Miesiączka odgrywa ważną rolę w życiu każdej kobiety, dlatego też należy zaakceptować następstwa całego cyklu. Cykl miesiączkowy to powtarzające się regularnie zmiany w organizmie kobiety. Jest on kontrolowany przez układ hormonalny i świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu układu rozrodczego. Fizjologicznie objawia się krwawieniem z dróg rodnych (miesiączką) spowodowanym złuszczaniem i wydalaniem przez pochwę fragmentów błony śluzowej macicy. Sam cykl menstruacyjny występuje u kobiet dojrzałych płciowo, czyli po pokwitaniu lecz przed przekwitaniem. Nie wystarczy wiedzieć kiedy wypada miesiączka i występują dni płodne. Każda kobieta powinna poznać kalendarz swojego cyklu, dzięki czemu może zareagować, gdy dotknie ją choroba
(np. choroby układu hormonalnego, guzy).
Fazy cyklu miesiączkowego
Cały cykl menstruacyjny trwa zazwyczaj około 28 dni i zaczyna się od miesiączki, a kończy z dniem poprzedzającym następne krwawienie. Prawidłowy cykl miesiączkowy nie powinien trwać krócej niż 25 dni i nie dłużej niż 35 dni.
1. Faza krwawienia miesiączkowego – menstruacja (około 3-4 dni)
Warto podkreślić, że nawet pomimo obfitego krwawienia, kobieta nie może się wykrwawić podczas miesiączki. Nie wszyscy chcą współżyć podczas krwawienia, jednakże tak naprawdę popęd seksualny kobiety, w te dni, jest największy, a podczas stosunku jest bardziej zrelaksowana i skupia się
na przyjemności.
2. Faza wzrostu – faza folikularna (około 9 dni)
Następuje po krwawieniu i składa się z odbudowy błony śluzowej macicy i jej rozrostu, pod wpływem działania estrogenu. Na skutek wysokiego stężenia tego hormonu we krwi, dochodzi do rozwierania ujścia szyjki macicy oraz produkcji przejrzystego i ciągliwego śluzu. Natomiast w jajniku dojrzewa pęcherzyk jajnikowy, który pod koniec fazy jest dojrzałym pęcherzykiem Graafa i zawiera komórkę jajową.
3. Faza owulacyjna – jajeczkowanie / owulacja (1 dzień)
Owulacja ma miejsce zazwyczaj około 14 dni przed kolejną miesiączką. Komórka jajowa jest uwalniania i kieruje się jajowodem w stronę macicy. Wówczas występują dni płodne, w które najłatwiej zajść w ciążę. Zwiększa się również popęd seksualny, a organizm kobiety przygotowuje się do zapłodnienia.
4. Faza wydzielnicza – faza lutealna (około 14 dni)
Progesteron powoduje rozwój gruczołów błony śluzowej i wzbogacenie ich wydzieliny w substancje odżywcze, ma to na celu przygotowanie błony śluzowej macicy na zapłodnione jajo. Śluz szyjkowy staje się biały i gęsty, a temperatura cyklu miesiączkowego jest wyższa niż normalnie. W tym momencie komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia, jednak jeśli w ciągu 12-24 godzin nie dojdzie do niego – obumiera. W tym momencie następuje kolejny i jednocześnie pierwszy etap cyklu – krwawienie miesiączkowe.
Fazy płodności podczas cyklu miesiączkowego
1. Faza przedowulacyjnej niepłodności względnej, obejmuje menstruację oraz fazę wzrostu (do około 3 dni przed jej końcem); w długich cyklach jest dłuższa, a w krótkich może nawet nie występować.
2. Faza okołoowulacyjna płodności, w jej skład wchodzi kilka dni przed i po owulacji; zazwyczaj trwa 6-9 dni.
3. Faza poowulacyjnej niepłodności bezwzględnej, odpowiada fazie wydzielniczej od około trzeciego dnia jej trwania; trwa od wyznaczonego końca fazy płodności do ostatniego dnia cyklu.
Drugi objaw cyklu – PMS
PMS, czyli Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego jest kolejnym najbardziej widocznym objawem. Według danych statystycznych występuje on u około
40% – 60% kobiet. PMS to jednostka chorobowa, która obejmuje szereg objawów powodujących nasilenia zaburzeń emocjonalnych i fizycznych, pojawiających się przed miesiączką i ustępujących tuż po jej rozpoczęciu. Oczywiście przyczyną są hormony regulujące cykl. Niewyrównany poziom estrogenów wpływa na wydzielanie kolejnych substancji, które odpowiedzialne są za zatrzymywanie płynów w ustroju. Stąd bierze się częste uczucie opuchnięcia, ciężkości i wzrost masy ciała.
Najczęstsze objawy PMS:
- Fizyczne
- wzdęcia, uczucie pełności i rozpierania brzucha, biegunki lub zaparcia;
- bóle w okolicy krzyżowej;
- napięcie i bolesność piersi;
- opuchnięte ręce, nogi, tkanka podskórna;
- obrzęk komórek układu nerwowego, co przyczynia się do bólów i zawrotów głowy, nudności
- wzrost masy ciała (o 2 do 4 kg), spowodowaną zatrzymaniem wody w organizmie
- Natury psychicznej
- napięcie psychiczne;
- ogólne rozdrażnienie i podenerwowanie;
- napady płaczu;
- zachowanie agresywne lub gwałtowne;
- bezsenność lub nadmierna senność;
- zaburzenia pamięci lub splątanie;
- lęki, stany paniki;
- skłonność do depresji;
- skłonność do wzmożonego apetytu.
Miesiączka a ciąża
Tyle się mówi, że w miesiączkę zajście w ciąże jest niemożliwe. Jednak zdarzają się i takie przypadki, dlatego tak ważne jest poznanie swojego cyklu
i zabezpieczanie się. Twój organizm naprawdę wiele Ci mówi. Generalnie współżycie w pierwszym dniu miesiączki bądź drugim nie zakończy się ciążą. Także współżycie po owulacji jest zupełnie bezpieczne. Jednak trudnością kobiet jest wyznaczenie momentu owulacji, dlatego tak istotna jest znajomość swojego ciała.
Stosunek a menstruacja
Niektórzy uważają, że podczas menstruacji nie wolno współżyć. Jest to jeden z mitów. Miesiączka to nie choroba. Z medycznego punktu widzenia u zdrowej kobiety nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu w czasie miesiączki. Część kobiet nie chce zbliżenia z powodu własnych uprzedzeń. Ważne jedynie jest to, że w momencie, gdy zdecydujemy się na stosunek podczas miesiączki, należy zadbać o higienę osobistą, gdyż łatwo wtedy o infekcję. Eksperci medyczni są zdania, że uwalniane podczas orgazmu hormony, mogą przyczynić się do złagodzenia bólów związanych z krwawieniem.
Miesiączka powinna trwać siedem dni
Długość krwawienia miesięcznego to sprawa indywidualna każdej kobiety. Może on trwać od 3 do 7 dni, a średnio zazwyczaj trwa 5 dni. Zaniepokoić Cię może fakt, że krwawienie jest wyjątkowo obfite i trwa dłużej niż tydzień, wtedy koniecznie udaj się do ginekologa na konsultację. Niepokojące mogą być również plamienia, ich przyczyną może być na przykład niedobór progesteronu.