Graviola – domniemany lek na raka. Właściwości odżywcze, leczenie chorób nowotworowych, przeciwwskazania
Ostatnie 10 lat uczyniły z dużej grupy Polaków miłośników wszystkiego co orientalne i odległe. Polubiliśmy podróżowanie, medycynę niekonwencjonalną wywodzącą się z Dalekiego Wschodu czy Południowej Ameryki, wszelkie oryginalne i niespotykane wcześnie produkty spożywcze o nadnaturalnej mocy. A gdy doszła do tego niewielka domieszka mody na bycie fit, okazało się, że przed nami jeszcze mnóstwo do odkrywania.
Graviola, co to jest?
Graviola, Annona muricata, to wiecznie zielone drzewo, rosnące w lasach deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Jego jadalne owoce dojrzewają co miesiąc. Chociaż graviola wygląda dość niepozornie, ostatnimi czasu zasłynęła swoim bogactwem składników odżywczych i leczniczych. Według znawców tematu, graviola potrafi zwalczać 12 różnych typów nowotworów, a działa 10 000 razy silniej niż każda chemioterapia.
Surowiec zielarski gravioli stanowią:
- owoc gravioli
- liście
- kora
- korzeń
W ziołolecznictwie Ameryki Łacińskiej graviola jest stosowana przede wszystkim jako preparat ziołowy o różnorodnym przeznaczeniu:
- przeciwko pasożytom
- w leczeniu biegunki
- obniżenie gorączki
- schorzenia wątroby
- reumatyzm
- na ukojenie nerwów
- obniżenie poziomu ciśnienia
- zwalczanie wirusów i drobnoustrojów
Jednak największą niespodzianką jaka wyniknęła w trakcie badań nad tą rośliną były jej właściwości antyrakowe. Okrzyknięto nawet graviolę szumnym określeniem leku na raka.
Graviola, właściwości odżywcze
Produkt zielarski wykonany z liści gravioli zawiera wiele związków biologicznie aktywnych:
- alkaloidy
- flawonoidy
- kwasy fenolowe
- glikozydy nasercowe
Dzięki nim liście gravioli znalazły zastosowanie zarówno w klasycznej medycynie naturalnej jak i w lecznictwie klinicznym. Badania wykazały, że poszczególne części gravioli posiadają zdolność:
- antybakteryjną
- przeciwpasożytniczą
- owadobójczą
- hipotensyjną
Owoce gravioli natomiast doceniła sztuka kulinarna, stosując je jako surowiec do produkcji:
- soków
- deserów
- sałatek owocowych
- dżemów
- wszelkich przetworów
Graviola, zastosowanie
Ogromne zainteresowanie graviolą w Europie spowodowało, że szybko stała się ona składnikiem wielu suplementów diety. Wykorzystując wszystkie części rośliny stworzono katalog chorób, w których leczeniu powinno się ją stosować, i tak:
- kwiaty gravioli stosuje się jako lek na wszelkie schorzenia i dolegliwości dróg oddechowych
- owoc gravioli to z kolei lek na problemy z układem pokarmowym, pasożyty, gorączkę i nadmierne pobudzenie nerwowe
- nasiona gravioli to środek na pasożyty skórne i owady
- korzeń gravioli to lek na astmę, kaszel, nadciśnienie i uspokojenie
- liście gravioli to lek przeciwzapalny, przeciwnowotworowy, uspokajający i regulujący pracę serca, ciśnienie krwi i poziom cukru
Stosując suplementy diety z graviolą warto pamiętać o tym tradycyjnym podziale ról. Jeżeli graviola rzeczywiście miałaby pomóc, to warto dać jej szansę poprzez właściwy dobór części rośliny, zgodny z tradycją medycyny niekonwencjonalnej. Na podstawie badań laboratoryjnych stwierdzono, że graviola posiada unikalne związki chemiczne: acetogeniny annonaceowe i to one są odpowiedzialne za pogląd o antyrakowych właściwościach rośliny. Substancje te są przyporządkowane do niektórych tylko rodzajów nowotworów, ale też do tych najtrudniejszych, do:
- raka piersi
- raka prostaty
- raka trzustki
- raka płuc
Badania laboratoryjne wykazały, że suplementy zawierające graviolę działają wzmacniająco na cały organizm człowieka, zwiększają jego odporność, obniżają ciśnienie krwi oraz stanowią naturalny, pozbawiony substancji syntetycznych skuteczny środek na depresję.
Graviola, właściwości przeciwnowotworowe
Badania laboratoryjne dowiodły też , że dzięki zawartości związków acetogeniny annonaceowych graviola charakteryzuje się wyjątkowym i rzadko spotykanym działaniem przeciwnowotworowym. Badacze tej rośliny stwierdzili, że działa ona na 12 typów nowotworów i jednocześnie jest 10 000 razy silniejsza niż stosowana podczas kuracji nowotworowych chemioterapia. Acetogeniny annonaceowe wykazują silne działanie antynowotworowe, silniejsze nawet od chemioterapeutyków stosowanych do leczenia raka piersi i to opornego na leczenie. Ekstrakt z liści gravioli hamuje namnażanie się komórek rakowych, przede wszystkim raka płuc. Może on również zwalczać komórki rakowe jelita grubego. Inne laboratorium medyczne potwierdziło, że graviola jako przedmiot badań laboratoryjnych wykazuje zdolności zwalczania raka trzustki, wątroby oraz skóry. Jednak żadne z tych badań nie było prowadzone na ludziach, dlatego opis działania antynowotworowego gravioli wynika z badań chemicznych nad tą rośliną i tradycją ustną opisującą jej zalety.
Wszystkie opinie naukowców prowadzących badania laboratoryjne uznają graviolę za obiecującą dla terapii leczenia chorób nowotworowych. Jednak ich zdaniem, dopóki nie zostaną ostatecznie potwierdzone wyniki doświadczeń graviolę należy traktować li tylko jako suplement diety, a nie lek na raka. Do tego potrzebne są testy kliniczne.
Lekarze stwierdzają jednoznacznie i potwierdza to praktyka lekarska, że suplementy diety, czy też rośliny o przypisywanym im działaniu antyrakowym mogą jedynie wspomagać właściwą terapię i to zawsze za zgodą lekarza prowadzącego. Może się zdarzyć, że substancje chemiczne zawarte w produktach zielarskich blokują leczenie, albo jeszcze gorzej, odżywiają komórki rakowe. Zatem zawsze w wątpliwych wypadkach i w konfrontacji medycyny naturalnej z medycyną kliniczną należy kierować się zdrowym rozsądkiem.
Graviola, a choroba wrzodowa
Prowadzone permanentnie badania laboratoryjne nad graviolą wykazują, że wyciąg z liści gravioli zapobiega rozwojowi choroby wrzodowej. Podczas badań na szczurach stwierdzono, że u szczurów, które otrzymywały ekstrakt z gravioli wzrósł poziom prostagladyn, czyli substancji działającej ochronnie na błonę komórkową, śluzową wyściełającą żołądek. Graviola wykazywała również właściwości antyoksydacyjne, zwalczające wolne rodniki. Prostaglandyny stymulowane przez graviolę regulują pracę nerek i układu pokarmowego, odpowiadają też za skurcze mięśni i gdy trafiają na uszkodzone tkanki wywołują ich stan zapalny i ból, jako ostrzeżenie o punktowym zagrożeniu.
Graviola
Kliknij i sprawdź ceny!
Graviola, przeciwwskazania do stosowania
Graviola w postaci składnika suplementu diety oraz jako domowe przetwory nie powinna być stosowana przez osoby:
- cierpiące na niskie ciśnienie krwi lub biorące leki na nadciśnienie, graviola może wspomagać ich działanie, w związku z tym trudno jest ustalić właściwą dawkę
- przyjmujące leki na cukrzycę , graviola może wspomagać działanie również tych leków i prowadzić do trudności w ustalaniu dziennych dawek
- zmagające się z chorobą Parkinsona
- z chorobami nerek i wątroby
- kobiety w ciąży i karmiące piersią