Czy długi sen jest zdrowy?

0 126
Rate this post

Około jedna trzecia naszego życia to sen. Solidny nocny wypoczynek jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Pozwala na głęboką regenerację organizmu oraz pozbycie się stresu i toksyn. W czasie snu gromadzimy też siły niezbędne do mierzenia się z nowymi wyzwaniami. Aby jednak móc czerpać z niego maksymalnie dużo korzyści, spełnionych musi zostać kilka warunków. Składają się one na tak zwaną higienę snu i określają czynniki, które mogą wpłynąć między innymi na to, czy po przespanej nocy będziemy czuć się wypoczęci, czy też towarzyszyć nam będzie zmęczenie, brak koncentracji i rozdrażnienie. O jakich czynnikach mowa?

Optymalna ilość snu

Jednym z kluczowych zagadnień jest ilość snu. Jaka jest optymalna liczba godzin, którą powinniśmy przesypiać, aby budzić się jak nowo narodzeni? Do pewnego stopnia jest to kwestia indywidualna, jednak przyjmuje się, że prawidłowe wartości oscylują w granicach 7-9 godzin. O niekorzystnym wpływie zbyt krótkiego snu wiemy całkiem sporo, a co w przypadku gdy śpimy za długo? Okazuje się, że może to być równie szkodliwe i poważnie odbić się na naszym zdrowiu.

Każdemu zdarzyło się z pewnością choć raz zignorować budzik i z zaskoczeniem odkryć, że spał znacznie dłużej niż było to planowane. Typowy w takiej sytuacji jest silny ból głowy, a także utrzymujące się przez cały dzień poczucie zamroczenia. Są to krótkotrwałe skutki zbyt długiego nocnego wypoczynku. A co dzieje się, gdy regularnie zdarza nam się spać za długo? Lista negatywnych skutków nie jest krótka. Podwyższone ryzyko chorób serca, rozwój cukrzycy, problemy z kręgosłupem, trudności w koncentracji, tendencja do depresji – to jedne z najpoważniejszych.

Zadbaj o jakość snu

Aby sen był głęboki i zdrowy, powinniśmy zadbać o kilka kluczowych czynników. Zacznijmy od pomieszczenia, w którym śpimy. Dobrze, aby było schludne i zadbane. Sypialnię przed snem powinniśmy zawsze porządnie wywietrzyć. Wskazane jest także ograniczenie źródeł światła, które może nas przedwcześnie wybudzić. Warto rozważyć zainstalowanie na oknach światłoszczelnych rolet. W odpowiednim wyposażeniu sypialni pomóc może pożyczka pozabankowa.

Nie mniej istotne jest podłoże, na którym śpimy. Źle dobrany materac może skutecznie niweczyć dobroczynny wpływ nocnego wypoczynku. Nierzadko to właśnie on staje się przyczyną bólów kręgosłupa, napiętych mięśni i powracających migren. Równie istotne jest odpowiednie dobranie pościeli, a więc wielkości i kształtu poduszki, a także rodzaju kołdry, pod którą śpimy. Na produktach tych z całą pewnością nie warto oszczędzać. Sfinansowanie zakupu wygodnego materaca i dobrej jakości posłania ułatwić może pożyczka pozabankowa.

Co jeszcze wpływa na dobry sen?

Na dobry, regenerujący sen wpływają również czynniki takie jak aktywność fizyczna w ciągu dnia, uregulowany tryb życia i odpowiednia dieta. Pamiętać przy tym należy, aby przed snem nie spożywać obfitych, ani tym bardziej nadmiernie pikantnych lub słodkich posiłków.

Warto też zadbać o zapanowanie nad towarzyszącym nam na co dzień stresem. Przed snem spróbujmy się maksymalnie zrelaksować. Pomóc w tym może dobra lektura, medytacja albo masaż. Być może dla osiągnięcia trwalszych efektów, warto byłoby zapisać się na profesjonalny kurs medytacyjny albo warsztaty z relaksacji? Realizację takich planów wspomóc może z pewnością pożyczka pozabankowa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.