Dieta kapuściana – najszybsza dieta odchudzająca. Jadłospis i zasady diety.
Jedną z obecnie najpopularniejszych diet odchudzających jest dieta kapuściana, nazywana również dietą prezydencką, ponieważ ze stosowania tej diety znany jest były prezydent Polski – Aleksander Kwaśniewski. Dieta ta ma zapewnić schudnięcie nawet 5 kilogramów w 7 dni. Jednak stosując się do zasad tej diety efekty u każdego mogą być różne. Warto też wiedzieć, że co prawda dieta kapuściana trwa 7 dni, ale odpowiednio przygotowany plan żywienia może być wprowadzony na dłuższy czas, zwłaszcza jeśli ktoś musi zrzucić kilkanaście lub więcej kilogramów. Oprócz tego długofalowy plan żywienia zapobiegnie efektowi jo-jo.
Dieta kapuściana – charakterystyka
Jak nazwa wskazuje dieta kapuściana opiera się na spożywaniu przede wszystkim kapusty, zwłaszcza w postaci zupy. Inne produkty należy znacznie ograniczyć lub wykluczyć. Jednak to nie mit, że jedząc kapustę można schudnąć, a nawet poczuć się lepiej. Co prawda nie każda osoba może liczyć na schudnięcie sugerowanych 5 kilogramów w tydzień, ale zmniejszenie masy ciała powinno nastąpić u każdego. Dodatkowym efektem jest odtrucie, ponieważ jedząc kapustę pozbywamy się z organizmu toksyn. Do tego kapusta jak każde warzywo zawiera witaminy i minerały. Minusem diety kapuścianej jest jej monotonność.
Podczas diety głównym posiłkiem jest zupa kapuściana. Nie można jeść na przykład słodyczy, przekąsek, tłustych potraw czy spożywać alkoholu. Jednak ogromną zaletą tej diety, że wspomnianą zupę można jeść bez ograniczeń. Oznacza to, że mimo iż jest to dieta odchudzająca to nie będziemy głodni. Warto jednak wiedzieć, że tej diecie nie ma miejsca na tłuszcze i nabiał, a spożycie węglowodanów jest mocno ograniczone. Dlatego jeśli mamy schorzenie, które powiązane jest z przestrzeganiem innej diety lub konkretnymi nawykami żywieniowymi trzeba wprowadzenie diety kapuścianej skonsultować z dietetykiem i lekarzem prowadzącym.
Zupa kapuściana – podstawowy posiłek
Głównym składnikiem diety kapuścianej jest biała lub włoska kapusta, z której gotuje się zupę. Składniki na zupę to:
- główka kapusty białej lub włoskiej,
- 6 cebul,
- 2 zielone papryki,
- pęczek selera naciowego,
- 6 świeżych pomidorów,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- 3 litry wody,
- pieprz, czosnek, chili do smaku.
Ugotowanie tej zupy nie wymaga kunsztu kulinarnego i nawet osoba, która na co dzień nie gotuje powinna sobie z tym poradzić. Wszystkie warzywa trzeba starannie umyć, w wypadku pomidorów sparzyć i obrać ze skórki oraz pokroić wszystkie warzywa w kostkę. Warzywa trzeba podsmażyć na łyżce oliwy z oliwek do miękkości. Cebulę należy dodać na sam koniec, aby się nie przypaliła, a jedynie zeszkliła. Podsmażone warzywa trzeba przełożyć do garnka, zalać wodą i gotować do wyklarowania się zupy. Na koniec doprawiamy.
Jadłospis diety kapuścianej
Zupę warto gotować w miarę możliwości codziennie lub ugotowaną większą porcję wlać w słoiki i przechowywać w lodówce. Przez 7 dni trzeba będzie spożyć jej duże ilości, aby nie czuć się głodnym. Dozwolone są również warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym, a także czarna kawa, woda mineralna i soki owocowe. Codziennie warto pić co najmniej 2 litry wody mineralnej lub według zapotrzebowania organizmu. Jeśli ktoś intensywnie ćwiczy i potrzebuje napojów izotonicznych musi zadowolić się domowym środkiem, czyli wodą z odrobiną miodu i szczyptą soli. Ale ogólnie sól jest absolutnie zakazana, a przy intensywnych treningach powinno się skorzystać z innej diety.
Podstawą diety na każdy dzień jest zupa kapuściana. Można ją jeść na śniadanie, obiad i kolację. Ale musi stanowić co najmniej jeden posiłek w ciągu dnia. W ciągu dnia należy też spożywać: śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Czyli 5 posiłków dziennie w odstępach 3-4 godzinnych.
Jednym z posiłków musi być też białko. Może to być grillowana pierś z kurczaka, albo chuda ryba albo 2 litry nisko tłuszczowego mleka. Jedząc posiłek białkowy nie można do niego dodawać dodatków np. warzyw. Ale mogą one być osobnym posiłkiem. Oprócz tego można też np. na podwieczorek zjeść owoc, a na kolację np. dwa pieczone ziemniaki w mundurkach z masłem. Wskazane jest też picie soków owocowych jako zastępstwo na przykład podwieczorku czy późnej kolacji. Na drugie śniadania do pracy można zaserwować sobie sałatkę z warzyw lub pieczoną pierś z kurczaka. Można też z powodzeniem na jeden z posiłków wybrać chudą rybę. Albo nawet można ugotować sobie małą porcję brązowego ryżu z warzywami na parze. Wcale nie trzeba brać zupy w słoiku. Można ją zostawić na podwieczorek czy kolację już w domu.
Dlaczego akurat kapusta?
Kapusta ma świetne właściwości oczyszczające. Odtruwa organizm z toksyn, ale też usuwa resztki zalegające w jelitach. Jednakże kapusta ma też dużo wartości odżywczych. Przede wszystkim zawiera dużo witamin: C, A, E, K a nawet witamin z grupy B. W kapuście można też znaleźć minerały takie jak siarka czy potas. Nie można też zapomnieć o tym, że kapusta pobudza ruchy perystaltyczne jelit, a także przyspiesza przemianę materii. Dużo w niej błonnika, który powoduje szybkie nasycenie.
Zalety i wady diety kapuścianej
Niestety nie jest to dieta idealna. Co prawda jest łatwa, szybka, niedroga, ale też nudna. Jedzenie przez 7 dni z rzędy tej samej zupy wielu osobom nastręcza trudności. Niestety dieta kapuściana powinna być stosowana tylko przez tydzień, ponieważ jest niezbilansowana. Brak w niej tłuszczów, ograniczone jest spożycie biała czy węglowodanów. Dlatego też utrudnia wchłanianie witamin i może powodować bóle głowy czy ogólne rozdrażnienie.
Ta dieta jest też jedną z diet, które nie mają naukowych podstaw. Co prawda spożywa się 5 posiłków w ciągu dnia, ale sami odpowiadamy za jadłospis stosując się tylko do tego, czego jeść nie wolno. Dlatego też niektóre osoby mają w diecie bardzo duży deficyt kalorii, który prowadzi do utraty wagi, a inne pozwalają sobie na więcej przez co tracą na wadze mniej. Jest to też jedna z diet, po której można spodziewać się efektu jo-jo, jeśli zaraz po jej odbyciu nie zaczniemy stopniowo wprowadzać większych porcji i innych pokarmów.
Dieta kapuściana tak naprawdę powoduje utratę nadmiaru wody w organizmie. Dlatego też można spodziewać się tak szybkiego spadku wagi. Ale niestety nie spala tkanki tłuszczowej. Będąc na tej diecie nie spożywamy jednak tłuszczy, więc istnieje szansa, że „oponka” się nie powiększy. Nie mniej ta dieta jest dobrym punktem wyjścia do wprowadzenia innej, bardziej zbilansowanej i można ją traktować jako dietę oczyszczającą organizm.
Przeciwwskazania do diety kapuścianej
Ogólnie dieta kapuściana sprawdzi się u osób z nadmiarem wody w organizmie lub z lekką nadwagą. Nie mogą jej natomiast stosować osoby z rozpoznaną otyłością. Także osoby chorujące na przewlekłe schorzenia jak cukrzyca nie powinny zmieniać diety bez konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazaniem do diety kapuścianej jest też niska odporność lub czas krótko po przebyciu choroby czy też okres jesienno-zimowy. Również osoby z anemią czy chorujące na serce nie mogą stosować tej diety. Kobiety w ciąży i karmiące piersią także nie powinny wprowadzać do swojego jadłospisu diety kapuścianej.