Homeopatia – leki homeopatyczne, sposoby leczenia

0 669
5/5 - (5 votes)

Bardzo wiele osób zamiast udawać się po leki do apteki wybiera sklepy ze zdrową żywnością i ziołami. Nie da się ukryć, że zioła mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na organizm, hamować rozwój niektórych chorób czy nawet je leczyć, ale czy zastąpią wyroby farmaceutyczne w stu procentach? Warto też wyjaśnić czym dokładnie jest homeopatia, ponieważ nie jest to tylko ziołolecznictwo, a metoda leczenia różnymi, ale naturalnymi substancjami, które mogą pochodzić z ziół i innych roślin, ale też z minerałów czy od zwierząt. Jak działają takie leki i co można nimi leczyć?

Homeopatia od podstaw

Za homeopatię uważa się kompletny system leczenia opierający się na naturalnym prawie leczenia, wykorzystujący naturalne składniki i substancje. Choć głównie wykorzystuje się tu zioła, dlatego wiele osób nazywa homeopatię ziołolecznictwem. Podstawowym założeniem leczenia w ten sposób jest uznanie człowieka za jedność – ciała i umysłu. Ale większość osób aż tak nie zagłębia się w filozofię homeopatii i wykorzystuje naturalnie dostępne składniki w leczeniu różnych chorób bez zgłębiania swojego bytu. A drugim ważnym założeniem jest zasada „Podobne leczy się podobnym”, ponieważ bardzo często osobie chorej podaje się substancję w mniejszym stężeniu lub wielokrotnie rozcieńczoną w celu leczenia, przy czym ta sama substancja może powodować objawy chorobowe.

Sama dziedzina leczenia została stworzona już na przełomie XVIII i XIX wieków przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Pierwotnie wykorzystywał on działanie ziół przeciwzapalne i bakteriobójcze w celu leczenia objawów chorób. Jednak szybko odkrył, że zioła mogą dużo więcej, a obecna homeoterapia pokazuje, że zioła i inne naturalne substancje mogą leczyć bardzo wiele objawów różnych chorób.

Co można leczyć homeopatycznie?

Każdy homeopata odpowie z wiarą, że wszystko. Jednak są takie objawy schorzeń, które faktycznie można wyleczyć naturalnymi substancjami, ale są też takie jednostki chorobowe, które do wyleczenia potrzebują chemicznie otrzymanych składników, na które nie ma miejsca w ziołolecznictwie. Ponadto bardzo rzadko zdarza się, aby leki homeopatyczne wyleczyły przyczynę choroby. Zazwyczaj są stosowane do leczenia objawowego.

Co można leczyć za pomocą homeopatii? Bardzo wiele schorzeń i ich objawów są to na przykład:

  • choroby narządów ruchu,
  • choroby skóry,
  • dolegliwości układu oddechowego,
  • migreny,
  • neuralgie,
  • stany zapalne np. układu moczowego.

I wiele innych. Jednak w ten sposób nie można leczyć tak zwanych trwałych zmian w organizmie jak na przykład złamana kość. Oczywiście można znaleźć specyfiki do przyjmowania wewnętrznie i maści, które spowodują przyspieszenie się gojenia złamania, ale nie wyleczą samej złamanej kości. Także na nic się zdadzą przy zawale serca czy zapaleniu wyrostka robaczkowego. Warto też wiedzieć, że środki do leczenia homeopatycznego muszą być dobierane indywidualnie. Popijanie herbatek ziołowych w domu bez konsultacji z homeopatą nie można nazwać leczeniem homeopatycznym.

W homeopatii leczy się objawy za pomocą pobudzania i stymulowania mechanizmów obronnych ciała, które mamy wrodzone. Dlatego też nie można w ten sposób wyleczyć każdej choroby. Ale wykorzystuje się do wybrania metody leczenia i specyfików także diagnostykę medycyny akademickiej i najnowsze badania.

Wielu przeciwników leczenia homeopatycznego uważa ten sposób leczenia za efekt placebo. Ale badania naukowe dowodzą, że rośliny czy produkty pochodzenia zwierzęcego jak kolagen naprawdę mogą oddziaływać leczniczo i pomocniczo w leczeniu, więc nie jest to tylko wymysł osób unikających leków farmaceutycznych. A nawet bardzo często i w lekach produkowanych w laboratoriach zawierających sztucznie otrzymywane substancje znajdzie się miejsce i dla ziół, ponieważ dobrze ze sobą reagują i wspierają swoje działanie. Trzeba jednak przyznać, że zioła są mniej przewidywalne w działaniu, dlatego lekarze częściej opierają się na farmaceutykach, nad którymi prowadzone były testy latami i doskonale wiadomo jak taki lek będzie działał.

Rodzaje leków homeopatycznych

Jest wiele rodzajów produktów homeopatycznych. Jednak dzieli się je między innymi przez wzgląd na pochodzenie substancji aktywnych w nich zawartych. Najbardziej popularne są leki roślinne, które powstają tylko z roślin poprzez macerowanie w alkoholu lub sproszkowanie i zbicie w formę tabletki. Kolejny rodzaj produktów to leki zwierzęce. Chodzi tutaj o to, że ich surowcem są np. owady jak mrówka albo narządy czy wydzieliny jak kolagen naturalny. Są też leki mineralne pozyskiwane z naturalnych minerałów jak sole wapnia czy związki siarki. Można je wykorzystywać zewnętrznie w formie maści na zmienione chorobowo miejsca czy doustnie. Jednak skąd homeopata wie jakie leki przepisać?

Pierwsza wizyta u homeopaty

Idąc do lekarza pierwszego kontaktu czy specjalisty każdy mniej więcej wie czego ma się spodziewać. Jednak zapisując się na wizytę do homeopaty można mieć obawy jak to ma wyglądać. Przede wszystkim warto wziąć ze sobą wyniki przeprowadzonych wcześniej badań, analizy i listę branych do tej pory leków. Homeopata zaczyna wizytę od wywiadu dotyczącego aktualnego stanu zdrowia, męczących dolegliwości i objawów oraz natury człowieka. Wypytuje szczegółowo o tryb życia, a nawet upodobania pokarmowe. Ważna dla oceny stanu zdrowia i wprowadzenia odpowiedniego leczenia jest też analiza choroby, która ma być leczona homeopatycznie.

Właśnie w tym celu potrzebne są dotychczasowe wynik badań, ponieważ na nich oprze się homeopata w doborze odpowiedniej metody leczenia. Średni czas pierwszej wizyty to 2 godziny, ale jeśli schorzenie jest skomplikowane lub pacjent cierpi na wiele różnych dolegliwości może trwać to dłużej. Potrzebne są też wizyty kontrolne, które trwają już krócej, a podczas nich kontrolowany jest stan pacjenta i przebieg choroby, ale też często zmieniane są dawki leków, aby dobrać je idealnie pod kątem potrzeb pacjenta.

Kwalifikacje homeopaty

Wiele osób odrzuca możliwość leczenia homeopatycznego ze względu na to, że homeopata to nie lekarz. Owszem w Polsce na wydziałach lekarskich nie studiuje się homeopatii, ale na wydziałach farmaceutycznych są prowadzone fakultety z tej dziedziny. W innych krajach Unii Europejskiej podjęcie studiów medycznych o tej specjalności jest jak najbardziej możliwe. Obecnie, aby zostać wykwalifikowanym homeopatą trzeba ukończyć szkolenie. Dla osób nie będących lekarzami prowadzony jest kurs z programem nauki zaakceptowanym przez Światową Organizację Zdrowia. Można znaleźć też szkolenia oparte o program Europejskiej Rady Homeopatii Klasycznej, gdzie oprócz samej homeopatii prowadzone są zajęcia z medycyny klasycznej. Także lekarze, aby zostać homeopatą muszą przejść stosowne szkolenie.

Warto wiedzieć, że wyróżnia się tej homeopatię klasyczną, oraz kliniczną. Homeopatia klasyczna leczy całe ciało i objawy, a kliniczna jest ukierunkowana na jedna chorobę i narząd. Obie działają podobnie z tym, że homeopatia w klasycznym rozumieniu jest trudniejsza i bardziej czasochłonna, gdyż trzeba dobrać jeden lek, a nie kilka z osobna na różne dolegliwości. Podczas szkolenia homeopata może wybrać czy woli się specjalizować w klasycznej czy klinicznej metodzie leczenia. Warto też wiedzieć, że w Polsce działa Polska Akademia Homeopatii, gdzie można między innymi sprawdzić kwalifikacje danego homeopaty.

Za i przeciw

Homeopatia mimo, że jest dziedziną coraz lepiej promowaną, a same leki wykorzystywane w tej metodzie leczenia coraz lepiej przebadane nadal ma wielu przeciwników. Główną wadą podawaną przez przeciwników tej metody jest jej niepotwierdzona skuteczność. Przy czym warto wiedzieć, że rośliny czy inne naturalne składniki są regularnie badane i oznacza pod względem właściwości, w tym tych leczniczych. Leczenie homeopatyczne długo trwa, co jest prawdą, ponieważ nie zawsze homeopata jest w stanie za pierwszym razem dobrać leki lub ich dawki tak, aby niwelowały objawy choroby. Czasem potrzeba nawet kilku wizyt u specjalisty, aby w końcu poczuć się lepiej. Z kolei w lekach homeopatycznych wykorzystuje się naturalne składniki, które nawet jeśli nie pomogą to przynajmniej nie zaszkodzą.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.