Depilacja laserowa – wskazania, rezultaty, ryzyko i przygotowanie do zabiegu
Kultu gładkiego i jędrnego ciała kultywowany jest już od starożytności. Archeologowie odkryli, że już starożytne Egipcjanki używały pasty z miodu i oleju, aby w ten sposób depilować całe ciało. Dzisiaj metod depilacji jest wiele, zatem każdy znajdzie tę dla siebie. Jednak w kontekście depilacji permanentnej najczęściej mówi się o depilacji laserowej.
Jest to metoda często proponowana osobom borykającym się z bardzo mocnym owłosieniem, które trudno usunąć domowymi metodami oraz osobom borykającym się z uporczywymi podrażnieniami po zabiegach tradycyjnej depilacji. Pytań na temat tego zabiegu kosmetycznego jest wiele, ale najpopularniejsze to: Czy faktycznie ta metoda pozwala na trwałe usunięcie owłosienia z wybranych partii ciała? Albo: Kto może poddać się zabiegowi? Niestety żadna metoda nie jest idealna, ale zdecydowanie można powiedzieć, że depilacja laserowa wielu osobom ułatwiła codzienne życie, a nawet pozwoliła zacząć żyć bez kompleksów.
Czym dokładnie jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to ogólna nazwa przyjęta dla trzech różnych metod depilacji światłem. Wyróżnia się:
- depilację laserem aleksandytowym, diodowym, neodymowym-yagowym,
- E-light,
- IPL.
Działania tych urządzeń jest bardzo podobne. Laser oddziałuje na cebulkę włosa parząc ją i uszkadzając na tyle, że wnika w komórki macierzyste, które odpowiadają za wyrastanie nowych włosów. W ten sposób włos nie ma już z czego wyrosnąć i się odnowić. Samo światło lasera, aby dostać się do cebulki włosa przenika przez skórę do miejsca, gdzie znajduje się barwnik, a w zasadzie włosek w cebulce. Dlatego też im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra, tym teoretycznie zabieg jest bardziej efektowny. Laser trafia konkretnie w pigment, więc nie uszkadza innych rejonów ciała czy komórek pod skórą. Mimo, że jest to zabieg, któremu można poddać się w gabinecie kosmetycznym potrzebna jest najpierw konsultacja, aby ocenić czy dana osoba może się mu poddać. Często też wykonuje się tzw. próbę uczuleniową i naświetla skórę laserem w kilku miejscach, aby sprawdzić jak organizm reaguje na laser.
Wskazania do zabiegu
Przede wszystkim wydepilowane ciało to marzenie wielu osób, które mają zbyt gęste lub ciemne włoski na całym ciele i nie czują się przez to komfortowo. Zwłaszcza panie decydują się na taki zabieg ze względów estetycznych. Ale są i panowie, którym doskwiera konieczność praktycznie codziennego golenia, ze względu na ciemniejsze i mocniejsze owłosienie niż występuje ono u kobiet. Pomijając samą kwestię estetyczną dochodzi jeszcze wskazanie medyczne.
U wielu osób po tradycyjnym goleniu owłosienia lub używaniu wosku dochodzi do podrażnień. Czasami są to jedyne zaróżowione punkty, które po kilku godzinach znikają, ale może to być nawet zapalenie mieszków włosowych, czyli wrastanie włosów pod skórą, które potem prowadzą do stanu zapalnego, który bardzo często roznosi się po dużej powierzchni ciała na przykład cała łydka. Zwłaszcza kłopotliwe i bolesne może to być w okolicach intymnych czy brodawkach. Również w tych miejscach, jak i na twarzy z powodzeniem można wykonać zabieg depilacji laserowej.
Najlepiej depilacja laserem sprawdzi się u osób, które mają grube i ciemne włosy, ale warto udać się na konsultacje, ponieważ przy nowoczesnych metodach coraz częściej i osoby o ciemnej karnacji mogą skorzystać z takiej metody depilacji. Choć najczęściej jest ona polecana osobom z dużym kontrastem między kolorem skóry, a pigmentem włosa.
Przeciwwskazania do depilacji laserowej
Przy każdym zbiegu kosmetycznym mogą pojawić się również przeciwwskazania. Do tej pory jednym z przeciwwskazań była ciemna karnacja lub opalona skóra, ale nowoczesne gabinety kosmetyczne wyposażone są coraz częściej w sprzęty, które działają i na takiej skórze. Natomiast zawsze przeciwwskazaniem będzie przyjmowanie leków tzw. światłouczulających, ponieważ przez nie skóra może źle odebrać promień lasera i dojdzie do reakcji alergicznej, a nawet niewielkich poparzeń. Wśród takich leków można wyróżnić na przykład leki przeciwdepresyjne, antybiotyki stosowane w leczeniu trądziku czy nawet zioła jak dziurawiec czy nagietek stosowane w różnych terapiach ziołoleczniczych.
Takiego zabiegu nie przeprowadza się też u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Po przebytej chorobie nowotworowej potrzebna będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym, ponieważ nie zawsze będzie możliwe przeprowadzenie depilacji w tej formie mimo, iż jest to zabieg nieinwazyjny. Bardzo ważna jest też ocena stanu skóry, ponieważ jeśli w miejscu, na którym ma być wykonana depilacja widać infekcję wirusową, grzybiczą czy bakteryjną najpierw trzeba ją wyleczyć, a potem po ponownej konsultacji z lekarzem sprawdzić czy stan skóry jest odpowiedni, aby wykonać depilację.
Z uwagi na małą skuteczność zabiegu osoby z bardzo jasnymi włosami jak blond, rude czy siwe, gdzie nie ma pigmentu również nie są dopuszczane do takiego zabiegu.
Jak się przygotować do depilacji?
Zaleceń jest kilka i warto się z nimi dokładnie zapoznać oraz ich ściśle przestrzegać, aby depilacja odniosła skutek. Na tydzień przed zabiegiem trzeba odstawić leki lub zioła fotouczulające. Warto też zrezygnować z kremów z witaminami A, C, retinolem, kwasami owocowymi czy izotretinoiną, aby przez kilka dni zdążyły zmyć się z powierzchni skóry. Nie wolno też stosować peelingów na krótko przed depilacją. trzeba też chronić się przed słońcem oraz nie można używać samoopalacza, który sztucznie zmieni kolor skóry. Jeśli na skórze wystąpi jeszcze przed zabiegiem jakiekolwiek podrażnienie warto przełożyć wizytę.
W przypadku pań w okresie menstruacji również konieczne będzie przełożenie wizyty. Co prawda depilacja laserowa nie jest inwazyjna, ani nie powinna być bolesna, ale w tym czasie w organizmie kobiety dochodzi do zmian hormonalnych, które różnie mogą wpływać na ciało. A przede wszystkim jest ono osłabione i ma o wiele niższy próg bólu. Nawet jeśli nie odczuwa się przykrych dolegliwości związanych z tym stanem to podczas depilacji zabieg może okazać się bardzo niekomfortowy, a nawet bolesny.
Bardzo ważne jest, aby w wieczór przed dniem zabiegu dokładnie ogolić włosy w miejscu zabiegu. Trzeba to zrobić jak najdokładniej się da, ale tylko i wyłącznie maszynką do golenia. Nie można używać kremów czy wosków. Tuż przed zabiegiem trzeba się po prostu umyć i pozostawić „gołą” skórę, nawet jeśli depilacja ma być wykonana pod pachami to nie można stosować żadnego dezodorantu w tym miejscu.
Przebieg zabiegu depilacji laserem
Po szeregu konsultacji i sprawdzeniu czy nie ma przeciwwskazań nadchodzi dzień zabiegu. Po przygotowaniu skóry w domu pozostaje się oddać w ręce specjalisty. Zwykle przed przystąpieniem do depilacji całego fragmentu skóry wykonuje się kilka próbnych naświetleń i czeka kilka minut, aby sprawdzić czy nie doszło do niepoprawnej reakcji skóry. Gdy wszystko jest w porządku wykonuje się naświetlania wąską wiązką lasera kawałek po kawałku, aby naświetlić cały obszar, który ma być wydepilowany.
Laser wchodzi w pigment w cebulce włosa i go wypala właśnie to może powodować mrowienie, kłucie albo lekki ból. To już zależy od tego jak przygotowaliśmy skórę. Im krótsze włoski, czyli dokładniejsze golenie tym mniejszy dyskomfort podczas zabiegu. Takie uczucie pojawia się na kilka sekund i znika na dobre. Długość całego zbiegu jest uzależniona od wielkości partii ciała, która jest depilowana. Może to być kilkanaście minut dla depilacji pach, albo 2 godziny przy depilacji ud.
Zabieg trzeba powtórzyć w cyklu 5-8 razy, w określonych odstępach czasu, aby uzyskać najlepszy efekt. Ważna jest też pielęgnacja skóry po zabiegu. Luźniejsze ubranie, ochrona przed słońcem czy nawet stosowanie zwykłego mydła do mycia będą konieczne. Po pierwszych zabiegach włosy będą odrastać, ale i zarazem wypadać. Nie można ich wyrywać np. woskiem, ale można je golić maszynką. Wtedy do kolejnego zabiegu znowu trzeba przygotować się jak do pierwszego goląc i oczyszczając skórę. Po pełnym cyklu zabiegów skuteczność depilacji wyniesie 80-90% oznacza to, że odrastać będą pojedyncze włosy, ale nigdy już nie będzie ich tyle co przed zabiegiem.