Helicobacter pyroli – w jaki sposób dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i jak leczyć
Helicobacter pyroli to bakteria, o której najczęściej szukamy informacji, gdy padliśmy już ofiarą zakażenia nią. Jeżeli więc pragniecie zgłębić swoją wiedzę na temat tego skąd się wzięła, jakie objawy daje zakażenie tą bakterią oraz jak ją leczyć, to ten artykuł jest dla Was.
Helicobacter pyroli – podstawowe informacje.
Helicobacter pyroli to spiralna bakteria posiadająca kilka rzęsek na jednym z jej końców. Rzęski te pozwalają im na poruszanie się i wniknięcie wgłąb błony śluzowej. Bakteria ta ma zdolność obrony przed niekorzystnym dla niej kwaśnym środowiskiem naszego żołądka. Wytwarza ona ureazę, która powoduje, że odczyn naszego żołądka zmienia się z kwaśnego na zasadowy. Bakteria ta może wywoływać liczne choroby, takie jak wrzody żołądka lub nawet raka. Dzieje się tak dlatego, że wytwarza ona toksyny, które są odpowiedzialne za powstawanie tych chorób.
W jaki sposób dochodzi do zarażenia ?
Helicobacter pyroli znajduje się w ślinie i kale. Zakażenie bakterią Helicobacter pyroli nazywane jest potocznie chorobą brudnych rąk. Można się nią zarazić, na przykład korzystając ze sztućców innej osoby już zakażonej lub bawiąc się zabawkami (u małych dzieci do zakażenia może dochodzić podczas wymiany zabawkami trzymanymi wcześniej w ustach). Z tego powodu do zakażenia najczęściej dochodzi we wczesnym dzieciństwie, gdy dziecko nie ma jeszcze świadomości o konieczności przestrzegania higieny. Czynnikami ryzyka zakażenia Helicobacter pyroli jest też zamieszkiwanie w krajach rozwijających się (zakażenie występuje tam u 80 % ludności, z kolei w Europie ok 40 %). Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych do zakażenia dochodzi najczęściej drogą ustno-pokarmową, a w krajach rozwijających się w sposób kałowo-pokarmowy. Złe warunki socjalne i ekonomiczne, które sprawiają, że w jednym domu przebywa wiele osób również mogą wpływać na zwiększone ryzyko zakażenia tą bakterią. Dzieje się tak, ponieważ w takich domach częściej istnieje ryzyko niedożywienia organizmu i braku istotnych witamin dostarczanych wraz z dietą. W związku ze zwiększoną liczbą osób w jednym domu zwiększa się ryzyko korzystania z tych samych sztućców lub innych przedmiotów, na których można przenieść tę bakterię. Do zakażenia Helicobacter pyroli częściej mają skłonności ludzie o czarnym kolorze skóry oraz z predyspozycjami genetycznymi.
Jak wykrywa się obecność tej bakterii ?
Zakażenie bakterią Helicobacter pyroli może zdiagnozować tylko lekarz. Wyróżniamy bezinwazyjne i inwazyjne metody na zbadanie, czy jesteśmy nosicielami tej bakterii. Do inwazyjnych metod należy pobranie wycinka z części odźwiernikowej żołądka podczas gastroskopii. Materiał pobrany podczas wykonywania biopsji można poddać kilku badaniom: na wytwarzanie ureazy, analiza histopatologiczna, założenie hodowli bakterii, namnożenie fragmentu DNA bakterii. Badanie nieinwazyjne polega na pobraniu krwi (najmniej skuteczna metoda badania), badanie kału lub test oddechowy z mocznikiem.
Helicobacter pyroli – objawy.
Zakażenie bakterią Helicobacter pyroli początkowo przebiega bezobjawowo. Z tego powodu przez wiele lat nie jesteśmy nawet świadomi, że jesteśmy jej nosicielami. O zakażeniu Helicabacter pyroli najczęściej dowiadujemy się, gdy pojawiają się u nas dolegliwości układu pokarmowego. Objawami zakażenia tą bakterią są:
- mdłości, wymioty i zanik apetytu,
- ból brzucha i nadbrzusza,
- problemy z trawieniem: zgaga, odbijanie, wzdęcia,
- zaburzenia wypróżniania się: zarówno zaparcia, jak i biegunki,
- krwawienia z przewodu pokarmowego,
Helicobacter pyroli – leczenie.
Zakażenie to leczy się antybiotykami, które przyjmuje się 7 dni. Po tygodniu sprawdza się ponownie, czy bakteria dalej obecna jest w naszym organizmie. Podczas kuracji powinniśmy również większą uwagę zwrócić na naszą dietą. Zalecane jest regularne spożywanie posiłków, które powinny być lekkostrawne oraz zaprzestanie palenia i picia kawy, a także zwiększenie ilości spożywanych płynów. Dieta w leczeniu zakażenia Helicobacter pyroli jest tak ważna, gdyż pomaga w redukcji męczącego bólu żołądka, a także pomaga ona przyśpieszyć regenerację błony śluzowej żołądka. Powinniśmy więc zainteresować się jakie produkty nam w tym pomogą. Z całą pewnością powinniśmy sięgnąć po zioła. Istnieje nawet mieszanka ziół pomagająca uporać się z zakażeniem Helicobacter pyroli. Ponadto wszelkie środki pomagające wygoić błonę śluzową powinny być na naszej liście „Must have” na zakupach. Produkty, które nam w tym pomogą to: glutamina, aloes, kolagen zawarty w rosole.
Jakie zagrożenia niesie nieleczenie zakażenia Helicobacter pyroli ?
Bakteria ta powoduje zanik pewnej części błony śluzowej żołądka i zmniejszenie się kwasu żołądkowego. A to z kolei może przyczynić się do powstawania następujących chorób:
- zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy,
- choroba wrzodowa żołądka,
- choroba wrzodowa dwunastnicy,
- rak żołądka,
- przerost fałdów błony śluzowej powodujący zapalenie żołądka (choroba Menetriera),
- autoimmunologiczne zapalenie tarczycy,
- choroba Parkinsona,
- udar mózgu,
- astma,
- przewlekła, obturacyjna choroba płuc.
Profilaktyka zakażeń Helicobacter pyroli
- przestrzeganie podstawowych zasad higieny, zwłaszcza w żłobkach i przedszkolach,
- prawidłowe odżywianie się polegające na stosowaniu diety bogatej w antyoksydanty, duże dawki witaminy C, E i beta karotenu,
- karmienie piersią powoduje, że dziecko ma większą odporność na tę bakterię.