Dieta ketogeniczna: wskazania, zasady, skutki uboczne, przeciwwskazania
W dzisiejszych czasach coraz większa liczba osób decyduje się przejść na dietę nie tylko po to, aby poprawić stan swojego zdrowia, ale również wygląd zewnętrzny. Jedną z dosyć popularnych diet w ostatnim czasie stała się dieta ketogeniczna, która inaczej nazywana jest ketogenną. Charakteryzuje się ona tym, iż jest wysokotłuszczowa oraz niskowęglowodanowa, jednak czy zwiększone spożycie tłuszczów może odbić się korzystnie na zdrowiu? Czym charakteryzuje się wspomniana dieta, jakie są jej zasady, w jaki sposób wpływa ona na zdrowie i czy są jakieś przeciwwskazania do jej stosowania?
Dieta ketogeniczna
Zmniejszenie ilości węglowodanów oraz zwiększenie spożycia tłuszczy to istota diety ketogenicznej a dzięki takim modyfikacjom codziennego menu można sobie poprawić samopoczucie, a także wspomóc leczenie nadciśnienia, cukrzycy oraz padaczki. Oczywiście dieta ketogeniczna powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą specjalisty, ponieważ w innym przypadku, zamiast sobie pomóc, można jedynie wyrządzić sobie większą krzywdę. Twórcy diety uważają, iż ograniczenie spożycia węglowodanów, a także wprowadzenie do menu większych ilości tłuszczu przyczynia się do spalania znajdującego się w organizmie zapasu tłuszczu. Niestety dieta ta, podobnie zresztą, jak i inne tego typu diety, może wywołać wiele skutków ubocznych, które należy wziąć pod uwagę przed modyfikacją swojego menu.
Dieta ketogeniczna i jej główne wskazania
Dieta ketogeniczna wskazana jest w szczególności tym osobom, które zmagają się z padaczką, jednak mogą się nią również zainteresować wszystkie te osoby, które cierpią na stwardnienie guzowate, zespół Draveta (choroba genetyczna objawiająca się dysfunkcją mózgu), zespół Retta (uwarunkowane genetycznie neurologiczne zaburzenie rozwoju mylone dosyć często z autyzmem), chorobę Alzhaimera, autyzm lub chorobą Parkinsona.
Najważniejsze zasady diety ketogenicznej
Najistotniejszą zasadą diety ketogenicznej jest to, iż należy stopniowo ograniczyć spożycie węglowodanów, wprowadzając do menu większe ilości tłuszczu. Wspomniany tłuszcz powinien stanowić co najmniej 75% dostarczanej organizmowi energii, podczas gdy resztę powinno stanowić białko (ok. 7%) oraz węglowodany (3%). Oczywiście nie oznacza to, iż na talerzu powinny lądować tłuste mięsa, smażone w głębokim tłuszczy frytki, nuggetsy, czy też inne tego typu produkty, ponieważ nie mają one żadnych wartości odżywczych, a do tego mogą doprowadzić do rozwoju cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy oraz otyłości. O jakich zatem tłuszczach mowa? Oczywiście o tych pochodzenia roślinnego, czyli o oleju rzepakowym, oleju lnianym, oliwie z oliwek oraz maśle. Jeśli chodzi natomiast o źródła białka i węglowodanów w diecie ketogenicznej, to pierwszy składnik powinien pochodzić z chudych mięs oraz wędlin, natomiast ten drugi wyłącznie z warzyw i owoców.
Produkty zakazane
W diecie ketogenicznej niezwykle ważne jest nie tylko to, które produkty spożywcze trafiają na talerz, ale również, które z nich muszą go na jakiś czas opuścić. Wśród produktów zakazanych można zatem wymienić przede wszystkim:
- miód (zarówno ten naturalny, jak i sztuczny),
- słodycze (stanowią one źródło niezdrowych cukrów),
- dżemy i syropy (nawet te przygotowywane w domu ze świeżych produktów),
- produkty zbożowe
Dieta ketogeniczna a padaczka
Dieta ketogeniczna polecana jest w szczególności wszystkim tym osobom, które zmagają się z padaczką, ponieważ pomaga ona zmniejszyć częstotliwość napadów. Jak to jednak możliwe? Niestety jak dotąd kwestia ta nie została wyjaśniona, jednak ma to z pewnością związek ze zwiększonym spożyciem tłuszczów, z których powstają ciała ketonowe. Cały proces jest niezwykle złożony, jednak dzięki trwającym cały czas badaniom w przyszłości z pewnością dowiemy się, w jaki sposób działa cały ten mechanizm. Warto przy tym podkreślić fakt, iż pomocniczo w leczeniu padaczki można zastosować jedną z trzech wersji diety ketogenicznejmianowicie dietę tradycyjną, która opiera się jedynie na krótkołańcuchowych kwasach tłuszczowych (dieta ta odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza i poprzedza ją kilkudniowa głodówka), dietę składającą się ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, a także zmodyfikowaną dietę Atkinsa.
Dieta ketogeniczna w walce z chorobami cywilizacyjnymi
Wiele osób decyduje się przejść na dietę ketogeniczną, czytając różnego rodzaju wpisy na temat tego, iż przy jej udziale wspomogą oni leczenie nadciśnienia, otyłości, cukrzycy, a nawet niektórych nowotworów. Prawda jest jednak taka, iż jak dotąd żadne badania nie potwierdziły tej tezy, dlatego tez należy do tego wszystkiego podchodzić z przymrużeniem oka. Warto również mieć świadomość tego, iż samoczynne przejście na dietę ketogeniczną w trakcie trwania poważnej choroby i to bez konsultacji z lekarzem może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, które mogą nawet zagrażać życiu. Przy pomocy diety ketogenicznejmożna jednak zgubić kilka nadprogramowych kilogramów, ponieważ w trakcie jej trwania organizm czerpie energię ze zmagazynowanego tłuszczu, jednak dotyczy to tylko i wyłącznie tych osób, które nie cierpią na żadne poważne schorzenia.
Skutki uboczne diety ketogenicznej
Dieta ketogeniczna podobnie zresztą, jak i inne diety może doprowadzić do pojawienia się określonych skutków ubocznych, wśród których można wymienić bóle brzucha, zmęczenie, utrata apetytu, senność, wymioty, biegunki oraz ciągłe uczucie pragnienia. Przy dłuższym stosowaniu diety może również dojść do pojawienia się kamicy moczanowej, dlatego też w takim przypadku konieczne jest jej przerwanie.
Efekty diety ketogenicznej
Dieta ketogeniczna przez zdecydowaną większość osób stosowana jest głównie po to, aby zrzucić kilka zbędnych kilogramów, a jeśli chodzi o efekty, to mogą być one nawet zaskakujące. Oczywiście nie należy spodziewać się tego, iż już po tygodniu waga wskaże o 10 kg mniej, jednak łącząc dietę z określoną aktywnością fizyczną, można liczyć na naprawdę dobry rezultat. Jak zostało wspomniane na wstępie dieta ketogeniczna wskazana jest dla osób walczących z padaczką i w większości przypadków wpływa ona na zmniejszenie częstotliwości napadów, jeśli jednak po upływie około 90 dni nie widać żadnych efektów to należy ją kategorycznie przerwać. Nie ma bowiem sensu stosowanie takiej diety, jeśli nie przynosi ona żadnych korzyści.
Przeciwwskazania do stosowania diety
Dieta ketogeniczna z uwagi na swój charakter oraz ograniczenia w spożyciu wielu produktów żywnościowych nie jest niestety wskazana dla wszystkich osób. Wśród głównych przeciwwskazań do jej stosowania można wymienić głównie poważne choroby wątroby, cukrzycę, kamicę nerkową oraz kamicę dróg żółciowych, porfirię, a także okres ciąży i karmienia piersią.