Dermatolog – czym się zajmuje? Kiedy iść do dermatologa?

0 1 201
5/5 - (5 votes)

Największym narządem ludzkiego organizmu jest skóra. Wiele osób nie uważaj jej jednak za najważniejszą i od czasu do czasu coś zrobi dla jej dobra. Ale skóra jest barierą ochronną dla reszty ważnych narządów jak mięśnie, kości, organy wewnętrzne umożliwiające oddychanie czy trawienie. Bez niej ciało było by narażone na niebezpieczeństwo.

Niestety w obecnych czasach nawet powietrze, często zanieczyszczone substancjami chemicznymi może być groźne dla niej. A ponadto z roku na rok powiększa się dziura ozonowa, przez którą przenika jeszcze więcej szkodliwego promieniowania UVA i UVB, przed którym trzeba chronić skórę, aby nie zachorowała. Leczeniem chorób skóry zajmuje się dermatolog, ale z niektórymi problemami można poradzić sobie samemu. Jednak warto wiedzieć, kiedy trzeba już iść na wizytę do dermatologa, aby uniknąć popadnięcia w ciężkie schorzenie skóry jak na przykład nowotwór.

Czym zajmuje się dermatolog?

Dermatologia to szeroka dziedzina medycyny, która zajmuje się badaniem funkcjonowania skóry oraz jej chorobami, a także włosów i paznokci, które wyrastają ze skóry, a więc są jej przedłużeniem. Lekarz dermatolog ma za zadanie zbadać skórę i sprawdzić przyczynę nieprawidłowości w jej wyglądzie. Bardzo często choroby skóry są objawem innych chorób obejmujących organy wewnętrzne lub też wynikiem zmian hormonalnych, nowotworów, alergii albo chorób zakaźnych czy wenerycznych.

Rodzaje i specjalności

Wyróżnia się dwie główne specjalności dermatologiczne:

  • dermatologia kliniczna,
  • dermatologia doświadczalna.

Pierwszy rodzaj dermatologii zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób skóry. Z kolei dermatologia doświadczalna polega na badaniu skóry pod kątem jej struktury, budowy czy pełnionych przez nią funkcji. Jednak to nie wszystko, ponieważ dermatologia dzieli się też na specjalizacje, które zajmują się poszczególnymi aspektami i chorobami skóry. Można więc wyróżnić dalej:

  • wenerologię – która zajmuje się chorobami przenoszonymi drogą płciową,
  • kosmetologię – która zajmuje się poprawą wyglądu skóry mało inwazyjnymi zabiegami lub kosmetykami,
  • medycynę estetyczną – gdzie prowadzone są bardziej inwazyjne zabiegi, dermokosmetyki, które mają poprawić wygląd skóry, ale jej nie leczą,
  • dermatochirurgii – gdzie prowadzone są zbiegi chirurgiczne skóry,
  • dermatologię geriatryczną – która zajmuje się leczeniem chorób skóry u osób starszych,
  • dermatologię dziecięcą (pediatryczną) – przeznaczoną do leczenia chorób skórnych u dzieci.

Oczywiście lekarz dermatolog o ogólnej specjalizacji także może omówić z pacjentem zabiegi kosmetyczne, które mogą poprawić wygląd skóry w trakcie leczenia czy na przykład po jego zakończeniu, aby zlikwidować zmiany skórne, które nie są chorobowe, ale wyglądają nieestetycznie. Czy też zbadać dziecko, które ma podejrzaną wysypkę albo osobę starszą u której pojawiły się przebarwienia skóry.

Kiedy trzeba odwiedzić dermatologa?

Najwięcej osób do dermatologa trafia z trądzikiem. Niestety jest to podstępne schorzenie, które może wywoływać duży dyskomfort życia u osób młodych, które dodatkowo mogą popadać w kompleksy na punkcie swojego wyglądu, jak i u osób dorosłych, które w wieku młodzieńczym nie miały problemów skórnych. Istnieje wiele odmian trądziku, dlatego dopiero wizyta u dermatologa pomoże znaleźć jego przyczynę i rozwiązanie jak go wyleczyć.

Dużo osób odwiedza dermatologa dopiero wtedy, gdy nie radzi sobie domowymi sposobami z niechcianymi krostami. Jednak kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy wskazujące na trądzik warto iść do specjalisty, ponieważ szybka reakcja i zlecenie konkretnych badań spowodują podjęcie leczenia praktycznie natychmiast. Daje to po pierwsze oszczędność czasu, a po drugie pieniędzy, ponieważ leki od dermatologa na konkretny problem skórny są nierzadko tańsze niż testowanie wielu różnych kosmetyków z drogeryjnych półek, które rzekomo mają zaradzić problemom skórnym.

Nie zwlekaj za długo

Można powiedzieć wprost, że dopóki na skórze nie pojawi się problem do dermatologa się nie udajemy. A to błąd ponieważ do dermatologa warto też udać się co jakiś czas w celach profilaktycznych. Wiele osób ma na ciele różne pieprzyki i znamiona. Mogą też pojawiać się na skórze co jakiś czas nowe pieprzyki. Niestety niektóre z nich mogą być objawem nowotworu skóry. Jednak nie jesteśmy sami w stanie to ocenić. Dermatolog z kolei może obejrzeć całe ciało, w tym plecy czy pośladki, które samemu ciężko jest obejrzeć i w razie zaniepokojenia zleci dalsze badania. Nawet jeśli faktycznie jest to zmiana nowotworowa to szybka reakcja pozwoli na równie szybkie leczenie.

Dbaj o stan skóry

Do dermatologa warto też iść nawet jeśli skóra jest przesuszona mimo stosowania środków nawilżających i wypijania dużej ilości wody czy też przy problemie z naczynkami. Oczywiście także przy podejrzeniach grzybicy skóry czy paznokci, albo innych infekcji, które objawiają się jako ropne zmiany czy placki schodzącej skóry warto udać się do dermatologa na odpowiednie leczenie, ponieważ może się okazać, że to poważne schorzenie jak atopowe zapalenie skóry, czy egzema.

Odleżyny i przebarwienia

W geriatrii dermatologicznej najczęściej leczy się odleżyny czy przebarwienia skóry. Jeśli faktycznie dochodzi do problemów skórnych u osób starszej, które niedomaga i dużo czasu spędza w jednej pozycji bardzo ważne jest nie tylko wyleczenie skóry, ale też zapobieganie nawrotom. Niestety samodzielnie temu nie zaradzimy i potrzebna będzie być może nawet domowa wizyta dermatologa.

Badania u dermatologa

Najczęściej dermatolog ocenia skórę przyglądając się jej. Ale widząc coś niepokojącego lub zbyt małego, aby dobrze ocenić zmianę gołym okiem powinien użyć dermatoskopu. Jest to przyrząd przypominający lupę z latarką. Dzięki temu dermatolog może ocenić bardzo dokładnie czym jest dana zmiana.

Jednak niektóre choroby skóry mogą być wywoływane przez bakterie czy grzyby, aby to ocenić dermatolog zleca pobranie wymazu ze zmiany oraz badanie w laboratorium. Dopiero po otrzymaniu wyników może podjąć się leczenia danej zmiany na skórze. Także gdy podłożem choroby mogą być hormony na przykład trądzik hormonalny dermatolog zlecenia badanie krwi z oznaczeniem poziomu hormonów. Wtedy po otrzymaniu wyników również będzie mógł dalej prowadzić skuteczne leczenie. Czasem zmiany na skórze to tak zwana wysypka alergiczna, a więc bez sprawdzenia u alergologa na przykład podczas testów alergicznych dermatolog nie podejmie działań w leczeniu.

Metody leczenia u dermatologa

To w jaki sposób dermatolog będzie leczył schorzenie skóry powiązane jest z jego objawami oraz przyczyną. Przykładowo w wypadku trądziku hormonalnego u kobiet potrzebne będą konsultacje z ginekologiem i dobranie odpowiedniego leku z dawką hormonów dopasowaną do konkretnej pacjentki, ponieważ dopiero po wyrównaniu poziomu hormonów problem trądziku zniknie. Z kolei przy innych rodzajach trądziku potrzebne będzie leczenie środkami doustnymi jak i maściami na skórę, które szybciej wygoją krosty i sprawią, że skóra będzie wyglądała ładniej.

Antybiotyki

Dermatolog może zapisać antybiotykoterapię na przykład przy trądziku bakteryjnym, kile czy rzeżączce, które także wywoływane są przez bakterie lub leki antywirusowe na opryszczkę, na którą może zachorować każda osoba, która chorowała na ospę, ponieważ opryszczka wywoływana jest przez ten sam wirus. Często dermatolog zapisuje leki o działaniu miejscowym na przykład maści, żele czy nawet szampony i płyny do mycia. Może też zalecić zabieg laserowy celem usunięci kurzej czy łojaków, ale i usunięcia przebarwień. Często dermatolog zaleca też środki kosmetyczne, które warto stosować albo na bazie wcześniej wykonanych testów alergicznych sporządza listę składników kosmetycznych, których trzeba unikać, aby skóra nie była podrażniona.

Usuwanie znamion

Osoby udające się do dermatologa ze znamionami mogą nie tylko je zbadać pod kątem złośliwości, ale też je usunąć. Co jest stosowane bardzo często. Aczkolwiek dermatolog może też skierować do chirurga lub gabinetu medycyny estetycznej celem pozbycia się znamion.Także w wypadku łysienia dermatolog zapisze stosowne leki czy zabiegi, które trzeba przeprowadzić, aby choroba dalej nie postępowała. Dzięki współpracy z innymi dziedzinami medycyny oraz choćby gabinetami kosmetycznymi dermatolog może pomóc każdej osobie choćby z na pozór drobnym problemem skórnym.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.