Co oznacza brązowe plamienie zamiast okresu?
Czy zauważyłaś, że zamiast okresu masz brązowe wydzieliny? Jeśli zastanawiasz się, czy są jakieś powody do niepokoju albo czy jest to normalne, przeczytaj ten artykuł. Przeczytasz w nim odpowiedzi na te pytania. Na początek, pozwól, że przekażemy Ci dobrą nowinę. Brązowe plamienie zamiast okresu nie musi od razu Cię zaniepokoić. Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, jest właściwe określenie koloru wydzieliny.
Jak wygląda brązowe plamienie?
Z wyjątkiem koloru, nie ma różnicy pomiędzy regularnym okresem a brązowym plamieniem. Zwykle może być wodnistą, kremową lub białawą konsystencją (galaretowata wydzielina).
Nie oczekuj strumienia brązowej cieczy, a raczej śluzu. Brązowe plamienie może być jasno lub ciemnobrązowe. W rzadkich przypadkach może nawet przybrać czarny kolor. Może to wynikać z pojawienia się starej krwi, pozostawionej w macicy, podczas ostatniego okresu. W takim przypadku, gdy część krwi menstruacyjnej pozostaje w ciele, wysycha i pojawia się później jako brązowa wydzielina.
Podstawowe pytania
Krew w czasie okresu jest zazwyczaj czerwona, ale brązowy kolor może wystąpić, gdy niewielka ilość krwi ze starej tkanki endometrium miesza się z normalną wydzieliną. Brązowy kolor jest zazwyczaj związany ze starą krwią. Natomiast świeża krew jest zazwyczaj czerwona lub różowa, ale gdy zaczyna wysychać, staje się brązowa. Wiele kobiet uważa, że to tylko spóźniający się okres, nie należy jednak ignorować plamienia.
Dlaczego wystąpiło brązowe plamienie? Jest 7 możliwych powodów, dla których może wystąpić takie plamienie.
Owulacja
Czasami, gdy jajo jest uwalniane podczas owulacji, może wystąpić niewielkie krwawienie. Krew ta będzie się mieszać z normalnym śluzem pochwy i możesz zauważyć jasne lub ciemnobrązowe wydzieliny.
Tkanka endometrium
W niektórych przypadkach brązowe plamienie to tylko stara tkanka, która nie została złuszczona podczas poprzedniego okresu. Czasami ta tkanka pozostaje w macicy przez pewien czas i wysycha, co prowadzi do zmiany koloru.
Okres przedmenopauzalny
Tuż przed menopauzą poziom hormonów gwałtownie się zmienia. Nie ma powodu, aby się martwić, ponieważ w tym okresie kobiety często zauważają brązowe, różowe lub żółte wydzieliny.
Kontrola urodzeń
Mogą wystąpić nieregularne okresy i brązowe plamienie od czasu do czasu, szczególnie gdy zaczynamy brać pigułki antykoncepcyjne.
Ciąża
U niektórych kobiet implantacja może powodować brązowe plamienie. Bądź jednak ostrożna. Może to być również objaw, że masz problem z łożyskiem.
Poronienie
Podczas wczesnych etapów poronienia niektóre kobiety mogą zobaczyć ciemnobrązowy wypływ krwi. W każdym przypadku, jeśli jesteś w ciąży, powinnaś odwiedzić swojego lekarza, gdy zobaczysz taką zmianę.
Choroba
Niektóre choroby, takie jak bakteryjne zapalenie pochwy, choroba zapalna miednicy (PID), rak szyjki macicy i choroby przenoszone drogą płciową (STD), mogą spowodować, że upławy stają się brązowe.
Jak widać w większości przypadków brązowe plamienie nie powinno być powodem do zmartwień. Inna sytuacja występuje, gdy jesteś w ciąży i zauważysz cuchnące brązowe wydzieliny lub większą ilość płynów. Jest to zawsze powód do niepokoju i powinnaś natychmiast porozmawiać z lekarzem, aby się upewnić, że Ty i Twoje dziecko jesteście zdrowi.
Co oznacza brązowe plamienie przed okresem?
Brązowe plamienie przed okresem nie jest powszechne, ale jednocześnie jest możliwe. W niektórych przypadkach możliwe jest, że Twoja macica próbuje się pozbyć starej tkanki na tydzień lub dwa przed okresem. Może też oznacza, że jesteś w ciąży. Czasami ciemnobrązowy wypływ może być jedną z pierwszych oznak ciąży, którą zauważają kobiety. Jeśli spodziewasz się okresu, ale widzisz tylko ciemnobrązowy wypływ, prawdopodobnie jesteś w ciąży. Rozważ zrobienie testu ciążowego w domu lub podczas wizyty u lekarza. Jeśli wiesz na pewno, że nie jesteś w ciąży i mija dzień lub dwa, najprawdopodobniej nie musisz się martwić. Jeśli tak nie jest, udaj się do lekarza, aby zdiagnozował ewentualne zakażenie bakteryjne lub chorobę przenoszoną drogę płciową.
Czy brązowe plamienie jest normalne?
Może być normalne, jeśli zauważysz brązową krew menstruacyjną lub wypływ krwi zaraz po okresie. To tylko stara tkanka, która mogła pozostać w macicy przez kilka dni. Niestety brązowy płyn z pochwy może być również oznaką czegoś poważnego, np. krwawienie wszczepu, fluktuacje hormonalne, ciężkie zakażenie drożdżakowe, bakteryjne zapalenie pochwy, rak szyjki macicy.
Czasami może to być krwawienie implantacyjne. Jeśli pojawia się pod koniec okresu, Twój organizm jeszcze nie owuluje, więc implantacja (lub zapłodnienie) nie mogła mieć jeszcze miejsca.
Jeśli jednak wypada mniej więcej w połowie cyklu, to może być to właśnie implantacja.
Jeśli spodziewasz się okresu, ale pojawia się tylko brązowa wydzielina, to zupełnie naturalne, że się martwisz. Kobiety z zespołem policystycznych jajników mogą mieć przedłużone lub rzadkie miesiączki lub tzw. brak jajeczkowania. Jajniki nie uwalniają jajeczek, ponieważ regularnie tworzą małe pęcherzyki. W rezultacie mogą się pojawiać brązowe plamy zamiast zwykłego okresu.
Implantacja może powodować lekkie krwawienie, która czasem może się objawiać ciemnymi lub jasnobrązowymi plamieniami.
Czasami takie plamienie może być tylko oznaką, że okres się już zbliża. Jeśli Twój cykl jest nieregularny, możesz założyć, że Twój okres powinien rozpocząć się za kilka dni. W takim przypadku nie musi być to nic strasznego.
Jeśli brązowe plamienie będzie w dalszym ciągu trwało, a okres się nie rozpocznie, należy wykonać test ciążowy. Jeśli wynik testu będzie jednak negatywny, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, aby zdiagnozował ewentualne zaburzenie.
Antykoncepcja a brązowe plamienie
Tabletki antykoncepcyjne zmieniają poziomy hormonów w naszym organizmie. Są one odpowiedzialne za pojawienie się menstruacji i owulacji, nie jest więc zaskoczeniem, że wiele kobiet doświadcza takiego plamienia. Chociaż jest to całkowicie normalne, powinnaś porozmawiać z lekarzem. Może być bowiem konieczna zmiana tabletek lub sprawdzenie innego prawdopodobnego problemu.
Okres przedmenopauzalny
To czas, w którym nasz organizm przygotowuje się na menopauzę, podczas gdy poziom estrogenów jest niższy. Cykl reprodukcyjny stopniowo się zwalnia, a przeciętna kobieta osiąga menopauzę w wieku 45-55 lat. Wiele badań wskazuje, że ten okres rozpoczyna się już w wieku 33 lat, ale możliwe jest, że niektóre kobiety zaczynają ją wcześniej, nawet w wieku około 30 lat. Z drugiej strony zdarzają się przypadki, w których kobiety nie mają menopauzy, dopóki nie osiągną 60 lat. Każda kobieta jest wyjątkowa i nikt nie może powiedzieć, kiedy w 100% dostanie menopauzę.
Na początku poziom estrogenu zmniejsza się powoli, ale w ciągu ostatnich dwóch lat w okresie przedmenopauzalnym zmniejsza się szybciej. Ten okres trwa średnio cztery lata, ale w niektórych przypadkach może trwać nawet 10 lat. Możesz być pewna, że jesteś w okresie menopauzy, jeśli nie masz okresu przez 12 miesięcy.
Chociaż brązowe plamienie nie jest zwykle powodem do niepokoju, zdarzają się sytuacje, w których zdarzają się sytuacje, które mogą nas zaniepokoić.