Co zdawać na maturze, by dostać się na wymarzone studia?
Wybór studiów to dla wielu jedna z najważniejszych i najbardziej stresujących decyzji w życiu. W końcu determinuje ona to, jaką ścieżką kariery będziemy dalej podążać. Wbrew pozorom jednak przygotowania do odpowiedniego wybrania kierunku zaczynają się o wiele, wiele wcześniej – w liceum. Szukając klasy z odpowiednimi rozszerzeniami musimy przecież mieć w głowie odpowiednie studia – nie wybierzemy przecież rozszerzonego języka polskiego, gdy interesuje nas programowanie. Co więc trzeba zdawać na maturze, aby dostać się na wymarzone studia? Podpowiadamy!
Najważniejszy jest research
Planowanie swojej przyszłości aż cztery lata do przodu może wydawać się dla niektórych przesadą, ale to konieczne, jeśli chcemy dostać się na oblegany kierunek. Niegdyś o dostaniu się na studia wyższe decydował egzamin wstępny – dzisiaj z reguły obowiązuje on tylko na studiach artystycznych, na przykład w szkołach filmowych i teatralnych lub na Akademiach Sztuk Pięknych. Dostanie się na bardziej regularne kierunki jest determinowane przez wyniki z egzaminu maturalnego. Absolwent liceum podejść musi do minimum czterech egzaminów – trzech w zakresie podstawowym z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego oraz jednego w zakresie rozszerzonym z dowolnego wybranego przez siebie przedmiotu. Konkretne kierunki stosują różne przeliczniki – niektóre biorą pod uwagę wyniki z wybranych przedmiotów i przemnażają je przez ustalony mnożnik zależny od tego, jaki egzamin był pisany. Na przykład: kierunek humanistyczny zapewne zastosuje mnożnik czterokrotny do wyniku z rozszerzonego języka polskiego, dwukrotny z podstawowego i jednokrotny z dowolnego przedmiotu dodatkowego – historii, filozofii czy WOSu. Chociaż to najpopularniejszy model zliczania punktów na studia, to zdarzają się przypadki, gdy liczy się wynik tylko z jednego przedmiotu bądź średnia wyników z wszystkich podejmowanych egzaminów. Ważne jest więc, by dobierając zdawane na maturze egzaminy kierować się tym, które będą punktowane na wybranym przez siebie kierunku. Orientując się w ofercie liceów, ósmoklasista powinien zwracać szczególną uwagę na to, czy rozszerzane w danej klasie przedmioty pokrywają się z tymi, które są na studiach najlepiej punktowane.
Które przedmioty dobrać do wymarzonego kierunku?
Chociaż poszczególne uczelnie mogą nieco różnić się doborem przedmiotów liczących się w procesie rekrutacji, to zwykle powtarzają się one na każdym uniwersytecie. I tak osoba marząca o pójściu na prawo z pewnością powinna pisać maturę rozszerzoną z języka polskiego, przydatna będzie również historia bądź matematyka i język angielski. Przyszli psychologowie muszą przyłożyć się do języka polskiego, biologii bądź innego przedmiotu ścisłego i języka obcego lub WOSu. Jeśli wiążesz swoją przyszłość z programowaniem, to zdecyduj się na pisanie rozszerzonej informatyki i matematyki. Interesuje cię któryś z kierunków medycznych – lekarski, stomatologia czy fizjoterapia? Konieczne będzie doskonałe zdanie matur z biologii i chemii. Jak widać dobór przedmiotów do wymarzonego kierunku jest dość intuicyjny – ścisłe kierunki będą brały pod uwagi przedmioty ścisłe, kierunki humanistyczne skupią się zaś na językach, historii i naukach społecznych. Warto zawsze decydować się na rozszerzony egzamin z języka obcego, bo liczy się jako jeden z przedmiotów głównych lub dodatkowych do prawie każdego przedmiotu – nawet, jeśli nie napisze się go wzorowo, zagwarantuje on garść dodatkowych punktów w procesie rekrutacji.