Dlaczego jajniki bolą przed okresem. Przyczyny i sposoby zapobiegania

0 471
5/5 - (5 votes)

Miesiączka to zjawisko fizjologiczne towarzyszące naszemu życiu pośrednio lub bezpośrednio. Pojawia się w cyklu co 28 dni, przynajmniej według podręczników, jednak w rzeczywistości cykl ten rzadko jest tak regularny. Miesiączce, popularnie nazywanej okresem, towarzyszy często nawet dotkliwy ból jajników, mdłości a nawet wymioty.

Miesiączka, co to jest?

Miesiączka, menstruacja, okres to efekt  procesów zachodzących w błonie śluzowej macicy, które odbywają się w wyniku oddziaływania dwóch hormonów wytwarzanych w jajnikach: estrogenu i progesteronu. Tym skomplikowanym procesem zarządza podwzgórze i przysadka mózgowa. Podwzgórze wysyła impuls do przysadki, która rozpoczyna produkcję kolejnych dwóch hormonów: FSH, czyli hormonu folikulotropowego oraz LH hormonu luteinizującego. W ślad za tym w jajniku rośnie i dojrzewa pęcherzyk Graafa i razem z nim komórka jajowa. Ten proces wzrostu trwa 14 dni, równolegle błona śluzowa macicy, pod wpływem estrogenów wytwarzanych przez jajniki, znacząco zwiększa swoją grubość. Wszystko to odbywa się w jednym jedynym celu: przygotowań do potencjalnego zagnieżdżenia się w macicy zapłodnionej już komórki jajowej.

Gdy pęcherzyk Graafa pęka, wydostaje się z niego na zewnątrz dojrzała komórka jajowa, najczęściej pojedyncza, i poprzez jajowód przemieszcza się w kierunku macicy. Jednocześnie hormon LH przekształca zrąb pękniętego już wcześniej pęcherzyka Graafa w gruczoł wydzielania wewnętrznego, czyli w ciałko żółte. Przetworzone ciałko rozpoczyna produkcję progesteronu co powoduje wzrost i rozpulchnianie się błony śluzowej macicy. Jeżeli podczas owulacji nie nastąpiło zapłodnienie błona śluzowa ulega złuszczeniu i w naturalny sposób wydaleniu na zewnątrz przez pochwę. Podczas złuszczania się błony śluzowej pękają jednocześnie drobne naczynka krwionośne. I właśnie ten proces wydalania śluzówki nazywany jest miesiączką lub popularnie – okresem.

Optymalny cykl miesiączkowy

Cały cykl miesiączkowy, optymalnie, trwa 28 dni. Jeżeli będzie to 25 dni lub cykl zostaje przedłużony do 35 dni, cały czas mieści się w granicach prawidłowej oceny. W trakcie cyklu, na krwawienie przypada od 3 do 5 dni, czasem 7 dni. Okres jest znacznie obfitszy na początku miesiączki, średnio przez pierwsze 3 dni, a następnie coraz bardziej skąpy. Kobieta podczas okresu traci od 50 do 150 ml krwi. Trzeba jednak pamiętać, że okres nie ogranicza się wyłącznie do utraty krwi, na zewnątrz wydalana jest też śluzówka macicy oraz pozostałości śluzu powstałego w drogach rodnych. Część kobiet zgłasza lekarzowi problem, jej zdaniem, wyjątkowej obfitości krwawienia, najczęściej jednak pozostaje on w granicach normy. Jednak jeżeli krwawienie wyjątkowo duże pojawia się w pewnym momencie życia warto sprawdzić, czy przyczyną takiej obfitości krwi nie jest przypadkiem mięśniak macicy, stany zapalne czy torbiele na jajnikach lub zmiany nowotworowe występujące w drogach rodnych kobiety.

Ból jajników przed okresem

Stałym objawem występującym tuż przed okresem jest ból jajników, prawego lub lewego. Nie należy wiązać go ze stanem chorobowym, nie powinien też powodować u kobiety niepokoju. Przyczyną bólu jest uwolnienie jajeczka do jakiego dochodzi podczas owulacji. Ból jajników przed okresem pojawia się u większości kobiet, chociaż nie jest regułą. W wyjątkowych wypadkach jego powodem może być choroba pod nazwą endometriozy. Zawsze warto monitorować swoje odczucia w tym okresie, chociaż poziom bólu u kobiety może być bardzo odmienny. Często nawet intensywne odczuwanie bólu przed okresem i w trakcie pierwszego, czasem dwóch pierwszych dni jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Często ból jajników zwiększa się, kiedy nasz okres się spóźnia, jeśli jednak ból jest nie do wytrzymania warto pójść do lekarza.

Dlaczego jajniki bolą przed okresem?

 Ból przed okresem pojawia się w części podbrzusza po prawej lub po jego lewej stronie. Przyczyną tego bólu jest zjawisko owulacji, czyli uwolnienia w jajniku komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, tak by mogła ona powędrować jajowodem w kierunku macicy i tam ewentualnie się zagnieździć. Zjawisko to przysparza kobiecie szczególnego dyskomfortu, ale nie wiąże się z żadnym niebezpieczeństwem.
Inny rodzaj ból, również występującego w podbrzuszu, ale mniej więcej na jeden tydzień przed okresem to tzw. zespół napięcia przedmiesiączkowego, w skrócie nazywany PMS. Jeżeli kobieta doświadcza bardzo silnego bólu, zmiennego i innego niż wcześniej, dyskomfort może być oznaką powstania torbieli, zapalenia przydatków czy endometriozy. Zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszą mu inne dolegliwości układu pokarmowego.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, co to jest?

 Zjawisko to występuje u ok. 30% kobiet będących w wieku rozrodczym. Zatem nie jest to liczba wskazująca na jego powszechność, ale odczuwalne dolegliwości z tym związane mogą występować również okazjonalnie u kobiety. PMS to intensywny ból jajnika z towarzyszącymi mu objawami psychicznymi oraz fizycznymi. Najczęściej występujące objawy towarzyszące PMS to:

  • zmęczenie
  • wahania nastrojów
  • odczuwanie stresu
  • odczuwanie irracjonalnego lęku
  • problemy z koncentracją
  • bóle głowy
  • bóle podbrzusza
  • spadek masy ciała
  • dojmująca wrażliwość piersi na dotyk
  • wzdęcia
  • nudności
  • spadek libido

Zespół napięcia przedmiesiączkowego pojawia się najczęściej na jeden tydzień przed oczekiwanym okresem. Większość z objawów nasila się tuż przed pierwszym dniem okresu i kontynuuje w trakcie pierwszego dnia, często z przedłużeniem, chociaż mniej intensywnie na dzień drugi. PMS może występować przed każdą miesiączką, ale nie jest to regułą. Intensywność objawów PMS bardzo często zależy od aktualnego stanu psychofizycznego kobiety.

Czy zespół napięcia przedmiesiączkowego można leczyć?

Jeżeli przyczyna silnego bólu jajników przed okresem nie wynika z powstawania któregoś ze schorzeń, a jest jedynie wynikiem zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie kobiety objawów nie leczy się, natomiast można je łagodzić. Jednym ze sposobów jest zastosowanie diety bogatej w mikroelementy takie jak: wapń czy magnez oraz w witaminy. Innym ze sposobów jest, nieciesząca się dużą popularnością w tym czasie, aktywność fizyczna. Tę ostatnio warto sprawdzić na swoim organizmie, pomimo odczuwalnego bólu, który raczej nastraja do leżenia w łóżku niż do wyjścia na pilates. Jednak to właśnie ćwiczenia fizyczne, rozgrzewające mięśnie i rozluźniające napięty bólem brzuch i podbrzusze najskuteczniej pomagają rozładować PMS. Kobiecie w tym czasie zaleca się również uspokajające i rozluźniające herbaty ziołowe, czasem przeciwbólowe środki farmakologiczne.

Jeżeli przyczyną bólu jest endometrioza schorzenie wymaga opieli lekarskiej. Można zastoswać też terapię antybiotykową czy hormonalną, a w skrajnych wypadkach włącza się nawet leczenie operacyjne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.