Dieta pudełkowa – na czym polega i ile kosztuje? Odchudzanie, efekty, jadłospis
Dieta pudełkowa – chwilowy trend, czy skuteczny sposób na odchudzenie? Na jakich zasadach się opiera i jakie posiłki możemy w niej znaleźć? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz w dalszej części artykułu.
Od kilku sezonów panuje niezaprzeczalna moda na bycie „Fit”. Aktywny tryb życia, regularne ćwiczenie i pełnowartościowe posiłki, to gotowa recepta na osiągnięcie nie tylko wspaniałej sylwetki, ale również pełnego zdrowia. Jednakże, w natłoku obowiązków nie każdy z nas jest w stanie pozwolić sobie na codzienne przygotowywanie zdrowych dań.
W odpowiedzi na niniejszy problem powstała dieta pudełkowa. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie jej wszystkim aspektom i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy stosowanie diety pudełkowej naprawdę się opłaca.
Dieta pudełkowa – na czym polega?
Catering pudełkowy to obecnie jeden z najmodniejszych sposobów, który wspiera nas w walce o utrzymanie nienagannej sylwetki. Zarówno popularne blogerki, aktorki, jak i promotorki zdrowego stylu życia, na każdym kroku przekonują nas o zbawiennych skutkach korzystania z niniejszej metody odżywiania.
Jak wygląda dieta pudełkowa?
Niniejsza forma diety opiera się zazwyczaj na 4-5 pełnowartościowych posiłkach, które stanowić powinny jedyne źródło naszego pożywienia w ciągu dnia. Wszystkie dania w niej zawarte dopasowane zostają do naszych warunków, potrzeb i celów jakie mamy zamiar osiągnąć.
W specjalnie przygotowanym dla nas jadłospisie znajdziemy bogate w warzywa i owoce posiłki, dzięki którym łatwiej nam będzie utrzymać rygor dietetyczny.
Kto odpowiedzialny jest za przyrządzanie posiłków w diecie pudełkowej?
Za skomponowanie posiłków na każdy dzień miesiąca zwykle odpowiedzialna jest firma cateringowa, która pozostaje w ścisłej współpracy z wykwalifikowanym dietetykiem, który odpowiada za przygotowanie indywidualnego jadłospisu dla danego klienta. Zgodnie z ustaleniami zawartymi z firmą cateringową, zamówiona dieta dostarczana jest pod drzwi naszego domu przez 7 dni w tygodniu o ustalonej przez nas godzinie.
Innym rozwiązaniem dla diety pudełkowej jest samodzielne przygotowywanie posiłków. Wówczas otrzymujemy od dietetyką dokładny jadłospis oraz przepisy na każdy tydzień. Często do niniejszej usługi dołączona zostaje również konkretna lista zakupów lub podstawowe produkty niezbędne do przygotowania pełnowartościowych posiłków.
W trosce o czas i wygodę klienta, dietetycy starają się tak skomponować menu, aby jego przygotowanie nie sprawiało nam dużej trudności i nie zajmowało nam więcej niż 45 minut dziennie.
Dieta pudełkowa – dla kogo jest przeznaczona?
Catering dietetyczny przeznaczony jest dla wszystkich tych osób, które do tej pory miały problem z przestrzeganiem zasad i postanowień swojego planu dietetycznego. To również wspaniała alternatywa dla wszystkich zapracowanych miłośników zdrowego odżywiania, którzy cenią sobie pełnowartościowe posiłki, jednak nie mają czasu na ich przygotowywanie.
Dieta pudełkowa może również być idealnym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z różnymi chorobami metabolicznymi (np. cukrzycą), lub innymi zaburzeniami zdrowia, które wymagają stosowania się do określonych zaleceń dietetycznych. Wówczas, po przeprowadzeniu obszernego wywiadu oraz konsultacji z lekarzem prowadzącym, dietetyk jest w stanie ułożyć dla nas zrównoważony jadłospis, który w znacznym stopniu może przyczynić się do polepszenia stanu naszego zdrowia.
Dieta pudełkowa – jakie dania i przepisy możemy w niej znaleźć?
W standardowej diecie pudełkowej znajdziemy 5 posiłków, na które składają się:
- I Śniadanie – w postaci pasty jajecznej z dodatkiem kiełków rzodkiewki oraz jogurtu.
- II Śniadanie – zawierające zazwyczaj sałatkę ze świeżych owoców z dodatkiem ziaren słonecznika, lub siemienia lnianego, który doskonale wspomaga metabolizm naszego organizmu.
- Obiad – składający się zazwyczaj z mięsa (ryby lub indyka) gotowanego na parze z dodatkiem świeżych warzyw, np. szpinaku lub jarmużu.
- Podwieczorek – w postaci twarożku z dodatkiem szczypiorku lub pełnowartościowych nasion i orzechów.
- Kolacja – składająca się z pysznej sałatki z dodatkiem mięsa oraz świeżych warzyw.
W niektórych przypadkach do powyższego zestawu dołączony zostaje również koktajl ze świeżych owoców lub warzyw, który doskonale sprawdza się w roli deseru lub II śniadania.
Dieta pudełkowa – zalety
Dieta w formie cateringu niesie ze sobą wiele korzyści, wśród których możemy wyróżnić:
- Oszczędność czasu. Szczególnie w przypadku diety, która dosłownie dostarczana jest pod nasze drzwi, jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporą ilość czasu, nie tylko na przyrządzaniu posiłków, ale również na zakupach spożywczych.
- Dostosowanie diety do naszych potrzeb. Jadłospis diety dostosowany zostaje do potrzeb naszego organizmu oraz preferencji smakowych. Dzięki temu, mamy pewność, że spożywane przez nas posiłki dostarczą nam niezbędną ilość witamin i minerałów, które tak potrzebne nam są do uzyskania energii i osiągnięcia dobrego samopoczucia.
- Konsekwencję. Wybierając catering pudełkowy o wiele łatwiej jest nam przestrzegać zaleceń dietetycznych. Otrzymujemy bowiem jasne wytyczne i nie musimy martwić się o podjadanie między posiłkami, bowiem zarówno same dania, jak i godziny ich spożywania, zostały dostosowane w taki sposób, aby zapewnić nam uczucie sytości przez cały dzień.
- Możliwość poznawania nowych smaków. W diecie pudełkowej często znajdziemy produkty, których do tej pory nie próbowaliśmy, albo baliśmy się i przyrządzania. Dania zawarte w niniejszym jadłospisie skomponowane są w taki sposób, aby otwierać nas na nowe doznania smakowe i przyzwyczajać nasz organizm do zdrowej (wolnej o niezdrowych cukrów i tłuszczu) diety.
Dieta pudełkowa – wady
Wbrew pozorom, dieta pudełkowa posiada również swoje wady, wśród których możemy wyróżnić;
- Brak elastyczności. Posiłki, które otrzymujemy muszą nam wystarczyć na cały dzień. W celu osiągnięcia upragnionych efektów powinniśmy więc spożywać wyłącznie te posiłki, które dostarczone zostały pod nasze drzwi. Niestety, o ile niniejsze rozwiązanie wspaniale sprawdza się na co dzień, o tyle trudniej jest odmówić sobie pysznego posiłku podczas pobytu na wakacjach lub kolacji ze znajomymi. Zasady diety pudełkowej są jasne, dlatego też decydując się na jej stosowanie, jednocześnie musisz wyrzec się niewinnych grzeszków w postaci słodkich ciast i kalorycznych przekąsek.
- Minusem diety pudełkowej niewątpliwie może być jej cena. Koszt niniejszej usługi waha się między 1500 a 3000 złotych miesięcznie. Musimy jednak pamiętać, że są to jedyne posiłki, jakie spożywamy w ciągu miesiąca, dlatego też po odjęciu kosztów codziennych zakupów spożywczych niniejszy bilans może się wyrównać.
- Brak bezpośredniego wpływu na smak posiłków. Chociaż skład menu zostaje dokładnie ustalony z dietetykiem, zdarza się, że przyrządzone przez kucharza posiłki mogą nam nie smakować. Wówczas, nie możemy sobie pozwolić na odstąpienie od ścisłego planu dietetycznego. Jednakże, możemy skontaktować się z firmą cateringową i zwrócić im uwagę na to, aby w przyszłości nasze posiłki przyprawiane były w inny sposób.
Czy dieta pudełkowa się opłaca?
To pytanie, na które powinniśmy odpowiedzieć sobie sami. Zanim jednak podejmiemy decyzję dotyczącą niniejszej formy cateringu, udajmy się na konsultację dietetyczną, podczas której specjalista zaprezentuje nam inne warianty diety, dzięki której będziemy w stanie osiągnąć nasze wymarzone efekty.