Ginekomastia-objawy, przyczyny, testosteron, lezczenie, zioła, dieta

0 1 200
5/5 - (5 votes)

Ginekomastia to powiększenie gruczołowej tkanki piersi u mężczyzn. Jest ona dość powszechna w okresie niemowlęcym, dojrzewania oraz w średnim i starszym wieku.  Ginekomastię należy odróżnić od pseudogynecomastii lub lipomastii, co odnosi się do obecności złogów tłuszczu w okolicy piersi u otyłych mężczyzn. Ginekomastia wynika ze wzrostu tkanki gruczołowej, która występuje w bardzo małych ilościach u mężczyzn. Stan ten jest najczęstszym powodem oceny medycznej piersi u mężczyzn.

Objawy ginekomastii u mężczyzn

Głównym objawem ginekomastii jest powiększenie męskich piersi. Jak wspomniano wcześniej, ginekomastia to powiększenie tkanki gruczołowej zamiast tkanki tłuszczowej. Ginekomastia występuje zwykle po obu stronach klatki piersiowej, ale w niektórych przypadkach może być jednostronna. Przerost piersi może być większy z jednej strony, nawet jeśli dotyczy obu stron.  Może tu występować czułość i wrażliwość, chociaż zazwyczaj nie jest odczuwany ból. Najważniejszym zagrożeniem związanym z ginekomastią jest możliwość wystąpienia męskiego raka piersi, który stanowi około 1% wszystkich przypadków raka piersi. Rak zazwyczaj ogranicza się do jednej strony, niekoniecznie koncentruje się wokół brodawki sutkowej, pierś staje się twarda i może wystąpić wgłębienie widoczne na skórze, cofnięcie brodawki sutkowej, i powiększenie węzłów chłonnych pod pachami.

U kogo występuje ginekomastia?

Normalnie rozwijający się mężczyźni mogą być zagrożeni ginekomastią, która jest częścią normalnego procesu rozwojowego.  Inne czynniki ryzyka obejmują:

  • Starzenie się, co może sprzyjać zmniejszeniu produkcji testosteronu, który powoduje problem
  • Ryzyko związane z rozwojem powiększonych męskich piersi związane z określonymi chorobami i stanami (takimi jak marskość wątroby)
  • Przyjmowanie niektórych leków może zwiększać ryzyko wystąpienia ginekomastii

Co powoduje ginekomastię w okresie dojrzewania

Ginekomastia jest wynikiem braku równowagi w poziomach hormonów, w tym poziomu estrogenu (hormonów żeńskich) który jest zwiększony w stosunku do poziomu androgenów (męskich hormonów). Ginekomastia, która występuje u normalnie dojrzewających chłopców najczęściej sama ustępuje z czasem. Nazywa się fizjologiczną ginekomastią. Zarówno kobiety jak i mężczyźni posiadają zarówno kobiece (estrogeny), jak i męskie hormony (androgeny). W okresie dojrzewania poziomy tych hormonów mogą się zmieniać i wahać na różnych poziomach, co prowadzi do przejściowego stanu, w którym stężenie estrogenu jest stosunkowo wysokie. Badania dotyczące częstości występowania ginekomastii u zdrowych nastolatków przyniosły bardzo zróżnicowane wyniki.
Ginekomastia wywołana przejściowymi zmianami poziomu hormonów w okresie rozwoju zwykle zanika sama w ciągu sześciu miesięcy do dwóch lat. Czasami ginekomastia, która rozwija się w okresie dojrzewania utrzymuje się ponad dwa lata i jest określana jako uporczywa ginekomastia pokwitania.

Choroby, które powodują ginekomastię

Ginekomastia może być również objawem wielu schorzeń, do których zalicza się:

  • Zaburzenia męskich narządów płciowych (jąder) mogą prowadzić do zmniejszenia produkcji testosteronu i względnie wysokiego poziomu estrogenu, prowadzącego do ginekomastii. Zaburzenia te mogą być genetyczne, takie jak zespół Klinefeltera lub nabyte w wyniku urazu, infekcji, zmniejszonego przepływu krwi lub starzenia. Rak jądra może również wydzielać hormony, które powodują ginekomastię.
  • Inne stany, które są związane ze zmienionym środowiskiem hormonalnym w organizmie takie jak przewlekła niewydolność nerek i nadczynność tarczycy mogą być związane z ginekomastią. Rzadko nowotwory inne niż nowotwory jąder mogą wytwarzać hormony, które mogą powodować ginekomastię.

Konwencjonalne leczenie ginekomastii

Leczenie ginekomastii nie zawsze jest konieczne, ponieważ przemijająca ginekomastia, występująca w okresie dojrzewania, zwykle ustępuje samoistnie bez leczenia w ciągu dwóch lat. Jeśli leki są przyczyną ginekomastii, odstawienie leku może być skuteczne w zmniejszeniu objawów ginekomastii. Istotne jest również leczenie wszelkich podstawowych schorzeń jak również chirurgia, która jest z powodzeniem stosowana w leczeniu ginekomastii. Leki są najskuteczniejsze, gdy są stosowane we wczesnych stadiach ginekomastii, ponieważ powiększona tkanka piersi często ulega bliznowaceniu. Leki prawdopodobnie nie będą skuteczne w zmniejszaniu blizny, a usunięcie chirurgiczne w tym przypadku będzie jedynym możliwym rozwiązaniem.

Naturalne metody wspomagające leczenie ginekomastii

Wśród możliwych przyczyn ginekomastii są: starzenie się, nadczynność tarczycy, stosowanie sterydów anabolicznych, otyłość i niedobór testosteronu. Dlatego zioła wpływające na równowagę testosteronu i estrogenu w organizmie mogą mieć również wpływ na wspomaganie leczenia ginekomastii. Zalicza się do nich:

  • Tribulus terrestris, inaczej buzdyganek naziemny nie zawiera hormonu testosteronu, ale podnosi hormon luteinizujący wydzielany przez przysadkę mózgową, a to z kolei może skłonić jądra do wytwarzania
  • Siemię lniane i soja nie podnoszą poziomu testosteronu, ale są w stanie obniżyć poziom estrogenów w organizmie. Oprócz zmniejszenia ilości estrogenu, siemię lniane i soja mają inne korzyści zdrowotne, które pomogą leczyć objawy ginekomastii. Dodanie oleju z nasion lnu do codziennej diety i zastąpienie mleka mlekiem sojowym może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu. Niższy poziom cholesterolu wraz ze spadkiem spożycia tłuszczów zwierzęcych może pomóc w zmniejszeniu masy ciała w całym ciele, w tym w piersiach.
  • Czerwona koniczyna to zioło redukujące estrogen. Czerwona koniczyna posiada potężny reduktor estrogenu zwany genisteiną.
  • Kurkuma to znana indyjska przyprawa, która należy do rodziny imbirów. Poza tym, kurkuma jest również rozważana jako możliwość podniesienia poziomu testosteronu u mężczyzn. W konsekwencji osiąga się wzrost męskich cech, w tym zmniejszenie biustu.
  • Cordyceps, pochodzi z rodziny grzybów. Uważa się, że kordyceps wzmacnia tworzenie męskiego hormonu, testosteronu. Świetnie nadaje się również do zwiększenia przepływu krwi i ma silne działanie w kierunku leczenia nadciśnienia.
  • Sarsaparilla jest rodzimym ziołem występującym w Ameryce Środkowej i Południowej. Ma naturalne sterole roślinne, które są wzmacniaczami mięśni. Uważa się, że roślina ta sprzyja męskości i wzmacnia mięśnie piersiowe. Wzmocnienie mięśni tułowia jest jednym ze sposobów kształtowania piersi w bardziej męski kształt.
  • Niski poziom testosteronu jest oznaką menopauzy u mężczyzn. Passiflora jest uznawana za jeden z bardzo skutecznych wzmacniaczy testosteronu również w celu zmniejszenia piersi u mężczyzn. Z tego powodu jest szeroko zintegrowana z niektórymi ziołowymi suplementami diety, aby pobudzić męskie libido.

Dieta i ćwiczenia pomagają zmniejszyć objawy ginekomastii

Regularne zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne mogą również pomóc zmniejszyć objawy ginekomastii. Budowanie mięśni tułowia może prowadzić do zmniejszenia tkanki piersi. Dieta jest również znacząca. Należy jeść posiłki o niższej zawartości tłuszczu. Zmniejszenie całkowitej zawartości tłuszczu w organizmie spowoduje także zmniejszenie tkanki tłuszczowej w tkance piersiowej, a tym samym zmniejszenie występowania objawów ginekomastii.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.