Goździki – prawdziwa bomba w walce z bólem i wolnymi rodnikami, właściwości, zastosowanie i przepisy

0 4 235
5/5 - (5 votes)

O niektórych właściwościach goździków słyszeliśmy wszyscy. Jest to przyprawa chętnie dodawana do grzańca z wina lub piwa, do pierników, a także do herbaty rozgrzewającej. Po tą przyprawę chętnie sięgamy zimą, wręcz nieodłącznie kojarzy nam się z tą porą roku. Warto jednak wiedzieć, że goździki mają szerokie zastosowanie i są nam w stanie pomóc na niejedną dolegliwość i poprawić nasze zdrowie. W tym artykule postaram się odkryć przed Państwem, dlaczego warto sięgać po goździki nie tylko zimą.

Goździki – podstawowe informacje

Każdy zapewne wie, jak wyglądają goździki, które sprzedaje się nam w sklepie. Są to małe, śmieszne pałeczki zakończone odnóżkami.  Nie każdy za to jest świadomy, że są to ususzone pączki kwiatowe z goździkowca korzennego. Zrywa się je zanim się rozwiną i poddaje procesowi suszenia i odymiania. Świeże pączki goździków mają kolor różowy, ususzone  – przybierają kolor ciemnego brązu. Drzewo goździkowca rośnie w klimatach tropikalnych i jest wiecznie zielone. Z leczniczych właściwości goździków pierwsi korzystali Chińczycy. Już w III w. p.n.e wykorzystywali je do odświeżenia oddechu i uśmierzenia bólu zęba. Goździkowiec był znany od wieków również w całej Indonezji, a także w Afryce, przede wszystkich na Madagaskarze i w Tanzanii. Do Europy goździki trafiły dopiero w średniowieczu, ale szybko poznano się na ich właściwościach.

Goździki – co dobrego w sobie zawierają ?

  • witamina C,
  • tiamina,
  • ryboflawina,
  • niacyna,
  • witamina B6,
  • kwas foliowy,
  • witamina A, E, K,
  • wapń,
  • żelazo,
  • magnez,
  • fosfor,
  • potas,
  • sód,
  • garbniki.

Goździki – zastosowanie

  • uśmierzają ból zęba i głowy – to najczęściej znana właściwość goździków. Dzięki zawartemu w goździkach eugenolowi, który działa znieczulająco, goździki można z powodzeniem stosować zamiast szkodliwych tabletek przeciwbólowych. Na ból zęba dobrze jest namoczyć watę w olejku goździkowym i przyłożyć do bolącego miejsca. Na ból głowy zaleca się z kolei wymieszanie 1/4 łyżeczki sproszkowanych goździków i 1 łyżeczki olejku cynamonowego i tak powstałą pastą smaruje się czoło przy bólu głowy lub inne bolące miejsca.
  • obniżają poziom cholesterolu – dodawanie goździków do potraw wspomaga produkcję insuliny, a także obniża poziom cholesterolu. W badaniu przeprowadzonym w 2006 roku wykazano, że kilka gram goździków dziennie sprawia, że obniża się poziom glukozy i złego cholesterolu. Ponadto goździki sprawiają, że zmniejsza się tworzenie grup nadtlenowych lipidów, które mogą prowadzić do zawału.
  • pomagają na przeziębienie, ból gardła i kaszel – w okresie przeziębień warto sięgać po herbatę z goździków, gdyż dzięki antyseptycznym i przeciwbólowym właściwościom goździków, szybciej dochodzi się do zdrowia. Ponadto goździki są w stanie złagodzić ból gardła, kaszel i udrożnić zatkany nos. Stanowią one alternatywę dla drogich i często obfitujących w skutki uboczne lekarstw, które zapisywane nam są przez lekarzy w czasie choroby.
  • opóźniają wytrysk – co prawda nie ma na to dowodów naukowych, ale podobno posmarowanie penisa odrobiną olejku z goździków jest w stanie opóźnić wytrysk. Metoda ta praktycznie nic nie kosztuje, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować 🙂
  • pomagają w walce z grzybicą – goździki mają również właściwości antygrzybiczne, więc mogą pomóc gdy mamy skłonności do tej choroby skóry. Gdy męczy nas grzybica stóp i nadmierna potliwość, warto moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku kropel olejku goździkowego.
  • odmładzają – goździki są prawdziwą bombą atakującą wolne rodniki. Jak wiadomo, to one właśnie odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry oraz liczne choroby. Dzięki licznym związkom antyoksydacyjnych spowolniony zostaje proces starzenia i zmniejsza się ryzyko zapadnięcia na nowotwór.
  • pomagają na trawienie – goździki wspomagają wydzielanie soków trawiennych i łagodzą wzdęcia oraz zgagę. Goździki to nie tylko przyprawa, którą możemy dodać do pierników czy grzańca, ale także do mięs i kapusty. Przemyślane stosowanie goździków w codziennych potrawach może sprawić, że całkowicie pozbędziemy się nękających nas biegunek, wzdęć, zgagi i bólów brzucha.
  • pomaga w bólach reumatycznych – olejek z goździków jest częstym składnikiem wielu preparatów na bóle kręgosłupa i reumatyczne. Wymieszanie kilku kropel olejku goździkowego z innym olejem sprawi, że będziemy mieć domowy i skuteczny preparat na tego rodzaju bóle.
  • pomagają w walce z pasożytami – zawarty w goździkach eugenol ma też właściwości przeciwpasożytnicze. W wielu badaniach wykazano, że eugenol może spotęgować działanie innych leków przeciwgrzybicznych, dlatego jest częstym składnikiem takich preparatów.

Goździki – z czym je łączyć ?

Goździki mają specyficzny zapach i smak – kojarzą się one z ciepłą, słodką i ostrą nutę. Z całą pewnością całe goździki można dodawać do kompotów, grzanego wina, ponczów, sosów owocowych, a nawet mięsnych. Nikogo nie zdziwi też dodatek goździków w piernikach i innych bożonarodzeniowych ciastach. Z powodzeniem można je stosować w przypadku potraw z dziczyzny, wieprzowiny i baraniny. Pewnie zaskoczy Was informacja, że goździki równie dobrze komponują się z grzybami, kapustą kwaszoną, pasztetem i pasztecikami, z potrawami rybnymi, a nawet z pizzą! Odpowiednia ilość tej przyprawy jest w stanie podkręcić smak wielu potraw, nie tylko tych, w których dodatek goździków jest oczywisty. A skoro mają one tyle korzystnych dla naszego organizmu właściwości, to myślę, że warto spróbować (nawet z pizzą).

Goździki
Kliknij i sprawdź ceny!

Przeciwwskazania

Niestety nie wszyscy mogą korzystać z dobrodziejstw goździków. Olejek z goździków nie może być stosowane przez kobiety w ciąży, gdyż eugenol może być toksyczny dla płodu. W badaniach przeprowadzonych na szczurach okazało się, że eugenol zawarty w goździkach spowalnia rozwój płodu, powoduje nieprawidłowe przybieranie na masie ciężarnych zwierząt i zaburza formowanie szkieletu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.