Nawracające zaparcia to jedna z najbardziej wstydliwych i męczących dolegliwości, która polega na oddawaniu stolca rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Boryka się z nią połowa kobiet i co czwarty mężczyzna. Podczas defekacji możliwe jest odczuwanie bólu oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. Nieleczone zaparcia mogą prowadzić do niebezpiecznych chorób odbytnicy oraz odbytu, a także do niedrożności jelita grubego. W przypadku poważnych problemów z niemożnością oddania kału, warto skonsultować z lekarzem, który ustali przyczynę dolegliwości i zaleci odpowiednie leczenie. Zazwyczaj można jednak pozbyć się kłopotów, stosując domowe sposoby na zaparcia.
Jakie są przyczyny zaparć?
Aby skutecznie dopasować do swoich potrzeb odpowiednią metodę pozbycia się powracających problemów z wypróżnianiem, warto znaleźć ich przyczynę. Najbardziej powszechne powody zaparć, to:
- Nieprawidłowa dieta– często wynika z dużej ilości pracy i obowiązków, które uniemożliwiają przygotowywanie i spożywanie wartościowych posiłków. Wskutek tego odżywiamy się bardzo niezdrowo, odwiedzając restauracje typu fast food i zajadając drożdżówki oraz słodkie batoniki.
- Brak odpowiedniej ilości wody– każdego dnia powinniśmy wypijać minimum 1,5 litra wody. Zastępowanie tego płynu słodzonymi gęstymi sokami, nierzadko prowadzi do problemów z regularnym wypróżnianiem się.
- Siedzący tryb życia i brak sportu– spędzanie wielu godzin przy komputerze i brak aktywności fizycznej, to zmora dzisiejszych czasów. Oprócz problemów z zachowaniem szczupłej sylwetki, przyczynia się do uciążliwych zaparć.
- Stres– męczące problemy w toalecie są niekiedy skutkiem ciągłego stresu, towarzyszącego nam w pracy i w domu. Bywają, między innymi, objawem zespołu jelita drażliwego (o postaci zaparciowej).
- Choroby– kłopoty z regularnym wypróżnianiem mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, chorobach jelit, a także być wywołane przyjmowaniem niektórych leków np. tych zalecanych przez psychiatrę podczas terapii.
- Wstrzymywanie kału– niekorzystanie z toalety wtedy, kiedy domaga się tego jelito, może doprowadzić do nieodczuwania naturalnego odruchu parcia.
Odnalezienie przyczyny zatwardzeń pomaga w wybraniu, jakie domowe sposoby na zaparcia będą w naszym przypadku najbardziej skuteczne.
Najlepsze domowe sposoby na zaparcia.
W aptekach można znaleźć wiele środków farmaceutycznych, które mają na celu zlikwidowanie zaparć. Często mają one zbawienne działanie, ale mogą również powodować skutki uboczne, związane z ich stosowaniem. Wielokrotnie prowadzą do podrażnienia jelit oraz przyzwyczajenia układu pokarmowego do ich zażywania. Warto więc korzystać z domowych sposobów na zaparcia- wiele z nich stosowały nasze babcie, a także prababcie. Oto niektóre z nich:
- Suszone śliwki– w przypadku, kiedy nie możemy się załatwić, odczuwamy ból brzucha i nieprzyjemny dyskomfort, warto sięgnąć po suszone owoce. Najpopularniejsze są śliwki, ale można zakupić także morele. Zjedzenie pięciu lub sześciu suszonych owoców na czczo, to świetny sposób na poradzenie sobie z zatwardzeniem. Zawierają one dużo błonnika, który działa jak miotełka- oczyszcza jelita z niestrawionego pokarmu. W składzie śliwek znajdują się też pektyny, wpływające na budowę masy kałowej.
- Kiszona kapusta– wszystkie kiszone produkty mają dużo witamin i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Pomagają w leczeniu zaparć oraz ich nawracaniu. Zamiast spożywania surówki, można wypić szklankę soku z kiszonej kapusty.
- Ciepła woda z sokiem z cytryny– napój, który warto wypijać na czczo, zaraz po wstaniu. Pobudza układ pokarmowy i zachęca jelita do pozbycia się ich zawartości. Skutecznie pobudza metabolizm. Rozrzedza masy kałowe, zalegające w jelitach w przypadku zatwardzenia.
- Siemię lniane– te malutkie ziarenka mają wiele właściwości zdrowotnych, które od lat doceniane są przez ludzi. Pobudzają perystaltykę jelit i są świetnym sposobem na wyleczenie zaparć. Warto zalać jedną łyżkę siemienia lnianego (koniecznie niemielonego!) gorącą wodą i po dwóch godzinach spożyć przygotowany płyn. Można również przyrządzić ten „kisiel” wieczorem i wypić zaraz po przebudzeniu.
- Otręby– mają bardzo dużą ilość błonnika, który pomaga w odpowiednim funkcjonowaniu układu pokarmowego. Można je jeść bez dodatków, ale warto pamiętać o tym, żeby jednocześnie wypijać dużą ilość wody. Dobrym pomysłem jest dodanie ich do jogurtu naturalnego i spożycie w ramach przekąski. Jogurt to źródło żywych kultur bakterii, które mają ogromny wpływ na to, jakie bakterie znajdują się w naszym jelicie. Odpowiednia flora bakteryjna także wpływa na częstość wypróżniania się i konsystencję stolca.
- Woda i herbatki ziołowe– nie należy zapominać o wypijaniu jak największej ilości wody. Można ją również zastąpić miętową herbatką albo zaparzoną melisą. Jeżeli nie lubisz smaku wody, to możesz do niej dodać plasterek cytryny lub pomarańczy, listek mięty i kilka kostek lodu.
- Jabłka– bardzo dobre owoce na przekąskę. Zawierają dużo błonnika, szczególnie pod skórką. Pobudzają ruchy robaczkowe jelit i pomagają w szybkim pozbyciu się kału, zalegającego w jelitach.
- Sport– dobrze jest wybrać się na szybki spacer albo poćwiczyć w domu. Aktywność fizyczna ma zbawienne działanie na funkcjonowanie jelit. Warto wykonywać ćwiczenia, które w dużym stopniu angażują mięśnie brzucha. Sprawi to, że poruszy się pokarm, utwardzony w jelitach.
Mieszanka ziół na zaparcia
Kliknij TUTAJ
Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Domowe sposoby na zaparcia dają wprawdzie bardzo dobre rezultaty, ale warto postarać się o zapobieganie problemom z wypróżnianiem. Należy pilnować odpowiednio zbilansowanej diety, bogatej w produkty z dużą ilością błonnika (pieczywo pełnoziarniste, owoce, warzywa) i wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Dobrze jest regularnie ćwiczyć, szczególnie, jeżeli nasza praca wymaga wielogodzinnego siedzenia za biurkiem. Osoby, które mają skłonności do powracających zaparć, powinny codziennie wypijać szklankę wody z cytryną na czczo. Pomoże to w systematycznym wypróżnianiu się. Nie należy spożywać dużej ilości słodyczy i białego pieczywa, a także pić napojów słodzonych. W przypadku, kiedy czujemy parcie na stolec, nie należy go wstrzymywać. Wiele osób odczuwa poprawę, kiedy pozwala sobie na leniwe poranki, podczas których może w spokoju, bez pośpiechu skorzystać z toalety.