Grypa żołądkowa – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

0 164
5/5 - (5 votes)

Grypa żołądkowa od zwykłej odmiany grypy różni się przede wszystkim tym, że dotknąć nas może w każdej porze roku, niezależnie od pogody i miesiąca, który akurat mamy w kalendarzu. To niezbyt przyjemna dolegliwość,  z jaką spotyka się nasz układ pokarmowy. Powodowana jest przez określony wirus. Do jej negatywnych aspektów należy fakt, że może rozprzestrzeniać się w tempie ekspresowym, zaraża z prędkością światła i w swojej ekstremalnej formie jest sporym obciążeniem dla codziennego funkcjonowania. Dziś z bliska przyjrzymy się jej objawom, a także metodom na jej leczenie. Grypa żołądkowa może nas zaatakować zarówno w czasie srogiego okresu zimowego, jak i w pełni lata, gdy wygrzewamy się na plaży. Wirus nie wybiera dnia, ani godziny. Objawy, jakie przynosi ze sobą grypa żołądkowa, w przypadku dzieci oraz dorosłych są bardzo zbliżone. Nie ma między nimi większych różnic. Naukowcy potwierdzają, że grypa żołądkowa częściej i intensywniej atakuje najmłodszych, aniżeli dorosłych. Zastanówmy się więc, dlaczego tak się dzieje.

 Grypa żołądkowa w objawach

Cały przewód pokarmowy u dzieci charakteryzuje się tym, iż jest delikatniejszy od przewodu pokarmowego u osoby dorosłej. To tłumaczy fakt częstszych ataków wirusowych u najmłodszych. Dzieci nie lubią myć rąk przed posiłkami, bez zastanowienia mogą wziąć do buzi słodycze czy owoce, które przedtem upadły na ziemię, z toalety wybiegają nie myjąc uprzednio rąk. To wszystko wydaje się drobiazgowe, ale ma ogromne znaczenie dla rozwoju grypy żołądkowej. Choroba ta uwielbia brudne ręce oraz mało sprzyjające higienie warunki. Do głównych objawów grypy żołądkowej zaliczymy między innymi:

  •  ogólne osłabienie organizmu
  •  dreszcze w połączeniu z podwyższoną temperaturą
  •  postępujące nudności
  • wymiotowanie
  •  biegunka w intensywnej postaci i rozwodnionej formie

W wielu przypadkach może być tak, że ze wszystkich objawów pojawia się jedynie rozwolnienie. Tak jak nagle grypa żołądkowa może się pojawić, tak też znika. Standardowy czas jej trwania to trzy dni, ale w skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji, że utrzyma się przez tydzień i kilka dni. Wszystko zależy od poziomu zatrucia.

Gdy grypa żołądkowa ma miejsce, ale bez biegunki

Oczywiście, wszelkie następstwa grypy żołądkowej pojawić się mogą bez towarzystwa biegunki. Grupa ma wtedy objawy w postaci wyłącznie nudności i wymiotów. Ale jest tylko nieco mniej uciążliwa. W takiej sytuacji można pomylić także grypę żołądkową z nieżytem żołądkowym. Gdy dostrzeżemy te objawy i zauważymy także, że nikt w naszym domu czy w pracy nie zmaga się z grypą żołądkową, a dodatkowo objawy utrzymują się w naszym ciele dłużej, niż trzy dni – trzeba jak najszybciej skorzystać z lekarskiej porady.

 Szybkie wyleczenie dolegliwości grypa żołądkowa

Jeśli chodzi o szybkie i skuteczne leczenie grypy żołądkowej, nie znajdziemy jednej określonej recepty na leki z gatunku farmakologicznych. Tą chorobę po prostu przechodzi się. Leczenie ma bowiem charakter objawowy. Należy poprawić warunki życiowe w trosce o higienę. Miejsce, gdzie przebywa osoba chora, musi być często wietrzone, by pozbyć się zarazków. Częste mycie rąk także jak najbardziej jest wskazane. Naczynia, przedmioty codziennego użytku, należące do osoby chorej, powinny być możliwie jak najbardziej czyste i wolne od zarazków. Zabierając się za leczenie grypy żołądkowej, należy pamiętać o:

  •  regularnym przyjmowaniu płynów i elektrolitów w połączeniu z produktami aptecznymi
  •  spożywaniu wody, a także herbaty bez cukru, szczególnie polecamy herbaty ziołowe, np. miętową
  •  diecie lekkostrawnej, przez pierwsze dni choroby powinien wystarczyć jedynie ryż, do tego drobno starta marchew, przydatne będzie lekkie pieczywo ryżowe lub chrupki z kukurydzy
  •  lekarstwach przeciw gorączce, jeśli podwyższy się temperatura

Grypa żołądkowa – czego nie należy robić?

Gdy leczymy grypę żołądkową, nie powinniśmy korzystać z leków przeciw biegunkom, które mają w  swoim składzie loperamid. Wszystko dlatego, że mogą one doprowadzić do przedłużania się rekonwalescencji. Sprawiają, że wirus jeszcze bardziej rozgości się w jelitach. Zamiast tego pomóc może węgiel w formie aktywnej. Osoba dotknięta grypą żołądkową potrzebuje spokoju oraz nieograniczonego dostępu do toalety. Nawet jeśli biegunka zostanie wyeliminowana w ciągu kilku pierwszych dni choroby lub sama ustąpi, ogólne osłabienie organizmu może być obecne przez kilka następnych dni.

Grypa żołądkowa a stres

Choroby jelit są bardzo trudne do wyleczenia. Jeśli grypa żołądkowa zaczyna dotykać osoby, która dodatkowo zmaga się z chorobą jelita drażliwego, mamy do czynienia z prawdziwym armagedonem. Bóle brzucha w tej sytuacji potrafią zaburzyć spokój nawet najbardziej odpornego pacjenta. Choroba jelita drażliwego jest wywoływana nie tylko przez nieprawidłową dietę, ale także przez stres, dlatego w sytuacji pojawienia się grypy żołądkowej u kogoś, kto na co dzień musi żyć z zespołem jelita drażliwego ważne jest, by dochodzić do zdrowia w spokojnej i pozbawionej toksycznych sytuacji atmosferze. Bardzo pomagają wszelkie herbaty ziołowe, oczywiście bez dodatku cukru. Nasze mamy i babcie na czas grypy żołądkowej często stosowały także ciepłą wodę z niewielkim dodatkiem soku z wyciśniętej cytryny. To także bardzo pomagało, rozgrzewało cały układ pokarmowy od wewnątrz i pozwalało czuć się oczyszczonym i lekkim na kolejnych etapach przechodzenia choroby.

Nie daj się grypie żołądkowej
Kliknij i sprawdź ceny!

Grypa żołądkowa – dojście do równowagi

Bardzo ważne, by w sytuacji pojawienia się gorączki przy grypie żołądkowej solidnie się wypocić pod grubą kołdrą oraz kocem. Często zdarza się, że w przypadku podwyższonej temperatury, po spędzeniu nocy pod puchową pierzyną, wysoka temperatura żegna się z nami. Pozostaje jedynie osłabienie, lekki ból głowy i nieszczęsna biegunka. Ważna jest wstrzemięźliwość przed jedzeniem kalorycznych potraw, które przygotowują pod naszym nosem najbliżsi. Oczyszczanie organizmu ogromną ilością niegazowanej wody mineralnej przyniesie jak najbardziej pozytywne skutki. Po powrocie do normalnego życia nasz organizm podziękuje nam za świadome wychodzenie z problemu i niekatowanie go nieprzemyślanym jedzeniem. Na przyszłość dobrze będzie także skoncentrować się na większej higienie najbliższego otoczenia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.