Halibut: występowanie, substancje odżywcze, właściwości, przepisy

0 607
5/5 - (5 votes)

Halibut ot jedna z najpopularniejszych i najsmaczniejszych ryb, ponieważ charakteryzuje się dosyć delikatnym smakiem i konsystencją, dlatego też przepadają za nią nie tylko dorośli, ale również dzieci. Pomimo tego, iż nie jest zaliczana do grona najtańszych ryb, to jednak z uwagi na sporą zawartość cennego dla zdrowia białka oraz innych substancji odżywczych warto przynajmniej raz na jakiś czas po nią sięgać. Dlaczego jeszcze warto zainteresować się halibutem, czym charakteryzuje się ta ryba i jakie przepyszne potrawy można z niej przygotować?

Występowanie oraz rodzaje halibuta

Halibut to dosyć duża ryba, która swoimi rozmiarami przypomina nieco tuńczyka. Z pewnością dosyć ciekawe jest to, iż największe egzemplarze tej ryby sięgają nawet 3 metrów długości oraz 200 kg wagi. Gdzie jednak można spotkać halibuta? Zamieszkuje on głównie wody północnej części Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego, a także obszar Grenlandii oraz Kanady. Czasami można go również wypatrzeć w wodach Morza Północnego, a nawet w Morzu Bałtyckim. Z pewnością niewiele osób wie o tym, iż obecnie wyróżnia się aż trzy rodzaje halibuta, a mianowicie halibuta białego, czarnego oraz niebieskiego. Czym jednak różnią się między sobą te trzy rodzaje ryby? Przede wszystkim miejscem występowania, ale również kolorem i smakiem.

Skarbnica substancji odżywczych

Halibut to bardzo cenna dla naszego zdrowia ryba, ponieważ zawiera dosyć duże ilości witaminy D, której na próżno szukać w owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach spożywczych oraz gotowych daniach. Wspomniana witamina nie jest niestety syntetyzowana w organizmie, dlatego też należy ją dostarczać z zewnątrz. Najlepszym jej źródłem są oczywiście promienie słoneczne, jednak spore jej ilości znajdują się również w tłustych rybach. Z tego też względu w okresie zimowym warto zadbać o to, aby halibut gościł na talerzu tak często, jak to tylko możliwe. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe substancje odżywcze znajdujące się w halibucie, to można wśród nich wymienić niacynę, witaminę B6, witaminę B12, selen, a także potas. Wspomniane minerały, a mianowicie selen i potas to bardzo cenne substancje, ponieważ ta pierwsza wspomaga usuwanie z organizmu toksyn i wspomaga odporność, natomiast ta druga odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie serca oraz układu nerwowego. Bardzo ważnym składnikiem diety, który znajduje się w rybie jest pełnowartościowe białko, zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, dzięki czemu halibut stanowi świetną alternatywę dla mięsa drobiowego, wieprzowiny oraz wołowiny.

Właściwości zdrowotne halibuta

Halibut to bardzo cenne źródło nie tylko wielu witamin i minerałów, ale przede wszystkim wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Regularne spożycie halibuta, podobnie zresztą, jak i innych produktów bogatych w kwasy z grupy omega-3, pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko pojawienia się zakrzepów, wspomaga proces odchudzania, zapobiegając tym samym bardzo niebezpiecznych chorobom cywilizacyjnym takim jak cukrzyca, nadwaga, miażdżyca oraz zawał serca. Warto również wiedzieć o tym, że wspomniane kwasy wpływają bardzo korzystnie na skórę, poprawiając zarówno jej wygląd, jak i stan. Z uwagi na fakt, iż ryba nie zawiera zbyt wielu kalorii, to powinny ją bez obaw włączyć do swojego codziennego jadłospisu osoby walczące z nadmiarem kilogramów.

Przeciwwskazania do spożycia halibuta

Pomimo tego, iż halibut to pełna wartości odżywczych ryba, której spożycie może wspomóc walkę z wieloma dolegliwościami, to niestety nie każda osoba może delektować się jej przepysznym smakiem. Po halibuta nie powinny sięgać kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią, ponieważ mięso ryby kumuluje w sobie związki rtęci, które mogą stwarzać realne niebezpieczeństwo dla dziecka. Warto przy tym podkreślić fakt, iż im większa ryba, tym więcej czasu spędziła ona w wodzie, przez co może zawierać dosyć duże ilości niebezpiecznych substancji a jak powszechnie wiadomo halibut, podobnie jak tuńczyk, to dosyć duża ryba.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ryby?

Halibut to ryba zamieszkująca wiele wód, jednak z uwagi na zagrożenie wyginięciem nie należy kupować ryby pochodzącej z okolic północno-wschodniego Atlantyku oraz Morza Beringa. Jeśli chodzi natomiast o ryby, które występują na pozostałych obszarach, to oczywiście można się nimi delektować, pamiętając jednak o tym, aby podczas zakupu zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Najważniejszy jest zapach ryby, który świadczy o jej świeżości. Dobra i świeża ryba nie powinna pachnieć rybą, a raczej morską wodą. Niezwykle ważny jest również sam wygląd ryby oraz jej skórka, która powinna być pozbawiona przebarwień oraz oporna na odkształcenia. Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę są oczy, które nie powinny być mętne oraz zapadnięte. Jeśli halibut spełnia wszystkie powyższe zalecenia, to można go bez obaw zakupić, pamiętając również o tym, iż mięso ryby powinno być czerwone, a nie białe.

W jaki sposób należy przygotowywać halibuta?

Halibut najsmaczniejszy jest wtedy, gdy przygotowuje się go solo z dodatkiem co najwyżej świeżych ziół. Można go z powodzeniem smażyć w panierce, piec we folio, grillować, a także gotować (nawet na parze). Można z niego przygotowywać smaczne galaretki oraz pulpeciki. Świetnie komponuje się z różnymi sosami, a także warzywami. Warto również wiedzieć o tym, że z halibuta można przyrządzić smaczną zupę rybną, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim domownikom.

Pieczony filet z halibuta

Składniki:

  • 350 g filetu z halibuta (najlepiej bez skóry),
  • po 1 łyżeczce oliwy z oliwek, soku z cytryny, masła, oregano i kopru włoskiego,
  • garść świeżego koperku

Sposób przygotowania:

Filety z halibuta natrzeć oliwą z oliwek, koprem włoski oraz oregano, skrapiając całość sokiem z cytryny oraz doprawiając solą i pieprzem. Na wierzchu ryby położyć kawałki masła, wstawiając następnie halibuta do piekarnika nagrzanego do temperatury ok. 220 stopni Celsjusza (najlepiej z funkcją grilla) na około 15 minut. Po upływie tego czasu rybę wyciągnąć, posypując ją obficie posiekanym koperkiem, podając ją najlepiej z ugotowanymi warzywami.

Halibut polany sosem porowym

Składniki:

  • 1 świeży filet z halibuta,
  • 50 g masła,
  • po 1/2 łyżeczki ziół prowansalskich, mielonego imbiru, czosnku granulowanego,
  • szczypta soli i pieprzu do smaku

Składniki na sos:

  • 1 duży por (biała część),
  • 1/2 szklanki bulionu mięsnego,
  • 2 żółtka,
  • 3 łyżki kwaśnej śmietany,
  • 50 g masła,
  • odrobina gałki muszkatołowej, białego pieprzu i soli

Sposób przygotowania:
Pora należy pokroić w półksiężyce, przekładając go następnie do rozgrzanego garnka z dodatkiem masła. Gdy warzywo się zeszkli, należy wlać do niego bulion, dusząc przez chwilę. Na koniec do garnka należy wlać śmietanę, uważając, aby się nie zważyła oraz przyprawy, gotując całość przez chwilę. Po ściągnięciu garnka z ognia do sosu należy dodać żółtka, mieszając go bardzo energicznie. Świeży filet z halibuta należy posypać odrobiną soli, pieprzu, czosnku, imbiru oraz ziół prowansalskich. Tak przygotowaną rybę należy następnie przełożyć do wysmarowanego masłem żaroodpornego naczynia. Do nagrzanego do 190 stopni Celsjusza piekarnika włożyć halibuta, piekąc go przez 15 minut. Tak przygotowaną rybę należy wyłożyć na talerz, polewając ją przygotowanym wcześniej sosem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.