Cykoria: wartości odżywcze, uprawa, właściwości, zastosowanie

0 273
5/5 - (5 votes)

Cykoria nie cieszy się wprawdzie zbyt dużą popularnością, przez co dosyć rzadko wykorzystywana jest w kuchni, jednak z uwagi na liczne właściwości lecznicze warto nieco bliżej przyjrzeć się temu niezwykłemu warzywu. Z uwagi na bardzo niską kaloryczność oraz zawartość wielu witamin i minerałów cykoria stanowi idealny element codziennej diety sportowców, a także wszystkich tych osób, którym doskwiera nadmiar kilogramów. Można spożywać ją zarówno w surowej postaci, jak i po niezbyt długiej obróbce termicznej. Dlaczego jednak warto nieco częściej sięgać po cykorię, jakie smakołyki można przygotowywać z jej udziałem i jak wygląda uprawa tego niepozornego z wyglądu warzywa?

Wartości odżywcze cykorii

Cykoria to bogate źródło wielu cennych dla zdrowia substancji odżywczych, dlatego też warzywo to powinno gościć na naszych stołach tak często, jak to tylko możliwe. Wśród najcenniejszych substancji znajdujących się w cykorii można wymienić w szczególności witaminy z grupy B, kwas foliowy, potas, sód, mangan, cynk, żelazo, magnez, beta-karoten oraz fosfor. Cykoria charakteryzuje się dosyć specyficznym smakiem, ponieważ można w niej wyczuć odrobinę goryczki, której nie należy się w ogóle obawiać, ponieważ wspomaga ona prawidłowe funkcjonowanie wątroby, a także wpływa na pobudzenie apetytu.

Pochodzenie i charakterystyka

Cykoria znana była już w czasach starożytnych, ponieważ sięgano po nią we Włoszech i Grecji, jednak za kraj jej pochodzenia uznaje się Belgię, z której przywędrowała do Polski już jakiś czas temu. Opisywane warzywo można obecnie zakupić bez problemu w każdym warzywniaku, na targowiskach oraz w supermarketach niemal przez cały rok, jednak na jej zakup najlepiej zdecydować się od listopada do kwietnia, ponieważ wtedy jest najświeższa. Czym jednak się odznacza? Cykoria to roślina, która ma błękitne kwiaty, lancetowate liście oraz kremowobiałą główkę o zielonych brzegach, które wykorzystuje się podczas przygotowywania różnego rodzaju potraw. Pomimo tego, iż swoim wyglądem przypomina nieco zbitą sałatę, to ma jednak zupełnie odmienny smak.

W jaki sposób należy uprawiać cykorię?

Najpopularniejszą odmianą cykorii jest cykoria liściowa, która jest dosyć łatwa w uprawie, ponieważ nie ma zbyt wielu wymagań glebowych (warto jednak zadbać o to, aby podłoże było średnio-wilgotne i próchnicze). Nasiona cykorii należy siać najlepiej dopiero w połowie czerwca, pamiętając jednak o zachowaniu ok. 25 cm odstępu pomiędzy poszczególnymi rzędami oraz o odpowiedniej głębokości wykopu (co najwyżej 1,5 cm). Roślinę należy przez cały okres wzrostu podlewać w umiarkowanym stopniu aż do momentu zbioru, która najczęściej przypada na październik. Wyhodowaną cykorię należy bardzo ostrożnie wykopać, wykorzystując następnie warzywo do przygotowywania zdrowych i smacznych potraw.

Kofeinowy napój z cykorii

Z pewnością niewiele osób o tym wie, ale w dawnych czasach cykoria stanowiła świetną alternatywę tradycyjnej kawy, która nie była wówczas zbyt dostępna. Pomimo tego, iż obecnie kawę można zakupić w każdym sklepie to i tak niektóre osoby sięgają po korzeń cykorii w celu przygotowania kofeinowego napoju. Dlaczego jednak warto zamienić zwykłą kawę na tę przygotowywaną z cykorii? Z tego względu, gdyż ta druga wykazuje szereg cennych dla zdrowia właściwości i co najważniejsze w odróżnieniu od robusty oraz arabiki nie zakwasza organizmu, a także nie prowadzi do podrażnienia żołądka.

Odchudzające właściwości cykorii

Cykoria z uwagi na fakt, iż zaliczana jest do grona moczopędnych warzyw, to przyczynia się do procesu usuwania z organizmu zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn, które magazynowane są w wątrobie oraz nerkach. Warto również wiedzieć o tym, iż charakterystyczne dla cykorii substancje takie jak np. laktucyna oraz laktukopikryna wspomagają trawienie, a także przyspieszają spalanie tłuszczu, przyczyniając się tym samym do redukcji zbędnych kilogramów. Z tego też względu wszystkie te osoby, które przebywają na różnego rodzaju dietach odchudzających, powinny nieco bliżej zaprzyjaźnić się z cykorią, wykorzystując ją na co dzień do przygotowywania oczyszczających i odchudzających posiłków.

Cykoria w walce z nowotworami

Licznie przeprowadzone jakiś czas temu badania udowodniły, iż cykoriowy ekstrakt to świetne remedium na różnego rodzaju nowotwory, ponieważ znajdujące się w nim fruktany wykazują bardzo silne właściwości antynowotworowe. Z tych właściwości cykorii mogą jednak skorzystać nie tylko te osoby, które walczą z chorobą, ale również te, które z genetycznego punktu widzenia mogą w przyszłości być narażone na rozwój raka.

Pozostałe właściwości cykorii

Cykoria dzięki zawartości polifenoli oraz licznych witamin i minerałów pomaga wzmocnić naszą odporność, ponieważ wykazuje dosyć silne właściwości przeciwbakteryjne. Oprócz tego pomaga zmniejszyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu we krwi, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia nie tylko miażdżycy, ale również chorób układu sercowo-naczyniowego.

Cykoria
Kliknij i sprawdź ceny!

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu cykorii?

Cykoria cykorii nie równa, dlatego też podczas zakupu warzywa należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jej kolor, nie sięgając po zbyt zielone warzywo, a raczej to, które ma białą główkę. Dlaczego? Z tego względu, gdyż zbyt zielone listki świadczą o tym, że cykoria z pewnością będzie zbyt gorzka. W drugiej kolejności należy spojrzeć na rozmiar i wygląd warzywa, ponieważ najsmaczniejsza cykoria to taka, która ma małą główkę oraz bardzo przylegające do niej liście.

Zastosowanie cykorii w kuchni

Cykorię najlepiej spożywać w surowej postaci, ponieważ to właśnie wtedy można delektować się jej wyjątkowym smakiem, dodając ją do sałatek oraz surówek. Świetnie nadaje się również do faszerowania, a także jako dodatek do dań mięsnych i warzywnych, serów, orzechów oraz sosów. Można spożywać ją również po obróbce termicznej zarówno solo, jak i w różnego rodzaju zupach oraz innych daniach. Przed użyciem warzywa należy jednak pamiętać o tym, aby bardzo dokładnie wypłukać je pod bieżącą wodą, usuwając wierzchnie liście oraz wycinając gorzkawy głąb.

Cykoria duszona na maśle

Składniki:

  • 1 kg cykorii,
  • 60 g masła,
  • 1/2 łyżeczki cukru,
  • 200 ml wody,
  • sok z 1/2 cytryny,
  • odrobina soli i pieprzu do smaku

Sposób przygotowania:

Cykorię przed przygotowaniem należy opłukać pod bieżącą wodą oraz dokładnie osuszyć. Znajdujący się we wnętrzu warzywa głąb należy wykroić, natomiast liście posiekać, jednak niezbyt drobno. Na niewielkiej patelni należy rozpuścić masło, wrzucając na tak rozgrzany tłuszcz pokrojoną cykorię. Całość należy przyprawić cukrem, solą, pieprzem i sokiem z cytryny dusząc całe danie przez około 15-20 minut.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.