Dna moczanowa – domowe sposoby na jej wyleczenie
Dna moczanowa, zwana inaczej podagrą, dawniej „chorobą ludzi bogatych”, to niezwykle bolesne schorzenie stawów, którego często nie da się wyleczyć w stu procentach. Jednak stosowanie odpowiednich środków i zmiana stylu życia może pomóc w łagodzeniu, a nawet całkowitej likwidacji nieprzyjemnych dolegliwości. Co ważne, im wcześniej zaczniemy z nią walczyć, tym większe mamy szanse na to, że pozbędziemy się jej z naszego życia na dobre. Czym dokładnie jest dna moczanowa? Jak ją leczyć? Czy leczenie domowe może przynieść odpowiednie efekty?
Dna moczanowa – co to takiego?
U osoby zdrowej kwas moczowy wydalany jest razem z moczem przez nerki. Jeśli jednak nie potrafią sobie one poradzić z tym zadaniem, kwas moczowy zaczyna w skrystalizowanej formie odkładać się w stawach. Właśnie wtedy mamy do czynienia z dną moczanową. Objawia się ona nawracającymi atakami zapalenia stawów – głównie w obrębie dużego palca u stóp, ale często obejmuje ona także staw skokowy, kolanowy czy nawet nadgarstek.
Ból zazwyczaj pojawia się w godzinach nocnych, często w parze z wysoką gorączką i uczuciem zmęczenia. Po pierwszym ataku objawy dny zazwyczaj ustępują na dłuższy czas, ale niestety te, które pojawiają się później, mogą być o wiele bardziej dotkliwe i dotyczyć innych stawów. Bez zdiagnozowania dny moczanowej i bez jej leczenia może dojść do przewlekłych stanów zapalnych, które mogą prowadzić do trwałego zniekształcenia stawów oraz do zaburzenia ich ruchomości, a nawet do niesprawności. Pojawić się wtedy mogą na palcach, piętach, łokciach czy nawet uszach guzki dnawe. Niekiedy mogą się one pojawić także w narządach wewnętrznych – np. w nerkach i uszkadzać je. Wtedy operacja, polegająca na usunięciu guzków może okazać się niezbędna.
Skąd bierze się dna?
W większości przypadków dna moczanowa jest uwarunkowana genetycznie, jednak może jej sprzyjać także nadmierne spożywanie alkoholu, zbyt duże spożycie produktów obfitujących w puryny, a także nadwaga, otyłość i siedzący tryb życia. Najczęściej podagra pojawia się u ludzi w wieku średnim – u mężczyzn po 40. roku życia oraz kobiet w okresie menopauzy, przy czym znacznie bardziej narażeni są na nią mężczyźni.
Choroby towarzyszące dnie moczanowej
Często dna moczanowa idzie w parze z innymi schorzeniami. Są wśród nich:
- zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej
- nadciśnienie
- choroby nerek
- kamica moczowa
- otyłość
- cukrzyca
Jak się leczy dnę moczanową?
Leczenie dny moczanowej zależy od postaci i zaawansowania schorzenia. Jednak konsultacja z lekarzem w przypadku dny jest jak najbardziej wskazana w celu dokładnej diagnozy – pamiętajmy, że to naprawdę poważna choroba. Poza tym napady podagry są tak bolesne, że uśmierzyć mogą je najprędzej leki – kolchicyna lub niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku bardzo dotkliwych i nawracających objawów lekarz może przepisać także leki zmniejszające produkcję kwasu moczowego i wspomagające jego wydalanie. Domowe sposoby sprawdzą się jednak doskonale w przypadku początkowych stadiów choroby,a także pomogą przeciwdziałać nieprzyjemnym objawom choroby i sprawić, że nie będą one nawracać.
Domowe leczenie dny moczanowej
Jeżeli powodem dny moczanowej są czynniki zewnętrzne – nadwaga, nadużywanie alkoholu czy inne, konieczna będzie zmiana stylu życia na taki, który pozwoli wyeliminować chorobę. Należy z całą pewnością zadbać o dietę i wykluczyć z niej produkty o wysokiej zawartości puryny, która ma wpływ na wytwarzanie kwasu moczowego.
Należy zrezygnować z:
- alkoholu
- tłustych ryb
- mocnej herbaty
- pikantnych potraw
- podrobów
- dziczyzny
- grzybów
- fasoli, szparagów, soi
- zbyt tłustych potraw
Warto także sprawdzić, czy leki, które przyjmujemy nie zwiększają produkcji kwasu moczowego. Konieczna będzie również rezygnacja z palenia papierosów i innych używek. Przy podagrze warto wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną, jednak z szczególną dozą ostrożności w kwestii obciążenia stawów. Należy także przyjmować dużą ilość płynów – około 3 litrów na dobę oraz spożywać warzywa i owoce. Idealnie sprawdzi się pity raz dziennie sok wyciśnięty z cytryny, który oczyści organizm oraz sok z wiśni, który wspomoże wydalanie kwasu moczowego z organizmu i uśmierzy ból. Można także pić sok ze świeżych ogórków, który również będzie miał zbawienny wpływ dolegliwościach związanych z dną moczanową.
Warto wzbogacić przygotowywane potrawy o pomocne przyprawy – liść laurowy, estragon, gorczycę, lubczyk czy kurkumę. Warto stosować także olejki eteryczne i smarować nimi bolesne miejsca. W przypadku dny szczególnie polecane są: olejek rozmarynowy,majerankowy, cytrynowy, eukaliptusowy, lawendowy, cynamonowy i goździkowy. Aby nerki lepiej funkcjonowały i lepiej radziły sobie z wydalaniem kwasu moczowego, można wspomóc się kąpielami w wodzie z dodatkiem olejów żywiczych, np. sosnowych lub świerkowych. W przypadku samego napadu dny lepiej jednak zaprzestać stosowania tych sposobów, ponieważ mogą one zadziałać paradoksalnie odwrotnie, niż powinny. Najlepiej wtedy dać odpocząć stawowi i okładać go lodem, albo utartym chrzanem. Pamiętajmy jednak, że domowe sposoby nigdy w pełni nie zastąpią leczenia farmakologicznego, a mogą jedynie skutecznie mu pomóc.
Jak zapobiec dnie moczanowej?
Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku, kiedy nie jesteśmy narażeni na nią z punktu widzenia genetycznego, warto mimo wszystko stosować się do powyższych wskazówek w celach profilaktycznych – faktem jest, że większość zachorowań występuje u ludzi, którzy nie dbają o swoją dietę. Należy unikać wysokobiałkowych i wysokotłuszczowych diet, a także tych zbyt niskokalorycznych, w tym szczególnie głodówek. W szczególnych wypadkach mogę one nawet wywołać dnę moczanową. Warto też postawić na zdrowy tryb życia, przyjmować dużo witaminy C i uprawiać sporty, a także nie nadużywać alkoholu oraz papierosów. Ważne jest również monitorowanie swojego ciśnienia, wagi oraz okresowe badania poziomu lipidów i glukozy.Unikniemy w ten sposób wielu nieprzyjemności i być może uchronimy się przed tym bolesnym, uprzykrzającym życie schorzeniem.