Dieta Dukana – na czym polega, co daje, czym grozi? Przepisy, zagrożenia, efekty

0 281
5/5 - (5 votes)

W ubiegłych latach dość popularnym sposobem na odchudzanie było stosowanie diety Dukana. Chociaż obecnie, nie słychać już o niej w takim natężeniu jak kiedyś, wciąż jest jedną z opcji odżywiania, którą używają ludzie otyli. Gwarantowała zrzucenie zbędnych kilogramów w krótkim czasie. Niestety nie jest ona tak zdrowa jakby mogło się wydawać.

Co to jest dieta Dukana?

Dieta Dukana to inaczej dieta białkowa. Nazwa pochodzi od jej twórcy – Pierre Dukan. Ten sposób odżywiania skupia się na składnikach proteinowych, restrykcyjnie podchodząc przy tym do tłuszczy i węglowodanów. Nie trzeba przy niej liczyć kalorii czy rezygnować ze smacznych i dużych posiłków. Dzieje się tak za sprawą większej ilości energii potrzebnej do spalania białek niż są one w tym samym czasie dostarczyć. Zdaniem twórcy, stosując się do jego zaleceń po skończeniu diety efekty utrzymają się na długi czas i to bez efektu jojo.

Warto jednakże dodać, że dieta białkowa to też taka, w której ilość białka jest zwiększona bez niwelowania dotychczasowej ilości cukrów i tłuszczy.

Zasady i fazy

Dieta Dukana to zasady, których należy przestrzegać, chcąc uzyskać jak najlepsze efekty. Po pierwsze występuje podział na cztery fazy, a każda z nich ma określone produkty dozwolone do spożywania.

  • Faza I – inaczej uderzeniowa. Powinna trwać co najmniej 7 dni. To wtedy bardzo szybko traci się kilogramy. Dania opierają się głównie na produktach mięsnych i chudym nabiale. Nie wolno zapominać o nawadnianiu organizmu poprzez wypicie przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej w ciągu doby. Nie ma wyznaczonych pór, w których należy jeść. Ważne jednak by nie omijać posiłków i nie powodować uczucia głodu.
  • Faza II – naprzemienna. Trwa przynajmniej 8 tygodni. Do produktów z fazy I dodaje się gotowane lub surowe warzywa w dowolnej ilości. Naprzemienność polega na jedzeniu przez 5 dni warzyw i produktów fazy I, a przez kolejne 5 dni odłącza się warzywa i tak przez cały czas aż do przejścia w kolejny etap. Dopuszczalne jest stosowanie naprzemiennie 3 dni lub jednego dnia. Ma to na celu łagodnie uzyskanie finalnej wagi.
  • Faza III – na każdy utracony kilogram przeznacza się 10 dni. Jej długość zależy więc od finalnego bilansu. Polega na utrwaleniu końcowych efektów. W tym czasie do diety dodaje się owoce, pełnoziarniste pieczywo, ryż, makaron i ziemniaki, ale w restrykcyjny sposób. Dwa razy w ciągu 7 dni dozwolony jest pełny obiad (nawet z czerwonym winem), ale następny dzień znowu musi wyglądać jak faza I.
  • Faza IV – jest najdłuższa z wszystkich i może trwać do końca życia. Polega ona na stabilizacji wagi. Jeden dzień tygodnia to wyłącznie produkty proteinowe plus 3 łyżki otrębów owsianych każdego dnia.

Po drugie – rady. Jeśli jest się głodnym można jeść, ale tylko to co można. Każdy posiłek musi zawierać co najmniej 2 szklanki wody. Dwie pierwsze fazy pod żadnym pozorem nie mogą zawierać tłuszczy, nawet tych zdrowych jak oliwa z oliwek. Ponadto przez pierwsze tygodnie należy zrezygnować z ćwiczeń. Ciało nie ma zbytnio na nie siły. Niedobory witamin muszą być uzupełnione suplementami diety. W czasie całej diety solić potrawy jak najmniej, a cukier zastąpić słodzikiem.

Produkty dozwolone

W fazie pierwszej wolno spożywać chude mięso, bez dodawania tłuszczu i z wyłączeniem rozbratla z kością i antrykotu. Dostępne są też podroby, wszystkie ryby, owoce morza i drób (ale po uprzednim zdjęciu z nich skóry i jeśli nie jest to kaczka). Produkty nabiałowe tylko chude i ewentualnie te zawierające do maksymalnie 6% tłuszczu w sobie, a przy tym jaja. Środkami wspomagającymi są wszelkie przyprawy, korniszony, herbata i kawa, cytryna, ocet winny i musztarda. W czasie fazy II oprócz produktów z poprzedniego etapu można dodać małe ilości skrobi kukurydzianej, ale tylko jeśli nie występują przestoje wagowe. W fazie II dodaje się dziennie porcję owoców (z wyłączeniem bananów, orzechów, czereśni, winogron i suszonych owoców). Do tego 2 kromki chleba pełnoziarnistego na dobę, 40 gram żółtego sera i dwie porcje ryżu, makarony lub ziemniaków na tydzień. Dwa „cheat” posiłki w tygodniu, w których je się co chce. W czwartej fazie można wszystko z wzięciem pod uwagę nawyków z diety.

Efekty

Podstawowym efektem jest zrzucenie wagi w bardzo krótkim czasie. W kilka dni może to być nawet kilka kilogramów. Niestety, istnieje mało osób, które potrafiły do końca wytrwać w diecie i doprowadzić ją do fazy stabilizacji. Jej użytkownicy zgodnie stwierdzili, że po skończeniu etapów polegających na jedzeniu warzyw, chudych nabiałów i protein, ma się dwa razy większy apetyt na inne produkty takie jak owoce, chleb, ziemniaki, makarony itp.. Efekt jojo jest nieunikniony

Książki dr Dukana
Kliknij i sprawdź ceny!

Skutki

Niestety dieta Dukana jest bardzo niebezpieczna dla organizmu. Powinny z niej korzystać wyłącznie młodzi ludzie z dobrym stanem zdrowotnych, ale i w ich przypadku muszą uważać. Najlepiej jeśli przed rozpoczęciem diety skontaktują się z lekarzem i przedstawią swoje zamiary. Dzieje się tak ponieważ, gdy tkanka tłuszczowa jest spalana bardzo szybko, wytwarzają się ciała ketonowe. W wyniku tego rozwija się kwasica metaboliczna. Ponadto organizm otrzymuje zbyt duże ilości aminokwasów, których nie jest jest w stanie wykorzystać w całości. Powstają z nich związki azotu – szkodliwe dla organizmu.

Nerki nie są w stanie tak szybko pracować i kończą z niewydolnością lub kamicą. W niektórych przypadkach stwierdza się także odwodnienie organizmu. Sama wątroba nie jest w stanie przetworzyć tylu procesów ile powinien chociaż pracuje aż za dużo. W najgorszym razie skończy się to zapaleniem organu. Przy złym doborze pokarmów zwierzęcych, szybko podnosi się poziom złego cholesterolu. Mało dostarczanego błonnika kończy się zaparciami.
Do wszystkiego dochodzą problemy z mózgiem, a dokładnie psychiką człowieka. Osoby będące na diecie Dukana są rozdrażnione. To dlatego, że mózg funkcjonuje poprzez wykorzystanie glukozy. W momencie jej odstawienia człowiek staje się senny, rozkojarzony i traci koncentracje. Często, szczególnie przy pierwszych dniach, odczuwa się ból głowy.

Zdrowe nawyki żywieniowe nie zostają wyrobione – je się co chce, czasami bez pozwolenia organizmowi na odpoczynek.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.