Herbata z pokrzywy określana jest jako naturalny antybiotyk. Jej picie jest polecane ze względu na zawartość wielu składników odżywczych, a także rozmaite działania zdrowotne. Warto bliżej przyjrzeć się temu doskonałemu napojowi.
Co można znaleźć w herbacie z pokrzywy?
Herbata z pokrzywy zawiera wiele cennych składników, takich jak m.in.:
- chlorofil – przeciwdziała wystąpieniu anemii,
- cenne minerały: świetnie przyswajalne żelazo, wapń, krzem, magnez, fosfor, mangan czy potas,
- potrzebne dla organizmu witaminy: B, A, K oraz C,
- kwasy foliowe, które są niezbędne dla kobiet znajdujących się w ciąży,
- kwasy tłuszczowe,
- likopen,
- kwas kofeinowy,
- betainę.
Jakie działanie posiada herbata z pokrzywy?
Wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego
Pokrzywa cechuje się właściwościami immunomodulującymi, które są związane z podwyższaniem lub obniżaniem aktywności komórek należących do układu odpornościowego organizmu. Może to być szczególne istotne dla osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne jak np. reumatoidalne zapalenie stawów. Ponadto pokrzywa sprzyja:
- usuwaniu chorobotwórczych wirusów, bakterii, a także grzybów,
- tworzeniu interferonów, czyli naturalnej broni pozwalającej na walkę z wirusami,
- wzmożonej produkcji limfocytów typu T, a więc komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie przeciwciał.
Zwiększa objętość wydalanego moczu
Herbata z pokrzywy ma dość silne właściwości moczopędne. Z tego powodu jej picie jest wskazane przede wszystkim dla osób zmagających się z:
- skąpomoczem,
- kamicą nerkową,
- stanami zapalnymi pęcherza moczowego, nerek lub dróg moczowych,
- problemem związanym z zatrzymywaniem wody w organizmie. Jego objawy to: opuchlizna, obrzęki, a także kłopoty z utrzymaniem odpowiedniej wagi. Dzięki systematycznemu spożywaniu tej herbatki nadmiar wody może zostać zredukowany, co wpływa na poprawę samopoczucia.
Pomaga w leczeniu anemii
Odznacza się właściwościami krwiotwórczymi. W jej składzie znajduje się wiele składników (głównie: żelazo, kwas foliowy, witamina K i miedź), które przyczyniają się do produkcji hemoglobiny oraz czerwonych krwinek. Z tego powodu jej picie jest zalecane dla osób chorujących na anemię, ale nie tylko. Mogą z niej korzystać także m.in. osoby:
- osłabione,
- przechodzące rekonwalescencję,
- wyczerpane,
- zestresowane,
- używające leków,
- żyjące w nadmiernym pośpiechu.
Oczyszcza organizm
Herbata z pokrzywy jest wskazana dla osób, które przeszły kurację antybiotykową, długotrwale stosują leki lub spożywają pożywienie, w którego składzie znajdują się chemiczne dodatki. Jest to związane z tym, że oczyszcza ona nerki oraz wątrobę, umożliwia szybszy powrót do równowagi biologicznej organizmu i wspomaga wydalanie metabolitów, które pozostały po lekach. Ponadto zapewnia regenerację osłabionego organizmu, ze względu na zawartość wielu wartościowych składników, takich jak m.in. kwas foliowy oraz żelazo.
Należy też wspomnieć o tym, że ta herbata pomaga w usuwaniu poprzez mocz kwasu moczowego, który gromadzi się w stawach, przez co staje się przyczyną stanów zapalnych, a także obrzęków i silnego bólu. Pokrzywa jest też przydatna w pozbywaniu się jonów sodu oraz mocznika.
Szeroki wybór herbat z pokrzywą
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!
Wspomaga leczenie alergii
Ta herbata wykazuje się także działaniem przeciwalergicznym i w znaczny sposób łagodzi symptomy towarzyszące katarowi siennemu. Najprawdopodobniej tego przyczyną są flawonoidy (zmniejszające ilość histaminy w organizmie), a także działanie immunomodulujące.
Hamuje procesy starzenia
W pokrzywie znajduje się wiele przeciwutleniaczy neutralizujących wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia organizmu, a także rozmaitych chorób, jak np. choroby Alzheimera, Parkinsona, nowotworów, chorób serca oraz układu krążenia czy też cukrzycy. Do tych niezwykle wartościowych przeciwutleniaczy można zaliczyć m.in.: kwas foliowy, witaminę C oraz E, a także karoten.
Maksymalna dzienna dawka
W ciągu dnia można spożyć maksymalnie cztery filiżanki herbaty z pokrzywy. Jeżeli danej osobie nie odpowiada smak tego napoju, to powinna wiedzieć, że można go wzmocnić przez dodanie soku pochodzącego np. z truskawek, malin czy cytryny. Ponadto można uzupełnić go o liście świeżej mięty lub połączyć z herbatą miętową.
Przeciwwskazania
Nie dla każdej osoby picie herbaty z pokrzywy jest zalecane. Nie powinny jej spożywać przede wszystkim:
- osoby stosujące leki na cukrzycę,
- chorzy na niewydolność nerek, gdyż właściwości moczopędne mogą zbytnio obciążyć te narządy,
- osoby mające problemy z pęcherzem,
- kobiety cierpiące na choroby dróg rodnych, do których można zaliczyć m.in. cysty na macicy, nowotwory macicy, polipy na drogach rodnych prowadzące do częstych krwotoków,
- osoby z zaplanowanym w niedługim terminie zabiegiem chirurgicznym.
Skutki uboczne
Spożywanie tej herbaty uważa się za dość bezpieczne oraz nietoksyczne. Niemniej jednak istnieje pewna liczba skutków ubocznych, które mogą zostać wywołane przez picie tego napoju. Są to m.in.:
- podrażnienia skóry,
- zaburzenia żołądkowe,
- pocenie,
- reakcja alergiczna objawiająca się zaczerwienieniem, a także puchnięciem okolic oczu oraz powiek. Najczęściej dochodzi do niej, gdy herbatę stosuje się zbyt długo,
- wysypki,
- interakcje z pewnymi lekami, np. rozrzedzającymi krew, przeciw nadciśnieniu czy na bezsenność. Dlatego, jeżeli ktoś zażywa jakieś leki, to powinien skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, czy picie herbaty z pokrzywy jest bezpieczne.