Chińskie znaki zodiaku

0 1 210
5/5 - (4 votes)

W europejskim systemie, znaki zodiaku zmieniają się co miesiąc. Wiąże się to bezpośrednio z drogą przebytą przez Słońce na ekliptyce. Ten system astrologiczny znalazł swoje zastosowanie we wszystkich krajach tzw. Starego Kontynentu. W odległym Państwie Środka, wymyślono jednak inny podział. Oto podstawy chińskiego wyznaczania znaków zodiaku.

Na początek – żywioły

Aby lepiej zrozumieć, poszczególne elementy chińskiego horoskopu, należy zatrzymać się na chwilę przy żywiołach. W tym aspekcie Chińczycy także się wyróżniają. Antyczni astrologowie używali nazw żywiołów w odniesieniu do planet. Wyróżnili oni pięć głównych składowych.

  • metal – Wenus
  • drewno – Jowisz
  • woda – Merkury
  • ogień – Mars
  • ziemia – Saturn

Jak zatem widać, mamy tutaj pięć żywiołów (w odróżnieniu od europejskich czterech). Co ciekawe, trzy z nich powtarzają się (ziemia, ogień oraz woda). W niektórych opracowaniach, zamiast metalu pojawia się złoto.

Jaki wpływ mają owe żywioły na cały horoskop?

Zgodnie z chińskimi wierzeniami, to pozycja głównych planet razem z pozycją słońca oraz księżyca ustala przeznaczenie ludzkie. Ważny jest tutaj moment narodzin. Na jego podstawie, można przypisać poszczególnym osobom ich główne cechy osobowości. Dwunastoletni cykl zodiaku zwierzęcego został ustanowiony na podstawie obserwacji Jowisza. Dzięki niemu, w celu pełnego opisu, do znaku dodaje się pasujący żywioł.

Chiński system astrologiczny

Chińskie znaki zodiaku nie tylko różnią się od europejskich odpowiedników, ale również opierają się na cyklu letnim a nie miesięcznym. Początek roku jest dla Chińczyków datą ruchomą, wiąże się bezpośrednio z drugim nowiem po zimowym przesileniu Słońca. Dlatego też dla Azjatów, nowy rok zaczyna się w styczniu bądź też lutym. To dwa najbardziej mylące miesiące przy odczytywaniu własnego horoskopu chińskiego.

W systemie chińskim, każdy rok oznacza władanie innego znaku zodiaku. Dlatego też nie można go porównywać z europejskim. Zwierzęta pojawiające się w tym modelu, zmieniają się zatem co 12 lat. Co istotne, do tego faktu dochodzi jeszcze zabarwienie jednego z chińskich żywiołów. Dzięki temu cały cykl chińskiego kalendarza zajmuje okres pełnych 60 lat.

Chińskie znaki zodiaku

Po zapoznaniu się z podstawami teoretycznymi, czas na podział właściwy. Tutaj warto najpierw zająć się żywiołami. Określenie chińskiego żywiołu jest proste i intuicyjne. Ważna jest w tym wypadku ostatnia cyfra w roku narodzin. Dla przykładu, dla osoby urodzonej w 1961 roku, będzie to 1. Z tabeli możemy odczytać, że odpowiada jej metal. Poniżej zestawienie dla poszczególnych żywiołów w zależności od ostatniej cyfry.

  • 0-1 metal
  • 2-3 woda
  • 4-5 drewno
  • 6-7 ogień
  • 8-9 ziemia

Sprawa jest prosta dla osób, które nie urodziły się w styczniu bądź lutym. Dla nich przyjmuje się różne warianty. Najczęściej odejmuje się jeden rok od daty urodzenia. Warto podkreślić w tym miejscu ruchomość chińskiego kalendarza. W celu dokładnego poznania własnego roku narodzin według systemu chińskiego, można skorzystać z jednego z kalkulatorów znajdujących się w sieci.

Oprócz podstawowych żywiołów, czasami dodaje się podział na Yin  i Yang. Według niego, osoby urodzone w latach parzystych opisuje Yang, w latach nieparzystych zaś – Yin.

Jaki jest mój znak zodiaku?

Chińskie znaki zodiaku, jak już zauważyliśmy, odpowiadają latom. Cykl ten jest łatwy do obliczenia, ponieważ do orientacyjnej daty należy systematycznie dodawać bądź odejmować dwanaście. Oto wykaz podstawowych znaków wraz z przykładowym rokiem, na podstawie którego można określić własny znak.

  1. Szczur (2008)
  2. Bawół (2009)
  3. Tygrys (2010)
  4. Królik (2011)
  5. Smok (2012)
  6. Wąż (2013)
  7. Koń (2014)
  8. Koza (2015)
  9. Małpa (2016)
  10. Kogut (2017)
  11. Pies (2018)
  12. Świnia (2019)

Jeżeli matematyka to nie nasza specjalność lub też nie mamy zbyt wiele czasu, pomocny okazać może się Internet. To właśnie tutaj na jednej z wielu stron, wpisać można własną datę urodzin a sprawny algorytm odpowie nam na zasadnicze pytanie – jaki chiński znak zodiaku nam odpowiada.

,,Połączenie”

Jeżeli znamy już chiński odpowiednik naszego znaku zodiaku, pozostaje nam sprawdzenie naszego połączenia z innymi osobami.

Sprawa wygląda tu prosto, według chińskiego podziału dla każdego znaku zodiaku, występują trzy najlepsze połączenia. Wierzy się, że to właśnie z tymi znakami, mamy tzw. ,,chemię” czyli będziemy się dogadywać w najlepszym stopniu (to także najlepsi kandydaci na żonę/męża). Oprócz tego występuje jeszcze połączenie przyzwoite (z ośmioma innymi znakami) oraz totalny brak dopasowania. Na szczęście, ostatni przypadek jest zawsze pojedynczy.

Na podstawie tych obserwacji, chińscy astrologowie często porównują chociażby przyszłych małżonków. Owe zestawienie ma największe znaczenie wśród tradycyjnych, często zacofanych chińskich rodzin, gdzie nadal wierzy się w magię lokalnego horoskopu.

Podsumowanie

Chociaż wiele osób nadal chętnie czyta horoskopy, należy je traktować raczej z przymrużeniem oka. Zakazanie małżeństwa z racji braku dopasowania znaków zodiaku brzmi co najmniej absurdalnie. Co ciekawe, takie praktyki nadal (chociaż rzadko) występują w chińskim społeczeństwie.

Kalendarz chiński na pewno jest ciekawą alternatywą dla europejskiego. Występowanie tutaj żywiołów oraz zwierzęcych znaków zodiaku sprawia, że staje się on bardziej rozbudowany. Na wielu stronach można znaleźć rozmaite opisy w zależności od posiadanego horoskopu.

Czy znajdziemy tam jakieś szczegóły? Nie powinniśmy się na to nastawiać. Chiński horoskop w umiejętnym stopniu balansuje pomiędzy faktami oraz przekonaniami. I tak dla przykładu mówi się o tym, że osoby z pod znaku królika są niezwykle spokojne zaś psy mają tendencje do szukania prawdziwej miłości.

Co ciekawe, w niektórych opracowaniach, przy genezie zwierzęcych znaków zodiaku, dodaje się przedziały czasowe. Według tego wierzenia, nazewnictwo powiązane jest z dwugodzinnym cyklem w trakcie dnia, charakterystycznym dla danego zwierzęcia. W pełnym rozrachunku, daje nam to całą dobę.

To tylko jedna z historii tłumacząca pochodzenie chińskich znaków zodiaku. W zależności od regionu, można się spotkać z lokalnymi lub też bardziej znanymi teoriami na ten temat.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.