Dieta paleo – na czym polega, podstawowe założenia, zakazane produkty, efekty

0 237
5/5 - (5 votes)

Dieta Paleo to najnowszy krzyk mody wśród diet odchudzających, a także wśród diet zdrowotnych. Moda na tę dietę powstała w chwili, gdy zrobiło się głośno o szkodliwości glutenu oraz laktozy. Łatwo więc wywnioskować, że jest to dieta, która swoje założenia opiera na eliminacji pewnej grupy produktów. Eliminacja ta ma jednak na celu przywrócenie nam zdrowia, które podupadło poprzez zbyt dużą ilość przetworzonych produktów w naszej diecie. Ewolucja naszego układu pokarmowego, a także organizmu nie jest tak duża, jakby sugerowała to szybkość powstawania nowych produktów w branży spożywczej. Nasze organizmy nie nadążają z przystosowaniem się do modyfikowanych genetycznie produktów, którymi codziennie się faszerujemy. Jak więc widać, pomimo że eliminujemy w tej diecie wiele współczesnych artykułów spożywczych, to jednak może nam to wyjść na zdrowie. Skutkiem ubocznym tej diety jest redukcja wagi, gdyż poprzez dostarczanie sobie maksimum wartości odżywczych dzięki produktom zalecanych w diecie Paleo, przywracamy równowagę w naszych organizmach.

Dieta Paleo – podstawowe informacje

Nazwa tej diety wzięła się od tego, że założenia diety Paleo bazują na diecie naszych przodków z paleolitu. Będąc na diecie Paleo, spożywamy pokarmy, które spożywali nasi przodkowie. Jak więc można się domyśleć, jest to dieta bazująca głównie na mięsie i roślinach. Współczesna dieta Paleo nie jest jednak idealnym odwzorowaniem diety ludzi z paleolitu, gdyż ich sposób odżywiania również nie jest doskonały. To raczej próba przywrócenia równowagi naszego organizmu poprzez dostarczanie sobie pokarmów, do których przyswajania wyewoluował nasz organizm. Za twórcę diety Paleo uznaje się dziś amerykańskiego naukowca Lorena Cardaina. Tak naprawdę jednak nie jest on jej twórcą, lecz propagatorem, który w swoim życiu napisał wiele publikacji poświęconych diecie paleolitycznej. Powinniśmy raczej przyjąć, że matką tej diety jest sama natura, ponieważ to właśnie według jej zasad żyli nasi przodkowie.

Jak wyglądała dieta naszych przodków ?

Niektórzy mogą pomyśleć, że skoro od wielu lat spożywamy produkty wytworzone przez duże koncerny, to powinniśmy już przyzwyczaić się przyswajać takiego rodzaju pokarmy. Okazuje się jednak, że ewolucja nie działa tak szybko, a nasze organizmy w dalszym ciągu przyzwyczajone są do sposobu odżywiania, który wypracowaliśmy sobie przez tysiące lat. Tak naprawdę dopiero od kilkudziesięciu lat firmy spożywcze prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych produktów. Prawdopodobnie nasze mamy i babki mogłyby wypowiedzieć się szerzej na ten temat. W czasach ich młodości bowiem, zdobywanie jedzenia wyglądało zupełnie inaczej. Popularne były ogródki przydomowe, w których uprawiano własne warzywa. Równie popularne było też częste wychodzenie do lasy, aby zbierać grzyby, jagody, jeżyny.

Mięso natomiast najczęściej pochodziło z własnego gospodarstwa, w którym hodowano świnie, kury, gęsi i inne zwierzęta. Jeżeli ktoś mieszkał w większym mieście, to bardzo często po mięsne sprawunki wyjeżdżał do rodziny na wsi. Obecnie zachłysnęliśmy się dostępnością jedzenia, po które swoje kroki kierujemy do najbliższego supermarketu. Tam w większości wypadków oszukuje się nas dodając różne środki spulchniające, konserwanty do mięsa lub prezentuje się na sklepowych półkach owoce i warzywa, które co prawda świetnie wyglądają, ale są spryskane szkodliwymi dla nas substancjami. Wszystko po to, aby przekonać nas, że te produkty są świeże i zdrowe, a także aby zachęcić nas do ich zakupu. Jednakże obecność tych dodatków wcale nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Jest wprost przeciwnie. Powodują one, że spożywane przez nas produkty mają kilka lub kilkanaście razy mniej wartości odżywczych, które są o wiele mniej przyswajane przez nasze organizmy. Jako konsumenci powinniśmy mieć świadomość, że nie wszystko co piękne, jest dla nas wartościowe.

Zasady diety Paleo

  1. Nauczenie się równowagi pomiędzy spożywaniem mięsa i roślin.
  2. Komponowanie posiłków z właściwych ilości białka, węglowodanów i tłuszczy.
  3. Całkowita rezygnacja ze zbóż.
  4. Rezygnacja z nabiału i produktów mlecznych.
  5. Rezygnacja ze spożywania roślin strączkowych.
  6. W każdym posiłku dostarczaj sobie odpowiedniej ilości wartościowych tłuszczy.
  7. Spożywaj produkty ekologiczne bez konserwantów i chemicznych dodatków.
  8. Spożywaj żywą żywność, taką jak: surowe jaja, surowe mięso (sushi, tatar), surowe tłuszcze (awokado, kokos).
  9. Nie licz kalorii i nie waż jedzenia.
  10. Jedz produkty fermentowane, kiszone.

Produkty dozwolone w diecie Paleo

Komponując posiłki w diecie Paleo powinniśmy wiedzieć, że najlepszą konfiguracją jest połączenia:

  • jaja + warzywa,
  • mięso / ryby + warzywa,
  • warzywa + owoce.

Produkty, które zalecane są w diecie (według Ajwen):

  • Mięso, ryby, owoce morza i jaja – baranina, dzik, indyk, cielęcina, gęś, jagnięcina, jeleń, kaczka konika, królik, kurczak, wieprzowina, dorsz, flądra, halibut, makrela, łosoś, pstrąg, sardynki, szczupak, śledź, tuńczyk, homar, kraby, krewetki, langusty, kałamarnica, małże, omułki, ostrygi, ośmiornica, rak, ślimaki, żaby?
  • Warzywa – bakłażan, botwinka, bób, brokuł, brukselka, brukiew, buraki, cebula, cykoria, czosnek, dynia, glony/algi morskie, grzyby, jarmuż, kalafior, kalarepa, kapusta, karczochy, koperek, koper włoski, korzeń pietruszki, korzeń selera, marchew, nać pietruszki, ogórek, papryka, pasternak, patison, pędy bambusa, pomidory, por, rzepa, rzeżucha, rzodkiewka, seler, naciowy, szczypiorek, szparagi, szpinak, ziemniak, batat, maniok.
  • Owoce – agrest, ananas, arbuz, aronia, awokado, banan, borówka, brzoskwinia, cytryna, czereśnia, figa granat, grejpfrut, gruszka, jabłko, jagoda, jeżyna, kiwi, liczi, mango, malina, mandarynka, marakuja, melon, morele, morwa, nashi, papaja, pigwa, pomelo, pomarańcza, poziomka, porzeczka, śliwka, truskawka, wiśnia, żurawina.
  • Orzechy i nasiona – orzechy brazylijskie, dynia łuskana, kasztany, kokos, orzechy laskowe, migdały, pekany, pini, pistacje, sezam, słonecznik, orzechy włoskie, nerkowce.
  • Kiszonki – kiszone ogórki, buraki i kiszona kapusta, która poprawia florę bakteryjną jelit.
  • Tłuszcze – awokado/olej, ghee, masło kokosowe, mleko kokosowe, olej kokosowy, olej palmowy, oliwa z oliwek, smalec. Czasami: olej lniany, olej z ogórecznika, olej z wiesiołka.
  • Napoje – herbata, mleko kokosowe, woda, herbaty ziołowe, soki warzywne.

Dieta paleo – dowiedz się więcej
Kliknij i sprawdź ceny!

Podsumowanie

Dieta Paleo wymaga fundamentalnej zmiany nawyków żywieniowych, dzięki której pozbędziemy się zbędnych kilogramów, a także nietolerancji pokarmowych, alergii i innych chorób, na które lekarze rozkładają bezradnie ręce. Zastosowanie się do powyższych zasad z początku może być dla nas kłopotliwe. Jednakże komponując swoje posiłki na bazie wyżej wymienionych produktów i stosując się do zasad tej diety, mamy duże szanse na wyleczenie się z wielu dokuczających nam dolegliwości. Warto więc chociaż spróbować!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.