Świerzb – domowe sposoby, zioła, olejki i kąpiele lecznicze
Świerzb jest chorobą zaraźliwą. Głównymi objawami choroby jest świerzb skóry, swędzenie, nasilający się w nocą oraz ropne wykwity, strupy i zadrapania. Wykwity występują zwykle w takich miejscach jak skóra między palcami, nadgarstek, pachy, pępek, pośladki, stopy a u mężczyzn skóra prącia oraz moszny. Leczenie świerzbu może trwać od kilku dni do kilku tygodni, jednak w niektórych przypadkach świerzb może się utrzymywać nawet do pół roku. By leczenie szło sprawnie warto wspomagać się farmakologicznie przy stosowaniu domowych metod leczenia.
Świerzb co to takiego?
Przyjęło się iż choroba jaką jest świerzb wynika z brudu. Jednak to mit, który trzeba natychmiast obalić, ponieważ może ona wystąpić u osób, które skrupulatnie dbają o higienę osobistą. Do zarażanie pasożytami świerzbowca może dojść w różnych miejscach.
Zwalczanie świerzbowca oczywiście powinno odbywać się pod okiem specjalisty i wymaga ogromnej zaangażowania i skrupulatności. Uciążliwe objawy, z których za najgorszy uważa się uporczywy świąd skóry w miejscach obecności larw. Trzeba z tym walczyć.
Leczenie farmakologiczne i domowe
Leczenie farmakologiczne i wskazania specjalisty warto wspomóc sprawdzonymi domowymi sposobami leczenia świerzbu. Metody te mogą skrócić czas choroby, która może pochłonąć nawet do 6 miesięcy.
Ocet. Bardzo skuteczny w leczeniu świerzbu. Octem należy polać całe swoje ciało i dobrze go wmasować. Ocet zabija wszystkie świerzbowce oraz ich larwy. Octem należy smarować się dwa razy dziennie, przez okres dwóch tygodni, do momentu, aż skóra całkowicie przestanie swędzieć. Dobrym sposobem jest robienie kładów z octu w najbardziej zarażonych miejscach na skórze. W trakcie prowadzenie kuracji leczona skóra może trochę piec.
Innym sposobem na zainfekowanie świerzbowcem jest stosowanie pasty z kurkumy. Taką pastę nakładamy na skórę objętą świerzbem na 30 minut, a następnie spłukujemy wyłącznie wodą. Pastę można przygotować z 10 łyżek sproszkowanej kurkumy, 1 szklanki mąki oraz 1 szklanki mleka. Kurkuma zawiera warfarynę, która pomaga w leczeniu świerzbu.
Codzienna higiena przy świerzbie
Pranie z pewnością leczenie schorzenia może ograniczyć się jedynie do osoby, u której zostały wykryte. By kuracja była efektywna, wszyscy domownicy musza podjąć się kuracji. Elementem kuracji będzie również wypranie wszystkich pościeli, koców, ubrań w wysokiej temperaturze i odpowiednim detergencie.
Mycie, należy wyczyścić wszystkie rzeczy codziennego użytku. Łazienka, wanna, toaleta, umywalka, jak również wszystkie dziecięce zabawki czy rozmaite naczynia. Wszystko trzeba dokładnie wyczyścić z zastosowaniem detergentów i ciepłej wody.
Preparaty ziołowe na świerzb
Przemywanie ziołowymi naparami skórę, którą zaatakował świerzb. Dodatkowo można stosować napary z takich ziół jak: babka wąskolistna, tymianem, piołun pospolity, kminek zwyczajny lub wrotycz.
Nalewka z ostróżki polnej. Przygotowanie jest proste. 10 gramów dobrze wysuszonych ziół należy zalać połową szklanki wódki i odstawić na tydzień w ciepłe, zacienione miejsce. Następnie okolice zainfekowane świerzbowcem, przemywamy przy użyciu nalewki 2 -3 razy na dzień przez okres 2 tygodni. Do momentu, aż skóra nabierze swój naturalny kolor.
Płatki owsiane oraz krochmal. W tak przygotowanej kąpieli z dodatkiem tych składników możemy zaznać ulgi. Jeżeli nie mamy czasu na taki zabieg możemy przygotować okłady z tych składników i przykładać w miejsca objęte chorobom na całą noc.
Prawdziwa kuchnia nie obejdzie się bez pieprzu cayenne. Ten pieprz sprawia, że potrawy są smaczne i dodatkowe daje wiele zdrowotnych korzyści, takich jak zdolność leczenie świerzbu. Pieprz cayenne odgrywa bardzo istotną rolę w łagodzeniu bólu, który wywołuje świerzb. Kapasaicyna, które znajduje się w pieprzu to silny środek anty świerzbowy. Łagodzi wszelkie swędzenie poprzez odczulanie neuronów. Zabieg można przygotować w wannie, następnie dodać jedną filiżankę pieprzu cayenne.
Balsam tygrysi bądź maść tygrysia to krem do stosowania miejscowego. Stosuje się go w celu zmniejszenia stanów zapalnych i przyniesieniu ulgi w bólach mięśni. Powodem, dla którego balsam tygrysi jest tak skuteczny w walce ze świerzbem, jest duża zawartość kamfory, która przynosi ulgę, w oczekiwaniu na działanie innych naturalnych środków.
Oleje i olejki
Olejek goździkowy posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które przyczyniają się do wyleczenia świerzbu. Nałożenie olejku goździkowego w zarażone miejsce, wysusza on skórę, wysypkę świerzbowca oraz pęcherze. W 2010 roku naukowy przetestowali olej goździkowy i jego skuteczność w chorobie świerzbu. Przetestowali miejscowe działanie olejku na świniach oraz królikach, a rezultaty okazały się bardzo obiecujące. Olejek jest toksycznym środkiem dla roztoczy świerzbowca, ponieważ zabija roztocza w przeciągu kilku minut od jego aplikacji.
Wmasowanie w zarażoną skórę odrobinę olejku herbacianego przyniesie niewątpliwie ulgę. Olejek należy wmasować w rejony infekcji przez 30 minut. Olejek złagodzi zaczerwienienia oraz stan zapalny skóry oraz zwalczy świerzb.
Olej neem. Na zainfekowaną świerzbem skórę należy nakładać olejek neem. W składzie zawiera ponad 100 silnych składników bioaktywnych, które zapobiegają powstawaniu pęcherzy oraz łagodzą świąd skóry. Można stosować w formie okładów z pudru neem zmieszanego z przegotowaną, letnią wodą. Powstałą pastę należy nałożyć na zarażone rejony skóry. Po upływie godziny spłukać wodą. Do tego najlepiej użyć czystej wody bez żadnych kosmetyków pielęgnacyjnych.
Olej rozmarynowy znany ze swoich zalet, jest również dobrym środkiem w leczeniu świerzbu. Olej ten zawiera w sobie środek zabijający świerzb, który zmniejsza ból oraz chroni przed rozwojem wtórej infekcji. Jego działanie potwierdzili chińscy naukowy, którzy przeprowadzili eksperyment wspierający tezę, że olej rozmarynowy wyleczy świerzb. Połączyli olej rozmarynowy oraz goździkowy, zastosowali miksturę miejscowo i rzeczywiście wyleczył świerzb.
Świerzb można wyleczyć również za pomocą stosowania olejku tamanu. Należy go wmasować w zajęte świerzbem obszary skóry. Olejek ma działanie antygrzybiczne oraz antybakteryjne, dzięki temu jest bardzo skuteczny w leczeniu choroby świerzbu. Olejek tamanu pomaga zmniejszyć swędzenie skóry.