Glista ludzka – objawy, przyczyny, leczenie
Glista ludzka to jeden z pasożytów przewodu pokarmowego. Zgodnie ze swoją nazwą wywołuje on glistnicę, czyli poważną, a zarazem bardzo popularną chorobę dotykającą ludzi. Na inwazję glisty ludzkiej narażony jest każdy z nas, niemniej jednak to osoby, które nie przestrzegają podstawowych zasad higieny zapadają na glistnicę najczęściej. Wielu ludzi zadaje sobie pytania:
- Jak dochodzi do zakażenia glistą ludzką?
- Jakie powoduje to objawy?
- W jaki sposób leczy się glistnicę?
- Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką?
Wszystkie powyższe zagadnienia oraz wiele innych zostało omówionych na łamach niniejszego artykułu.
Podstawowe informacje
Glista ludzka (z łaciny Ascaris lumbricoides) to pasożyt z grupy nicieni. Według badań oraz szacunków każdego roku glistą ludzką zaraża się od 1% do 18% Polaków. Niestety na glistnicę narażone są głównie dzieci. Pasożyt trafia do organizmu najczęściej w wyniku braku higieny osobistej, a także zjedzenia nieumytych warzyw i owoców. Siła glisty ludzkiej tkwi w jej szybkiej zdolności do rozmnażania. Składa ona w jelitach nawet 200 tysięcy jaj w ciągu jednego dnia!
Pasożyt ten jest długi i ma walcowaty przekrój. Glista ludzka pobiad także charakterystyczny otwór gębowy. Samice osiągają pokaźne długości, nawet od 40 do 50 cm, podczas gdy samce z reguły nie przerastają 35 cm. Oczywiście w przypadku obu płci zdarzają się odstępstwa od reguły.
Co stanowi pożywienie glisty ludzkiej? Pasożyty żywią się treścią jelita cienkiego, gdzie z resztą rozwijają się jej larwy. Niestety glista ludzka rozprzestrzenia się także po innych organach naszego ciała. Z jelita cienkiego przenika ona do naczyń krwionośnych oraz chłonnych. Następnie, razem z krwią pasożyty podróżują po całym ciele szukając odpowiedniego miejsca zaczepienia. Zdarza się, że zagnieżdżają się one w wątrobie, płucach, a nawet mózgu. Dojrzewanie larw glisty ludzkiej trwa ok. 2–3 miesięcy. Jajka mają zdolność inwazji, czyli zakażenia człowieka, przez 2-5 lat.
Wyróżniamy trzy etapy inwazji glisty ludzkiej na organizm:
- Okres wędrówki larw – podczas tego etapu pojawiają się symptomy wskazujące na uszkodzenie wątroby, śródbłonków naczyniowych, ścian pęcherzyków płucnych, pojawiają się także stany zapalne oraz krwawienia.
- Okres objawów i komplikacji wynikających z zaburzeń w ich normalnej wędrówce – larwy mogą pojawić się w oku, uchu, mózgu, wątrobie.
- Okres obecności dojrzałej glisty w jelicie – zatruwanie organizmu człowieka.
Objawy zakażenia glistą ludzką
Osoba cierpiąca na glistnicę z początku nie odczuwa żadnych objawów choroby. Dopiero wzrost kolonii pasożytów może zacząć wywoływać konkretne symptomy alarmujące. Początkowo organizmowi może brakować składników mineralnych oraz witamin. Wskutek tego zostaje zaburzona prawidłowa praca układu pokarmowego oraz odpornościowego. Przysłowiowej oliwy do ognia dodają liczne toksyny, które uwalniają się w organizmie na skutek rozkładania się obumarłych osobników.
Kiedy glisty ludzkie przedostają się do naszego krwioobiegu oraz zaczynają podróżować po całym organizmie, osoba chora może skarżyć się na bóle głowy (także migreny), kaszel oraz trudności w oddychaniu (często objawy astmy). Zdarzają się również nudności, brak apetytu, bóle brzucha oraz symptomy do złudzenia przypominające alergię.
Niestety objawy glistnicy nie są oczywiste. Przypominają one niejednokrotnie wiele innych chorób, przez co nawet wprawnemu lekarzowi zdarza się pomylić w stawianiu diagnozy. Dodatkowo w początkowej fazie glistnicy kał osoby zakażonej nie ulega zmianem. Dopiero w zaawansowanym stanie rozwoju choroby pojawiają się łatwiejsze do zidentyfikowania symptomy.
Zaawansowana glistnica może objawiać się w następujący sposób:
- pokrzywka
- świąd skóry
- obrzęki twarzy i rąk
- zapalenie spojówki
- łzawienie
- suchy kaszel
- bezsenność oraz niespokojny sen
- nadmierna pobudliwość nerwowa
- niejednokrotnie objawy padaczki
- słaby rozwój fizyczny oraz umysłowy (w przypadku dzieci)
Przyczyny glistnicy
Do zakażenia glistą ludzką dochodzi poprzez połknięcie pasożyta. Z reguły może zdarza się to przypadkowo, niemniej jednak warto podejmować stania mające na celu wyeliminowanie zagrożenia zachorowania. Glista ludzka znajduje drogę do naszego organizmu poprzez:
- ’brudne’ ręce, także po wyjściu z ubikacji
- nieumyte/niedokładnie umyte produkty spożywcze
- kąpiel w zanieczyszczonej wodzie (jeziora, stawy, rzeki)
- wypicie zanieczyszczonej wody
- bliski kontakt z zarażonymi zwierzętami
Niestety glistnica jest domeną nie tylko dorosłych. Wśród grona osób szczególnie narażonych znajdujemy przede wszystkim dzieci. Nasze małe pociechy niezbyt często myślą nad tym, co wkładają do swych ust, w związku z czym niemalże nie da się ich uchronić przed kontaktem z glistą ludzką w niewidocznej postaci. Dziecko może zarazić się niemal wszędzie – zaczynając od piaskownicy, a kończąc na szkolnej ławce.
Leczenie glistnicy
Jednym z najpopularniejszych sposobów na zdiagnozowanie glisty ludzkiej jest dokonania badania kału. Dzięki temu można ustalić, czy w naszym organizmie znajdują się dorosłe postaci glisty ludzkiej. Jeśli wynik badania jest dodatni, powinieneś udać się do odpowiedniego specjalisty, który zaplanuje razem z Tobą dalszą taktykę leczenia. W dużej mierze jest ona uzależniona od stadium choroby.
Leczenie glistnicy może odbywać się na wiele sposobów, niemniej jednak z reguły polega ono na przyjmowaniu odpowiednich leków. Pamiętaj jednak, że w pozbyciu się glisty ludzkiej kluczową rolę odgrywa zmiana zwyczajów żywieniowych. Ze swojej diety powinieneś na dobre wyłączyć wszelkie słodkie produkty oraz mleko.
Podczas leczenia glistnicy warto wspomagać się naturalnymi metodami. Pamiętaj jednak, aby stosować je z głową. Zdarza się, że w przypadku wyjątkowo mocno zakażonych organizmów nieprzemyślane terapie naturalne dawały skutek odwrotny do zamierzonego.
Potwierdzone działanie w zakażeniu glistą ludzką ma leczenie chociażby olejem z pestek dyni, a także jedzenie produktów z rodziny cebulowych, czyli pora, czosnku i cebuli.
Wszelkie próby naturalnego leczenia glistnjcy warto konsultować z odpowiednim specjalistą.
Glistnica – profilaktyka
Odpowiednie zapobieganie jest najlepszym lekiem na każdą dolegliwość. Profilaktyka mająca na celu chronienie nas rzed zakażeniem glistą ludzką polega na ścisłej dbałości o higienę osobistą. Pamiętaj o regularnym myciu rąk oraz odkażaniu ich żelami antybakteryjnymi po kontakcie z potencjalnymi zanieczyszczeniami. Zapobiegnie to przedostawaniu się jaj glisty do wnętrza Twojego organizmu. Nie zapominaj także o dokładnym myciu owoców i warzyw przed ich spożyciem. Nie pij wody z niepewnych źródeł oraz unikaj kąpieli w mętnych zbiornikach wodnych. Jeżeli możesz powstrzymać się przed bliskim kontaktem ze zwierzętami, zrób to. Regularnie odrobaczaj siebie, dzieci oraz posiadane pupile. Pamiętaj także o zbilansowanej diecie – glista ludzka uwielbia wszystko co słodkie i niezdrowe. Życzymy powodzenia!