Czy warto stosować antykoncepcję?
Jest teraz na rynku szereg opcji ochrony przed nieplanowaną ciążą. Dobór właściwej techniki antykoncepcyjnej w każdej kategorii wiekowej pań winien być specjalny oraz uwzględniać nie jedynie obecny stan zdrowia kobiety, lecz też doświadczone zaburzenia, obciążenia wrodzone, przeszłość ginekologiczno-położniczą, przy uwzględnieniu typu aktywności płciowej, indywidualnych potrzeb oraz preferencji.
Antykoncepcja – Techniki
Należałoby wiedzieć, iż jest mnóstwo znanych sposobów przeciwdziałania ciąży, zarówno o odmiennym stopniu efektywności, jak również odmiennym charakterze. Medycyna za pomocą tak nazywanego wskaźnika Pearla jest w stanie ustalić w zbliżeniu stopień efektywności konkretnych form antykoncepcyjnych. Za jego pomocą można określić ile procentowo pań (przy właściwym wykorzystywaniu konkretnej techniki w przeciągu jednego roku) zajdzie w ciążę. Liczba 100 przy współczynniku znaczy zatem największą nieskuteczność typu wykorzystywanej antykoncepcji, natomiast im liczba przy współczynniku jest mniejsza, tymże efektywność jest większa.
Prezerwatywy dla panów
Prezerwatywy dla panów należą do jednej spośród najdawniejszych form antykoncepcji, więc zabezpieczania się przed nieplanowaną ciążą. Materiałem służącym do wyrobu tychże pierwszych, dawnych prezerwatyw były zwierzęce jelita. Jako powszechny sposób zabezpieczający przed nieplanowaną ciążą, prezerwatywy dla panów stosowane są od XVIII wieku. Do ich korzyści z pewnością możemy zakwalifikować: dobry wpływ na utrzymanie bądź wydłużenie erekcji, duża różnorodność, przystępność (można je zakupić zarówno w aptekach, jak również kioskach, sklepach lub na stacjach benzynowych) – dodatkowo żeby je zakupić nie jest wymagana recepta, duża efektywność – również w ochronie przed dolegliwościami przekazywanymi drogą płciową, możliwość używania oraz brak złego wpływu na produktywność.
Antykoncepcja hormonalna: zastrzyki antykoncepcyjne
Zastrzyki antykoncepcyjne zawierają hormon progestagen, jaki jest podawany kobiecie raz na trzy miesiące, w pierwszych 5 dniach cyklu. Może być wykorzystywany u pań karmiących piersią. Jest także zalecany u kobiet, jakie ze względów zdrowotnych (np. kłopotów z układem pokarmowym, szczególnie wątrobą) nie powinny stosować antykoncepcji doustnej. Z owej techniki antykoncepcji nie mogą tymczasem korzystać panie z nadciśnieniem oraz dolegliwością zatorowo-zakrzepową. Zastrzyk hormonalny zagęszcza śluz oraz blokuje owulację, natomiast jego efektywność jest jednakowo duża, jak w wypadku pigułek: współczynnik Peearla to 0,2-0,5.
Antykoncepcja awaryjna
Antykoncepcja awaryjna to charakterystyczny typ antykoncepcji wykorzystywany w sytuacjach, kiedy stosunek odbył się bez zabezpieczenia bądź kiedy zabezpieczenie zawiodło – na przykład pękła gumka bądź pastylka antykoncepcyjna nie została przyjęta w odpowiednim momencie. Owa technika nie może być wykorzystywana jako systematyczna metoda ochrony przed ciążą, gdyż ilości hormonów zamknięte w tychże środkach są niewątpliwie większe oraz mogą wywierać negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu. W polskich aptekach dostępne są teraz dwa środki, jakie mogą być wykorzystane w owej sytuacji.