Dyskopatia – charakterystyka, przyczyny, ćwiczenia, leczenie
Dyskopatia należy do grupy tych schorzeń, które mają wpływ na naszą posturę i sylwetkę. Dochodzi tutaj do uwypuklenia centralnej części krążka międzykręgowego. Dyskopatia w większości przypadków prowadzi bezpośrednio do chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Objawia się to na samym początku bólem pleców przy lędźwiach i w okolicy krzyża. Stopniowo ból podąża w kierunku bioder, atakować może także kolana oraz stopy. Postępujące drętwienie oraz napięte mięśnie sprawiają, że część kręgosłupa po prostu zmienia się w sztywny słup. Zmagający się z dyskopatią, często uskarżają się na zmniejszone czucie w obszarach kończyn. Charakterystycznym objawem w przypadku dyskopatii jest także „opadanie stopy”.
Chorobę tą poddaje się leczeniu, ale najważniejsza w tym przypadku jest profilaktyka. Nasz kręgosłup zbudowany jest z krążków, kręgów oraz dysków. Krążki mają dużą twardość, a dyski są z kolei miękkie. Pełnią wszelkie funkcje amortyzujące. Czas, silny wysiłek fizyczny sprawiają, że w kręgosłupie dochodzi do stanów zwyrodnień, ściśnięte są nerwy rdzeniowe. Zaczyna występować uczucie bólu.
Dyskopatia w objawach
Dyskopatia ma także inny termin medyczny – przepuklina kręgosłupa. Jej działanie rozgrywa się najczęściej na odcinku lędźwiowym i szyjnym. Może także wystąpić na odcinku piersiowym, ale zdarza się to zdecydowanie rzadko. Z początku odczuwamy ból w rejonie lędźwiowo – krzyżowym i potem stopniowo rozprzestrzenia się w najdalsze rejony naszych rąk i nóg. Mięśnie stają się coraz bardziej napięte, odczuwamy nagłe odrętwienie. Ból pojawiający się w takich sytuacjach znacznie obniża jakość życia oraz wykonywanych czynności. Trudniej jest nam się poruszać. Podstawowe objawy dyskopatii, na które trzeba zwrócić uwagę to:
- nieregularne czucie w nogach
- słaba praca mięśni stóp oraz ud
- niedowład nerwowy w jednej z nóg
- zła jakość pracy zwieraczy w pęcherzu moczowym oraz odbycie
- zmniejszone libido
W zależności od poszczególnych przypadków dotknięcia dyskopatią, dolegliwość ta może mieć objawy postępujące szybko lub umiarkowanie. Najszybciej rozwijają się w sytuacjach, gdy chorujący zmaga się z wypadnięciem jądra miażdżystego w kanał kręgowy. Uciskane korzenie nerwowe powodują bardzo silny ból.
Dyskopatia – jak zdiagnozować i wyleczyć?
Przede wszystkim, nie można zwlekać, jeśli zauważymy u siebie wszystkie lub większość wypisanych wcześniej objawów. Konieczny będzie profesjonalny wywiad lekarski. Przeprowadzić go może jedynie wykwalifikowany lekarz profesjonalista. Potem wykonuje się niezbędny szereg badań o znaczeniu specjalistycznym. Kolejno po sobie następują:
- rezonans magnetyczny – z ogromną dokładnością wybadane zostają najdrobniejsze różnice w budowie krążków między kręgami. Poprzez szczegółową i dokładną jakość tego badania, charakterystyczna jest także dość wysoka cena w stosunku do innych zabiegów potrzebnych w czasie diagnozowania dyskopatii
- tomografia komputerowa – obserwacja struktury kostnej, analiza stanu kości, wnioski niezbędne do podejmowania dalszych kroków w leczeniu
- badania z zakresu radiologii – mają charakter typowo pomocniczy, pomagają odkryć cechy wspólne między różnymi schorzeniami wpływającymi na rozwój dyskopatii
- badanie przedmiotowe – szuka przyczyn problemu, stanowi ostatni etap w podjęciu kroków w dziedzinie zabiegów leczniczych, mających przeciwstawić się postępującej dyskopatii
Dyskopatia w profilaktyce
Profilaktyka dyskopatii przynosi stanowczo lepsze efekty, aniżeli proces leczenia postępującego schorzenia. Wiele osób, zwłaszcza w średnim wieku, bagatelizuje problemy z drętwiejącymi kończynami, tłumacząc, że to przejściowe. Zapracowanie, ogólne zabieganie każdego dnia, silny stres, sprawiają, że trudno nam się zatrzymać i przyjrzeć z bliska stanowi naszego kręgosłupa. Może mieć to w przyszłości katastrofalne skutki. Leczenie dyskopatii to nic innego, jak ćwiczenia fizyczne połączone w głęboką rehabilitacją. Osoby, które do tej pory nie pałały miłością do ćwiczeń fizycznych, w jednej chwili dla dobra swojego własnego zdrowia muszą zmienić nastawienie.
Ćwiczenie na usprawnienie pracy kręgosłupa to jednak nie wszystko. Konieczne jest także zastosowanie środków farmakologicznych, łagodzących objawy uciążliwej dolegliwości. Może się zdarzyć, że ćwiczenia oraz leki nie przynoszą spodziewanej i wyczekiwanej długo poprawy. W takim wypadku dochodzi do nieinwazyjnych sposobów działania laserowego. Stosowane są także rozbudowane działania termiczne, przy użyciu różnych temperatur. Wszelkie czynności w celu poprawy stanu kręgosłupa należą do dziedziny nazywanej termonukleoplastyką. W skrajnych przypadkach dyskopatii, gdy nic już nie pomaga i przepuklina jest tak duża, że nie można zmniejszyć jej w łagodny sposób, konieczna jest operacja. Trzeba ją przeprowadzić także wtedy, gdy w kanałach i okolicach więzadeł znajdą się puste miejsca. Endoskopowa operacja jest szansą na znaczne pozbycie się problemów związanych z dyskopatią.
Dyskopatia – jak sobie radzić w domu?
Jest to schorzenie bardzo uciążliwe dla zwłaszcza tych osób, które wcześniej prowadziły bardzo aktywny tryb życia. Nagle trzeba się pilnować, proste ruchy powodują dyskomfort. Nieoceniona w takich sytuacjach wydaje się pomoc najbliższych. Samotne osoby zmuszone są skorzystać z pomocy opiekunów medycznych. Bezpośrednio po badaniach czy operacji, trzeba powstrzymać się przed nadmierną aktywnością fizyczną.
Nierzadko przez jakiś czas osoby dotknięte dyskopatią poruszają się na wózku inwalidzkim w obawie, by nie pogorszyć stanu i dać odpocząć sfatygowanemu kręgosłupami. Ważna jest także regularność w podchodzeniu do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Gabinety rehabilitacji wyposażone są w wiele nowoczesnych sprzętów, przy których dochodzenie do formy staje się prawdziwą przyjemnością. Początkowy ból przy poszczególnych ćwiczeniach staje się testem naszej wytrzymałości. Warto zacisnąć zęby i go przejść, bo potem jest już tylko lepiej.