Egzema – co trzeba o niej wiedzieć?

0 42
Rate this post

Egzema, czyli inaczej wyprysk skórny, to problem, który pojawia się coraz częściej. Szacuje się, że nawet co piąte dziecko cierpi na egzemę, ale ma ją także kilka procent dorosłych. Trzeba przede wszystkim mieć świadomość tego, że egzema to ogólne określenie schorzeń dermatologicznych o różnej przyczynie. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i objawy, by lepiej zadbać o swoją skórę i pozbyć się uporczywego świądu.

Czym jest egzema?

Na wstępie należy wyjaśnić, że egzema nie jest jedną konkretną jednostką chorobową, lecz grupą chorób, które łączy wystąpienie stanu zapalnego skóry. Egzema może mieć podłoże alergiczne bądź niealergiczne. Niektórzy używają wymiennie nazw egzema i atopowe zapalenie skóry, jednak trzeba wiedzieć, że AZS to jeden z rodzajów egzemy. Do częstych przyczyn egzemy należą reakcje alergiczne wywołane bezpośrednim kontaktem skóry z alergenem (egzema egzogenna) występującym w środowisku. Czynniki wywołujące charakterystyczne objawy mogą jednak wynikać  z innych przyczyn. Wystąpienie egzemy powodują np. niektóre substancje chemiczne lub suche powietrze. Egzema endogenna wiąże się natomiast z czynnikami wewnętrznymi i stanem organizmu. Jej przyczyny są złożone i często wiążą się z nieprawidłową budową naskórka chorego oraz zaburzeniami w obrębie funkcjonowania układu odpornościowego.

Objawy egzemy

W przypadku powszechnie spotykanej formy egzemy, czyli wyprysku kontaktowego powstającego w wyniku działania na skórę substancji drażniących lub uczulających, pojawia się silny świąd skóry i towarzyszy mu zaczerwienienie. Na skórze tworzą się też pęcherzyki wypełnione płynem i łuszczące się grudki. Do objawów egzemy różnego typu należą także: lokalny obrzęk skóry, uszkodzenie i przesuszenie się skóry oraz niewielkie rany. Niekiedy dochodzi do powstawania blizn. Nie wolno drapać zmienionej chorobowo skóry, mimo że ma się na to dużą ochotę, ponieważ prowadzi to do rozwoju bakterii i grzybów, co pogarsza jej stan.

Nie można ignorować przewlekłych, ostrych stanów zapalnych skóry. Warto jak najszybciej skonsultować takie objawy z lekarzem. Nadkażone uszkodzenia skórne mogą wymagać leczenia preparatami przeciwhistaminowymi, kortykosteroidami lub antybiotykami.

Jak pielęgnować skórę z egzemą?

Egzema, jak już wiesz, ma różne przyczyny, ponadto może występować w różnych obszarach ciała. Częstą dolegliwością jest stan zapalny skóry rąk. Jeśli Twoim problemem jest egzema na dłoniach leczenie może obejmować zastosowanie specjalistycznych preparatów przepisanych przez dermatologa, jednak ważnym jego elementem będzie także podstawowa pielęgnacja skóry przy zastosowaniu kosmetyków i nawilżających natłuszczających skórę. Skóra na dłoniach ma bardzo małą ilość gruczołów łojowych, przez co łatwo jest uszkodzić jej płaszcz lipidowy.

Egzema na ogół pojawia się na dłoniach osób, które zawodowo zajmują się czynnościami wymagającymi kontaktu rąk z różnymi chemikaliami. Egzema nierzadko jest widoczna także na głowie, tułowiu, w zgięciach kolan i rąk, na nogach i wokół ust. Stosując kosmetyki z emolientami, czyli substancjami, które są bardzo łagodne, ale jednocześnie wykazują intensywne działanie regenerujące i odżywcze, ograniczysz objawy egzemy na całym ciele. Takie produkty świetnie chronią skórę, ponieważ tworzą na jej powierzchni warstwę okluzyjną, a do tego odbudowują jej płaszcz hydrolipidowy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.