Ile trwa okres – wszystko o menstruacji, jak przyśpieszyć i opóźnić miesiączkę?

0 302
5/5 - (5 votes)

Krwawienie miesiączkowe to coś, z czym każda kobieta co przysłowiowy miesiąc zmaga się od okresu dojrzewania aż do czasu menopauzy czyli ustania funkcji układu rozrodczego. Co powinnaś wiedzieć jeśli chodzi o prawidłowy czas jego trwania? Ile powinien trwać okres i czy Twoja menstruacja jest całkowicie fizjologiczna? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące okresu znajdziesz w tym artykule.

Ile powinien trwać okres prawidłowo?

Fizjologicznie krwawienie miesiączkowe powinno występować u kobiety co około 28 dni. Za normę dotyczącą cyklu uznaje się regularne występowanie krwawienia co 21 – 35 dni. Dopuszcza się kilkudniowe przesunięcia tego terminu o około 7 – 8 dni. Pierwszym dniem każdego cyklu miesięcznego jest pierwszy dzień krwawienia i to od niego powinna być liczona długość miesiączki aż do ostatniego dnia poprzedzającego kolejną menstruację. Sam okres zaś powinien trwać od 2 do 9 dni, przy czym najczęściej kobiety krwawią przez 5 – 7 dni.

Warto też zaznaczyć, że sama obfitość krwi menstruacyjnej w danym dniu zmienia się wraz z trwaniem cyklu, przy czym największa jest zazwyczaj w pierwszym i drugim dniu. Wtedy też właśnie czujemy się najgorzej : odczuwamy dokuczliwe bóle brzucha, większe zmęczenie czy osłabienie. Potem ubytek krwi jest coraz mniejszy a my zaczynamy stopniowo czuć się coraz lepiej. Należy również pamiętać o tym że zarówno długość okresu jak i jego obfitość po części są uwarunkowane genetycznie, jednak bardzo duży wpływ na nie ma styl życia i współistniejące choroby czy zaburzenia.

Co przyspiesza i opóźnia pojawienie się okresu?

U większości kobiet występują regularne cykle menstruacyjne, jednak pomimo tego u każdej z nas może on się spóźnić lub też pojawić się szybciej. W głównej mierze to wszechobecny stres ma tendencję do zmiany regularności cyklu, przy czym może go zarówno przyspieszyć jak i opóźnić. Dlatego właśnie bardzo stresujące lub emocjonalne sytuacje i przeżycia skutkują rozregulowaniem naszej menstruacji.

To samo tyczy się podróży, a największy udział ma w tym niesławny jet lag. Zmiana środowiska i przystosowywanie organizmu do nowych warunków ma duży wpływ na przesunięcie terminu miesiączki. Innymi częstymi przyczynami może być natomiast nieprawidłowe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i hormonalnych lub też pomijanie ich dawek, co w efekcie często przekłada się na spóźniający się okres.

Co może wydłużać krwawienie miesiączkowe?

Czasami krwawienie miesiączkowe może się wydłużać, na co mogą mieć wpływ m.in. : zaburzenia hormonalne, zaburzenia krzepnięcia krwi, zmiany w błonie śluzowej macicy lub też stany zapalne (zarówno w obrębie układu moczowo-płciowego, jak i całego organizmu), Jedną z najczęstszych przyczyn powodujących wydłużenie okresu jest przyjmowanie preparatów hormonalnych np. tabletek antykoncepcyjnych.

Hormony stosowane w tych tabletkach często pobudzają przyrost błony śluzowej macicy podczas cyklu, co powoduje wydłużenie czasu krwawienia a także może zwiększyć jego obfitość. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli okres przeciąga się do dwóch tygodni należy skonsultować się z lekarzem, gdyż nadmierna utrata krwi może zagrażać Twojemu zdrowiu.

Co może powodować skrócenie okresu?

Może się również zdarzyć że długość Twojego okresu ulegnie skróceniu. Najczęściej dzieje się tak, gdy podczas krwawienia przyjmiemy dużą dawkę witaminy C. W sezonie przeziębieniowym lub podczas zachorowania, zazwyczaj przyjmujemy duże dawki tej witaminy. Do tego dodajmy kilka owoców z naszego jadłospisu i nazbiera się jej całkiem pokaźna ilość.

Zwykle w takiej sytuacji krwawienie zostaje skrócone o 1 – 2 dni, dlatego też nie należy się tym przejmować, jednak jeżeli będzie trwać jeszcze krócej, lepiej skonsultować się z lekarzem. Niektóre tabletki antykoncepcyjne powodują wydłużenie okresu, a inne natomiast mogą skrócić czas jego trwania, dzięki wpływowi na mniejsze przyrastanie grubości endometrium, co w konsekwencji daje właśnie krótsze krwawienie.

Długość cyklu prawidłowa, ale krwawienie jest zbyt obfite – co się dzieje?

Niekiedy zdarza się, że pomimo iż zarówno długość cyklu miesiączkowego jak i samej menstruacji jest prawidłowa to znacznie zwiększa się obfitość wydalanej podczas okresu krwi. Fizjologicznie objętość krwi menstruacyjnej powinna wynosić od 30 do 80 ml, co odpowiada około połowie filiżanki. 9 – 15 % kobiet w Europie Zachodniej cierpi na nadmiernie obfite krwawienia miesiączkowe ( hypermenorrhoea ), które często związane jest z zaburzonym metabolizmem i utratą żelaza.

Charakteryzują się one nadmierną utratą krwi podczas okresu, powyżej 100 ml, jednak w uwagi na małą dokładność z jaką możemy określić i kontrolować objętość wydalanej krwi, podczas wizyty u lekarza na szczęście tylko nieliczne przypadki tej przypadłości zostają potwierdzone. Z krwotocznymi miesiączkami łączy się również termin „menorrhagiae” odnoszący się zarówno do zbyt obfitych jak i przedłużających się menstruacji.

Charakter krwawienia się zmienił – co to oznacza?

Jeżeli zauważysz, że zaczęłaś krwawić o wiele mocniej, zużywając więcej podpasek lub tamponów, lub zmienił się wygląd, kolor lub zapach tej krwi np. stała się brunatna, pojawiły się w niej skrzepy, ma intensywny i bardzo nieprzyjemny zapach od razu udaj się do ginekologa.

Takie objawy mogą zwiastować zaburzenia funkcji układu rozrodczego takie jak : polipy bądź mięśniaki macicy, endometrioza, torbiel jajnika, zespół policystycznych jajników a nawet rak jajnika. Ten ostatni w swym przebiegu długo jest bezobjawowy, a zaburzenia menstruacji mogą być jego pierwszym objawem. Dlatego właśnie, jeżeli zauważysz u siebie takie zmiany, koniecznie niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą.

O czym warto pamiętać?

Długość cyklu, jak i samego krwawienia jest różna u różnych kobiet, jednak jeżeli drastycznie odbiega ona od przyjętego zakresu norm, należy skontrolować to w najbliższym czasie u swojego lekarza ginekologa. Przed wizytą przypomnij sobie czy w tym czasie w Twoim organizmie lub stylu życia zaszły jakieś zmiany, które mogłyby wpłynąć na jego czas trwania i powiedz o tym w gabinecie.

Z pewnością naprowadzi to specjalistę na właściwy trop i z pomocą dodatkowych badań będzie mógł on postawić szybszą i dokładniejszą diagnozę. Kontroluj takie aspekty swojego cyklu miesiączkowego jak : długość cyklu, długość i obfitość krwawienia oraz objawy dodatkowe.

Co powinno Cię zaalarmować i skłonić do konsultacji z lekarzem ginekologiem :

  • Przedłużające się krwawienie miesiączkowe ( szczególnie powyżej 14 dni)
  • Krwawienia pomiędzy cyklami
  • Nagła i gwałtowna zmiana obfitości krwi menstrruacyjnej
  • Naprzemienna zmiana długości trwania cyklu jak i samego okresu
  • Brak miesiączki ( opóźniony cykl o ponad 14 dni)

Pamiętaj, aby zwracać baczną uwagę na te objawy, ponieważ mogą one stanowić wskazówkę i być ostrzeżeniem przed poważniejszymi schorzeniami pojawiającymi się w Twoim organizmie. Jeżeli jednak podczas Twojego cyklu miesiączkowego występują jakieś inne nieprawidłowości albo czujesz, że coś Cię niepokoi – nie wahaj się, tylko zapytaj o to specjalistę.

Powinien on sprawdzić co jest przyczyną odczuwanych obaw i uspokoić Cię, gdy wszystko okaże się być prawidłowo, co sprawi że będziesz mogła spać spokojnie. Warto to zrobić, gdyż najważniejsza jest świadomość i troska o własne zdrowie i życie – największy dar o który musimy dbać i pielęgnować go dla własnego dobra.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.