Następnym razem, gdy zjesz kawałek czekolady, możesz nie czuć się z tego powodu winny ani żadnych wyrzutów sumienia. Pomimo złej reputacji powodującej przyrost wagi, wiele korzyści zdrowotnych może wiązać się z tym pysznym smakołykiem.
Czekolada jest wytwarzana z tropikalnych nasion kakaowca Theobroma. Jego najwcześniejsze użycie datuje się od cywilizacji Olmeków w Mezoameryka. Po europejskim odkryciu obu Ameryk czekolada stała się bardzo popularna na całym świecie, a jej popyt eksplodował. Od tego czasu czekolada stała się popularnym produktem spożywczym, który każdego dnia cieszy się milionami dzięki wyjątkowemu, bogatemu i słodkiemu smakowi. Ale jaki wpływ ma na zdrowie nasze jedzenie?
Korzyści zdrowotne
Czekolada otrzymuje dużo złej prasy ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i cukru. Jej spożycie wiąże się z trądzikiem, otyłością, wysokim ciśnieniem krwi, chorobą wieńcową i cukrzycą.
Jednak według analiz efektów zdrowotnych czekolady nie posiada ona tylko negatywnych skutków. Analitycy żywieniowi sugerują, że kakao, kluczowy składnik czekolady, zawiera biologicznie aktywne związki fenolowe.
Zmieniło to poglądy ludzi na czekoladę i pobudziło badania nad tym, jak mogą wpływać na proces starzenia się oraz na takie stany, jak stres oksydacyjny , regulacja ciśnienia krwi i miażdżyca. Potencjał antyoksydacyjny czekolady może mieć szereg korzyści zdrowotnych. Im wyższa zawartość kakao, podobnie jak w gorzkiej czekoladzie, tym więcej korzyści można uzyskać. Ciemna czekolada może również zawierać mniej tłuszczu i cukru, ale ważne jest, aby sprawdzić etykietę przed jej zakupem, ponieważ wiele produktów wcale nie jest dobrą czekoladą.
Jedzenie czekolady może mieć następujące zalety:
- obniżenie poziomu cholesterolu,
- zapobieganie spadkowi zdolności poznawczych,
- zmniejszanie ryzyka problemów sercowo-naczyniowych.
Należy pamiętać, że wymienione poniżej korzyści zdrowotne wynikają z pojedynczych badań. Potrzeba więcej analiz, aby potwierdzić, że jedzenie czekolady może naprawdę poprawić zdrowie ludzi. Ponadto batony czekoladowe nie zawierają wyłącznie kakao. Należy wziąć pod uwagę korzyści i ryzyko związane z innymi składnikami, takimi jak cukier i tłuszcz.
Cholesterol
Jedno z badań, sugeruje, że spożycie czekolady może pomóc obniżyć poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) , znany również jako „zły cholesterol”. Naukowcy postanowili zbadać, czy tabliczki czekolady zawierające sterole roślinne (PS) i flawonoidy kakaowe (CF) mają jakikolwiek wpływ na poziom cholesterolu.
Autorzy stwierdzili, że regularne spożywanie batoników zawierających PS i CF w ramach diety niskotłuszczowej może wspomagać układ sercowo-naczyniowy poprzez obniżanie poziomu cholesterolu i poprawę ciśnienia krwi.
Funkcja poznawcza
Naukowcy z najlepszych na świecie uczelni wyższych, zasugerowali, że picie dwóch filiżanek gorącej czekolady dziennie może pomóc w utrzymaniu zdrowego mózgu i zmniejszyć spadek pamięci u osób starszych. Ponadto, naukowcy odkryli, że gorąca czekolada pomogła poprawić przepływ krwi do części mózgu tam, gdzie była potrzebna.
Wyniki eksperymentu laboratoryjnego wskazują, że ekstrakt kakaowy, zwany lavado, może zmniejszyć lub zapobiec uszkodzeniom ścieżek nerwowych u pacjentów z chorobą Alzheimera . Wyciąg ten może pomóc spowolnić objawy, takie jak pogorszenie funkcji poznawczych. Inne badanie natomiast mówi, że jedzenie czekolady co najmniej raz w tygodniu może poprawić funkcje poznawcze.
Czekolada
Kliknij i sprawdź ceny!
Choroba serca
Niedawno przeprowadzone badania sugerują, że spożywanie czekolady może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę serca o jedną trzecią. Na podstawie swoich obserwacji stwierdzono, że wyższy poziom spożycia czekolady może być powiązany z niższym ryzykiem zaburzeń kardiometabolicznych.
Udar mózgu
Kanadyjscy naukowcy w badaniu z udziałem 44,489 osób, dowiedli, że ludzie, którzy jedli czekoladę mieli 22 procent mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu niż ci, którzy nie. Również ci, którzy mieli udar, ale regularnie spożywali czekoladę, byli o 46 procent mniej narażeni na śmierć. Kolejne badanie przeprowadzone w 2015 roku, dotyczyło wpływu diety na długoterminowe zdrowie 25 000 mężczyzn i kobiet. Odkrycia sugerują, że spożywanie do 100 gramów (g) czekolady dziennie może wiązać się z niższym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu.
Wzrost i rozwój płodu
Jedzenie 30 g czekolady dziennie podczas ciąży może przynieść korzyści rozwojowi i wzrostowi płodu.
Wyniki sportowe
Wyniki badań przeprowadzonych na sportowcach i osób aktywnych fizycznie dowiodło, że mała ciemna czekolada może zwiększyć dostępność tlenu podczas treningu fitness.
Czekolada jako część zdrowej diety
Pomimo faktu, że badania naukowe potwierdzają twierdzenie, że kakao może być korzystne dla naszych mikrobiomów jelitowych, kakao nie jest równe czekoladzie.
Warto pamiętać, że wyciągi z kakao stosowane w badaniach nie zawierają wysokich poziomów cukru i tłuszczu w naszych codziennych batonach czekoladowych.
Niesłodzony kakao w proszku lub o wysokiej zawartości kakao gorzka czekolada są najbliższymi alternatywami dla kakao stosowanego w tych badaniach. Spożywany z umiarem, czekolada może w związku z tym promować przyjazne bakterie, a przez to zdrowe jelito, utrzymujące stan zapalny na danym obszarze. Dlatego też, zamiast sięgać po klasyczną Milkę warto zakupić gorzką czekoladę, która zawiera co najmniej 70% kakao.
Zalety kakao
Kakao to suchy, beztłuszczowy składnik przygotowany z nasion kakaowca Theobroma oraz składnik nadający czekoladzie jego charakterystyczny smak.
Wiele korzyści zdrowotnych przypisywano kakao i jego silnym właściwościom przeciwutleniającym. Obejmują one obniżenie poziomu cholesterolu , spowolnienie zaburzeń poznawczych i utrzymanie zdrowego serca. Metabolizm kakaowy jest częściowo zależny od bakterii, które żyją w naszych jelitach.
Ciało człowieka jest w stanie wchłonąć tylko niektóre składniki odżywcze znajdujące się w czekoladzie. W związku z tym człowiek potrzebuje bakterii mikrobiologicznych do rozbijania złożonych molekuł na mniejsze części, których inaczej nie można by było wiązać wewnątrz organizmu człowieka.
Pozwala to w pełni wykorzystać wiele sprzyjających zdrowiu cząsteczek w kakao. Jednak na tym się nie kończy. Mikroby jelitowe korzystają również z tego związku, co z kolei ma jeszcze większy wpływ na zdrowie człowieka.
Czekolada jasna a ciemna ?
Różni producenci czekolady twierdzą, że ich produkt jest lepszy dla zdrowia, ponieważ zawiera mleko, a mleko dostarcza białka i wapnia. Zwolennicy ciemnej czekolady wskazują na wyższą zawartość żelaza i poziom przeciwutleniaczy w ich produkcie. Jednak, im ciemniejsza jest czekolada, tym wyższe stężenie kakao, a więc teoretycznie wyższy poziom przeciwutleniaczy będzie oddziaływać na organizm człowieka. Jednak składniki odżywcze różnią się znacznie w dostępnych w handlu batonach czekoladowych, w zależności od marki i rodzaju. Najlepiej jest sprawdzić etykietę, jeśli chce się mieć pewność co do składników odżywczych.
Informacje w pigułce
Oto kilka kluczowych punktów dotyczących czekolady.
- Konsumpcja czekolady od dawna kojarzy się z takimi chorobami, jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca i nadciśnienie.
- Uważa się, że czekolada zawiera wysoki poziom przeciwutleniaczy.
- Niektóre badania sugerują, że czekolada może obniżać poziom cholesterolu i zapobiegać spadkowi pamięci.
- Czekolada zawiera dużą liczbę kalorii.
- Ludzie, którzy chcą stracić lub utrzymać wagę powinni jeść czekoladę tylko z umiarem.