Dieta lekkostrawna: zasady, wskazania, produkty wskazane i zakazane w diecie

0 655
5/5 - (6 votes)

Dieta lekkostrawna polecana jest w szczególności tym osobom, które zmagają się ze schorzeniami układu pokarmowego, a także przeszły bardzo poważną operację, jednak mogą na nią również zdecydować się zdrowe osoby, które chciałyby utrzymać smukłą i szczupłą sylwetkę. Głównym założeniem wspomnianej diety jest odpowiedni dobór produktów spożywczych, które nie powinny obciążać układu pokarmowego. Jakich jednak zasad należy przestrzegać na diecie lekkostrawnej, kiedy warto ją stosować i jakie produkty spożywcze powinny stanowić nieodłączny element wspomnianej diety?

Dieta lekkostrawna w odróżnieniu od innych diet jest dosyć łatwa w przygotowywaniu, a jej zalecenia można bez problemu dopasować do swojego codziennego menu. Głównym celem takiej diety jest pokrycie zapotrzebowania energetycznego, a także zapotrzebowania na składniki odżywcze, jednak bez zbędnego obciążania układu pokarmowego. Z tego też względu w codziennym menu nie powinny znaleźć się w ogóle określone produkty spożywcze, z których listą będzie można zapoznać się w dalszej części artykułu.

Najważniejsze zasady diety lekkostrawnej

1. Regularnie spożywaj posiłki

Każdego dnia należy spożywać od 4 do 5 posiłków w równych odstępach czasowych, pamiętając jednak o tym, aby ostatni posiłek został zjedzony najpóźniej na około 2 godziny przed snem. Kolacja nie powinna być zbyt obfita, natomiast jeśli chodzi o śniadanie, to powinno ono stanowić najważniejszy posiłek w ciągu dnia, ponieważ zapewnia ono odpowiednią ilość energii na pierwszą połowę dnia.

2. Posiłki przygotowuj w odpowiedni sposób

W diecie lekkostrawnej niezwykle ważne jest to, aby posiłki przygotowywać w odpowiedni sposób. Co to jednak oznacza? Potrawy należy przygotowywać wyłącznie na parze lub gotować, gdyż smażenie (zwłaszcza w głębokim tłuszczu) sprawia, iż danie staje się ciężkostrawne, a organizm potrzebuje dosyć dużo czasu na to, aby je strawić. Jeśli istnieje taka możliwość, dania warto miksować (np. zupy), gdyż takie potrawy o wiele łatwiej są trawione przez organizm.

3. Ogranicz spożywanie określonych potraw

Dieta lekkostrawna zakłada ograniczenie do absolutnego minimum spożycia posiłków tłustych, ostro przyprawionych oraz wzdymających. Najlepiej całkowicie z nich zrezygnować, jednak raz na jakiś czas w ograniczonej ilości można je spożyć.

4. Ogranicz spożycie błonnika

Błonnik to substancja, która pomaga oczyścić organizm ze zbędnych produktów przemiany materii, jednak może ona doprowadzić do podrażnienia przewodu pokarmowego, dlatego też błonnika w diecie lekkostrawnej nie należy spożywać w zbyt dużych ilościach.

Dieta lekkostrawna nie zawsze wygląda tak samo u każdej osoby, ponieważ bardzo duże znaczenie podczas jej komponowania ma wiek, przyzwyczajenia oraz rodzaj choroby danej osoby. Z tego też względu konieczna może się okazać jej modyfikacja, jednak w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże dobrać odpowiednie produkty spożywcze, które będzie można na co dzień spożywać.

Produkty, które można spożywać na diecie lekkostrawnej.

Jak zostało wspomniane powyżej, na diecie lekkostrawnej należy spożywać potrawy gotowane w wodzie lub na parze, jednak można również sięgać po potrawy pieczone w specjalnej folii, do których warto dodawać takie składniki jak oleje roślinne oraz masło (w niezbyt dużej ilości). W codziennym menu nie powinno zabraknąć takich produktów jak:

  • warzywa (buraki, pietruszka, marchewka, dynia oraz pozbawione skórki pomidory), które przed spożyciem należy ugotować i jeśli jest to możliwe to najlepiej je zblendować (warto z nich przygotowywać przepyszne zupy z formie kremu, pamiętając jednak o tym, aby nie dodawać do nich zbyt dużej ilości ostrych przypraw)
  • owoce (banany, pieczone jabłka, morele, jagody)
  • mięso (w diecie lekkostrawnej należy postawić wyłącznie na chude mięso takie jak np. kurczak lub indyk, pamiętając jednak o tym, aby go nie smażyć, tylko gotować)
  • kasze (chodzi tutaj głównie o drobną kaszę jęczmienną, kaszę mannę oraz kuskus, ponieważ w odróżnieniu od pozostałych kasz ich spożycie nie odbije się negatywnie na prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego)
  • pieczywo (dietetycy i lekarze zalecają wyłącznie spożycie jasnego pieczywa czerstwego oraz pieczywa chrupkiego, ponieważ pieczywo pełnoziarniste, które uważane jest za zdrowe, zawiera bardzo duże ilości błonnika, czyli składnika niewskazanego w lekkostrawnej diecie)

Produkty, których nie należy spożywać na diecie lekkostrawnej

Lista produktów, których nie należy spożywać na diecie lekkostrawnej jest dosyć długa i można do nich zaliczyć w szczególności:

  • razowe pieczywo,
  • tłuste wędliny, konserwy mięsne, salceson, pasztet,
  • tłuste mięso takie jak kaczkę, gęś, wołowinę, wieprzowinę,
  • ryby takie jak łosoś, karp,
  • warzywa takie jak fasolka szparagowa, kapusta, rzodkiewka, groch, cebula, ogórki,
  • owoce takie jak czereśnie i gruszki,
  • smalec, margaryna, serki topione,
  • produkty typu fast-food,
  • słodycze,
  • ostre przyprawy,
  • napoje gazowane, mocna kawa i herbata oraz alkohol,
  • zupy zagęszczone śmietaną, a także takie, które zawierają kapustę kiszoną, ogórki oraz fasolę

Dla kogo wskazana jest dieta lekkostrawna?

Dieta lekkostrawna zalecana jest w wielu przypadkach medycznych, jednak wśród tych najistotniejszych warto wymienić w szczególności okres rekonwalescencji po przebytej operacji, nowotwory jelita, poważne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, choroby infekcyjne, które przebiegają wraz z wysoką gorączką, czy też zakażenia rotawirusami.

Taka dieta zalecana jest również wszystkim tym osobom, które praktycznie przez cały czas przebywają w łóżku, a także starszym osobom, których układ pokarmowy w podeszłym wieku przestaje trawić niektóre produkty spożywcze. Z pewnością niewiele osób o tym wie, ale dieta lekkostrawna sprawdza się również bardzo dobrze w procesie odchudzania.

Z uwagi na fakt, iż wyklucza ona spożycie tłustych pokarmów , słodyczy oraz produktów typu fast-food, to przy jej pomocy można w szybki i prosty sposób zrzucić nadmiar zbędnych kilogramów. Raz na jakiś czas może być również stosowana przez osoby całkiem zdrowe w szczególności po świętach oraz po okresie zimowym.

Jak powinno wyglądać menu w diecie lekkostrawnej?

Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia powinno być oczywiście śniadanie, podczas którego warto przygotować sobie chrupkie pieczywo z plasterkiem chudej szynki, na którą warto nałożyć plasterek pomidora, pamiętając jednak o tym, aby pozbawić go skórki (może ona przykleić się do ściany żołądka, doprowadzając tym samym do poważnych problemów trawiennych, wymiotów oraz biegunki).

Kolejnym posiłkiem w ciągu dnia jest zazwyczaj drugie śniadanie, to można zdecydować się np. na jakiś owoc, sałatkę owocową, chudy koktajl lub pieczywo z chudym twarogiem i nisko słodzonym dżemem. Całość można popić herbatą, pamiętając o tym, aby nie była ona zbyt mocna. Jeśli chodzi o obiad to podczas tego posiłku najlepiej zdecydować się na zupę jarzynową (warto ją zmiksować, gdyż taka forma jest lepiej przyswajalna) lub na chude, ugotowane mięso z dodatkiem purée z marchewki lub potartych buraczków.

Ostatnim posiłkiem w ciągu dnia jest oczywiście kolacja, która powinna być spożyta na co najmniej 2 godziny przed snem, gdyż taki czas potrzebny jest na jej strawienie. Co jednak warto spożyć na kolację? Najlepiej na kromkę z chleba z chudą wędliną, lekką zapiekankę makaronową, a także na ziołową herbatkę. Ilość spożytych kalorii podczas każdego posiłku z pewnością nie będzie zbyt duża, dzięki czemu żołądek nie będzie zbyt obciążony, a nadmiar kilogramów z czasem zacznie się redukować.

Czy dietą lekkostrawną można się najeść? Z pewnością tak! Wiele osób obawia się tego, iż po zjedzeniu danego posiłku będzie odczuwało głód, jednak dobierając odpowiednie produkty, z pewnością do czegoś takiego nie dojdzie (przykładem może być koktajl, który na wiele godzin powinien pozostawić uczucie pełnego żołądka).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.