skórny problem na przykład ranka lekarz dermatolog przepisze stosowny lek, ale nie wolno takich zmian ignorować i leczyć się samemu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.