Choroba bostońska – objawy, leczenie, rozpoznanie
Chorobę bostońską nazywa się inaczej bostonką. Sama nazwa brzmi nieznajomo, a poprzez to nieco groźnie. Nie stanowi jednak poważnego zagrożenia. Jest ona infekcją wirusową, która najczęściej atakuje wiosną oraz latem a także jesienią. Zdecydowanie częściej dolegliwość ta dotyka dzieci aniżeli dorosłych. Odpowiedzialny za jej wywołanie jest wirus coxackie, zwany również wirusem bostońskim. Wirusy coxackie wywodzą się z rodziny enterowirusów – są to najczęściej wirusy coxackie A5, A9, A10, A16, B1, enterowirus EV 71. Wirusy coxackie odpowiedzialne są także za zwykłe przeziębienia, ale też za zapalenie gardła, wirusową anginę oraz za letnią biegunkę i niemowląt. Są one również przyczyną poważniejszych dolegliwości, takich jak chociażby zapalenia trzustki czy zapalenia mięśnia sercowego. Niektórzy uczeni oraz lekarze uważają, iż za cukrzycą typu pierwszego stoją właśnie wirusy coxackie. To one mają niszczyć komórki wyspowe trzustki, które opowiadają za produkcję insuliny, która odgrywa kluczową rolę w metabolizmie glukozy.
Rozpoznanie, charakterystyka wirusa
Choroba bostońska przenosi się drogą kropelkową. Uważana jest za bardzo zakaźną. Bostonka często mylona jest z ospą wietrzną. Dlaczego tak się dzieje? Bez wątpienia ze względu na występowanie wysypki zarówno w wypadku ospy wietrznej, jak i choroby bostońskiej. Bostonkę określa się często mianem wysypki pęcherzykowej bądź enterowirusowego i pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej z wypryskiem. Nazywa się ją także chorobą stóp, rąk oraz ust. Źródłem zakażenia może stać się również stolec, zwłaszcza kiedy dziecko podczas wizyty w toalecie ma kontakt z kałem, a potem dotyka ono przedmiotów, które inni mogą wziąć do ust. Po raz pierwszy na większą skalę tenże wirus zarejestrowano w Bostonie, gdzie wybuchła epidemia bostonki i stąd też wzięła się nazwa tejże dolegliwości.
Objawy bostonki
Co może wskazywać zachorowanie na chorobę bostońską:
- brak apetytu,
- złe samopoczucie,
- ból gardła,
- zmęczenie,
- temperatura około trzydziestu ośmiu lub trzydziestu dziewięciu stopni Celsjusza,
- biegunka,
- nudności,
- wymioty,
- powiększenie węzłów chłonnych szyjnych.
Przebieg choroby u dzieci
Po tychże objawach najczęściej występuje właśnie wysypka bostońska. Ma ona formę plamek oraz grudek o kolorze łososiowym. Plamki oraz grudki nie swędzą, mają około jednego centymetra średnicy. Odnajduje się je przede wszystkim na górnej połowie klatki piersiowej oraz na twarzy. Występują również w okolicy pupy oraz okolicy miejsc intymnych. Mogą pojawić się także pęcherzyki w jamie ustnej. Jeśli choroba ta zaatakuje jamę ustną, wówczas podrażnia śluzówkę i tym samym utrudnia przyjmowanie pokarmów oraz napojów, w szczególności w przypadku małych dzieci, które często stają się bardzo osłabione. Grudki pojawiają się po około dwóch, trzech dniach trwania gorączki, która stopniowo ustępuje. Schorzenie to jest chorobą samoograniczającą się. Objawy najczęściej zanikają same po około siedmiu dniach. Poza stosowaniem leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych choroba bostońska nie wymaga leczenia.
Zdecydowanie najwięcej zachorowań na bostonkę odnotowuje się u dzieci poniżej dziesiątego roku życia. Warto zaznaczyć, iż u dzieci choroba ta ma o wiele łagodniejszy przebież aniżeli u ludzi dorosłych. Warto zwrócić uwagę, iż po ustąpieniu wysypki, nawet po trzech tygodniach, dziecku może zacząć płatami schodzić skóra z dłoni oraz stóp. Schodzi ona zwykle z łatwością, ale lepiej pilnować pociechy, aby jej nie skubała, gdyż mogą poprzez to powstać ranki. Przy zastosowaniu pewnych maści zaleconych przez lekarza można skutecznie zmniejszyć łuszczenie się skóry. Bostonka często panoszy się wśród przedszkolaków.
Przebieg choroby u dorosłych
Przebieg choroby bostońskiej u dorosłych bywa bardziej uciążliwy niż u dzieci, może także trwać ona dłużej. Możliwe są ogólnoustrojowe powikłania kardiologiczne albo neurologiczne. Sporadycznie spotykano się również z przypadkami zapalenia mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet z ostrym zapaleniem płuc oraz z ostrym zapaleniem mięśnia sercowego. Zdecydowanie najwięcej problemów z chorobą bostońską mogą mieć kobiety w ciąży. O ile dla dzieci bostonka jest stosunkowo niegroźna, tak dla pań w stanie błogosławionym może ona skutkować nawet poronieniem, dlatego też należy w takim wypadku niezwykle uważać, odznaczać się wysokim stopniem ostrożności. Niekiedy w przypadku choroby bostońskiej trzeba liczyć się z odizolowaniem na parę dni, a czasami nawet na parę tygodni.
Leczenie bostonki
Lekarz powinien odróżnić chorobę bostońską od innych chorób, które również objawiają się wysypką, głównie od ospy oraz od alergii, gdzie pojawia się silny świąd oraz obecność zmian rozsianych. Choroba bostońska, tak jak wiele innych chorób wirusowych, wymaga leczenia objawowego. Wówczas podaje się między innymi środki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Pęcherzyki, które występują podczas bostonki należy osuszać płynami i kremami antywirusowymi bądź fioletem gencjanowym – wszystkie te produkty można zakupić w każdej aptece bez większego problemu. Warto, aby lekarz zaznaczył pacjentowi, by ten nie rozdrapywał ani też nie wyciskał treści pęcherzy, albowiem istnieje szansa, iż doprowadzi to do wtórnych zakażeń bakteryjnych. Ażeby skutecznie zapobiec swędzeniu oraz pieczeniu niekiedy wskazuje się użycie leków przeciwhistaminowych. Powinno się unikać wszelakich pudrów, ponieważ sprzyjają one bakteryjnym nadkażeniom. Aby zmniejszyć u dzieci gorączkę podczas zachorowania na tę dolegliwość dobrze jest podawać preparat z paracetamolem. Nasza pociecha powinna również dużo pić, ale należy wystrzegać się tutaj soków, które mogą podrażnić chore gardło. Jeśli występują w nim pęcherzyki, wówczas trzeba podawać dziecku lekkostrawne, delikatne i letnie dania, niekwaśne potrawy. Pojawiają się bowiem trudności z jedzeniem. Odpowiednie będą kaszki, kisiele, zupy kremy.
Zapobieganie chorobie bostońskiej
Aby efektywnie zapobiegać zarażeniu się chorobą bostońską należy przede wszystkim dbać o swoją higienę oraz pilnować jej przestrzegania także w przypadku pociech, które najszybciej i najczęściej chorują na bostonkę.Unikanie przebywania wśród tłumów, jeśli w naszej okolicy zarejestruje się bostonkę, może skutecznie zapobiec zachorowaniu na owe schorzenie.