Dermatolog – kto to i co robi oraz czym się zajmuje?

0 15
Rate this post

Nasza skóra jest największym i najbardziej rozbudowanym organem. Jej rola jest niezwykle istotna. Przede wszystkim chroni ona organy wewnętrzne przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a także przed nadmierną utratą wody. Jednak podobnie jak każdy inny organ, również nasza skóra często może borykać się z różnorodnymi dolegliwościami. Z pomocą wówczas pospieszy nam dermatolog. Jednak kim on w zasadzie jest, co robi i czym się zajmuje?

Kim jest dermatolog?

By odpowiedzieć na pytanie kim tak naprawdę jest dermatolog, warto na samym wstępie odwołać się do samej dziedziny, jaką jest dermatologia. Jest to jeden z działów medycyny, odnoszący się do skóry i wszystkich, możliwych chorób, które są z nią związane. Wobec tego dermatolog jest nikim innym jak lekarzem specjalistą od chorób skórnych. Głównym obszarem jego zainteresowania są wszelakie zmiany obejmujące powierzchnię naskórka, ale także wszelakie zmiany obejmujące także i głębsze warstwy skóry. Specjalista ten posiada także rozległą wiedzę z zakresu diagnostyki oraz terapii i badań skórnych.

Co robi dermatolog?

Dermatolog Opole czy też dermatolog w każdym innym mieście może działać albo niezależnie, albo w placówce współpracującej z NFZ. Gabinet dermatologa jest miejscem, do którego bez obaw powinni zgłosić się pacjenci np. z niepokojącymi zmianami na skórze. Dermatolog przede wszystkim specjalizuje się w diagnozie chorób skórnych. Dokonuje tego zarówno na podstawie własnych obserwacji, wywiadu z pacjentem, a także serii testów czy badań, o ile jest to konieczne. Co więcej dermatolog wykonuje również swoją pracę w zakresie profilaktyki czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry. Wówczas bada on wszelakie zmiany, zarówno pod kątem ich złośliwości czy też obecnych w nich komórek rakowych. Praca dermatologa jest więc niezwykle ważna oraz odpowiedzialna. Od tego w jaki sposób realizuje on swoje obowiązki, może zależeć nawet i życie pacjentów.

Czym zajmuje się dermatolog?

Podczas swojego dnia pracy dermatolog ma grafik wypełniony po brzegi. Dermatolog pracujący w gabinecie przede wszystkim zajmuje się przyjmowaniem pacjentów oraz dokonywaniem obowiązkowych oględzin stanu ich skóry lub zmian, które się na niej pojawiły. Dermatolog nie tylko sprawdza przebarwienia, ale jednocześnie pomoże uporać się pacjentom z trądzikiem czy szeregiem innych niedoskonałości. Dermatolog stawia diagnozy, ale także i leczy. Specjalista zwykle stara się również wykonywać swoje obowiązki z zakresu profilaktyki chorób skóry. Pobiera on także próbki do badań i wykonuje ich pełną analizę. Warto wiedzieć, że do lekarza dermatologa można także zgłosić się w przypadku kiedy potrzebujemy porady lub wskazówki. Mowa tu np. o borykaniu się z problemem blizn potrądzikowych czy posłonecznych przebarwień na skórze. Zwykle może on także przeprowadzić serię zabiegów lub zalecić odpowiednie specyfiki, które pozwolą o takim problemie zapomnieć. Wizyta u dermatologa ma w dużej mierze charakter konsultacji, która może zmienić nasze podejście do sposobu pielęgnacji skóry.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.