Bratek (fiołek trójbarwny) – informacje, właściwości, stosowanie, trądzik

0 910
5/5 - (5 votes)

Bratek ogrodowy (fiołek trójbarwny, fiołek ogrodowy) jest jedną z najpopularniejszych roślin występujących w przydomowych ogrodach. Ta dwuletnia roślina z rodziny fiołkowatych (Violaceae) jest mieszańcem otrzymanym w wyniku skrzyżowania Viola tricolor z innymi gatunkami. Rośliny osiągają od 10 do 25 cm wysokości, mają gładkie, czworokanciaste, rozgałęzione łodygi. U dołu częściowo pokładające się, górą wzniesione. Dolne liście są jajowato-sercowate, górne w kształcie lancetowatym.

Ze względu na swoje bogate właściwości bratek jest powszechnie stosowany w medycynie naturalnej. Przede wszystkim posiada on właściwości detoksykacyjne, co przysługuje się w wielu aspektach funkcjonowania naszego organizmu. Bratka najczęściej stosuje się w formie tabletek i naparów. Niniejszy artykuł przybliży Ci cudowne właściwości lecznicze, które oferuje nam ta niepozorna roślina.

Podstawowe informacje

Mimo swojej popularności w ogrodnictwie najlepiej zbierać dzikie osobniki rosnące na polach i nieużytkach. Oprócz właściwości leczniczych, na których koncentruje się niniejszy artykuł, roślina ta posiada kilka innych zastosowań. Kwiaty bratka używane są do aromatyzowania win, likierów, syropów oraz olejów. Ponadto często służą do produkcji perfum. Młode liście i pączki kwiatowe służą czasami jako dodatek do wykwintnych dań. Można używać ich w sałatach, daniach mięsnych oraz zupach. Niemniej jednak warto pamiętać, by raczej używać w tym celu kwiatów o fioletowych płatkach, gdyż żółte, jedzone w większych ilościach, mogą powodować biegunki.

Zarówno kwiaty, jak liście bratka są na wagę złota w świecie medycyny naturalnej. Używa się ich produkcji preparatów leczniczych i kosmetyków pielęgnacyjnych. Zawierają one mnóstwo enzymów wysoko cenionych nie tylko w medycynie, lecz także w kosmetologii. Poniższa lista przedstawia najważniejsze składniki bratka:

  • bioflawonoidy (rutozyd i kwercetynę, hesperydynę),
  • duże ilości śluzów,
  • witamina C,
  • garbniki,
  • kwas salicylowy,
  • sole mineralne
  • salicylan metylu,
  • kwasy organiczne,
  • karotenoidy (zeaksantyna i wiolaksantyna),
  • saponiny triterpenowe,
  • umbeliferon,
  • cukry,
  • olejek eteryczny (w niewielkich ilościach).

Bratek – właściwości lecznicze

Ze względu na dużą różnorodność składu chemicznego bratek posiada wiele cudownych właściwości. Poniżej omówiono najważniejsze z nich.

  • Bratek a drogi moczowe. Roślina ta ma silne właściwości moczopędna co bardzo sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn. Co więcej, bratek odznacza się szerokim działaniem przeciwzapalnym. Dzięki temu nie tylko wspomaga on nasz organizm w wydalaniu toksyn, lecz także przyczynia się do ich neutralizacji. Picie naparu z bratków poleca się przy zapaleniu pęcherza, zaburzeniach pracy nerek oraz przy kamicy nerkowej.
  • Bratek reguluje ciśnienie krwi. Substancje zawarte w bratku to prawdziwa ulga dla naszych naczyń krwionośnych. Enzymy pochodzące z tej rośliny nie tylko wzmacniają ściany żył i tętnic, lecz także nadają im elastyczności oraz działają rozkurczowo. Bratek przyjmowany regularnie (w dowolnej formie) może mieć duży wpływ na regulację ciśnienia krwi w naszym organizmie.
  • Bratek a naczynia krwionośne. Fakt, iż bratek działa pozytywnie na stan naczyń krwionośnych, odbija się nie tylko na zrównoważonych wartościach ciśnienia tętniczego. Regularne przyjmowanie preparatów opartych na tej cudownej roślinie sprzyja uszczelnianiu i wzmacnianiu ścianek naczyń włosowatych. Co więcej, bratek dostarcza witaminy C, która zmniejsza przepuszczalność naczynek, a dodatkowo działa antyoksydacyjnie. Z tego powodu preparaty lecznicze oparte na bratku są świetną propozycją dla osób borykających się z rozszerzającymi się oraz pękającymi naczynkami,
  • Bratek a trądzik. Bratek jest jednym z najbardziej znanych oraz najskuteczniejszych ziół stosowanych przy walce z trądzikiem. Dzięki swoim licznym właściwościom (przede wszystkim oczyszczającym oraz odtruwającym) bratek okazuje się wyjątkową skuteczną bronią przeciwko niechcianym zmianom skórnym. Oczyszcza on krew oraz poszczególne organy, co bardzo często wystarcza, aby usunąć głębokie przyczyny trądziku. Co prawda na początku kuracji czasami dochodzi do pogorszenia stanu skóry, niemniej jednak po dwóch-trzech tygodniach roślina zaczyna pomagać.
  • Bratek a odchudzanie. Rzecz jasna bratek sam w sobie nie odchudzi nikogo w cudowny sposób. Niemniej jednak może on skutecznie wspomóc starania mające na celu utratę wagi. Z jednej strony bratek pobudza przemianę materii, z drugiej – dzięki znacznej zawartości śluzów – zwiększa uczucie sytości, co znacznie ułatwia człowiekowi kontrolowanie swojego apetytu oraz ilości przyjmowanego pożywienia.
  • Bratek na problemy reumatyczne. Zarówno herbata lub napar z bratka, jak i okłady na obolałe stawy mogą przynieść ulgę w dolegliwościach reumatycznych.

Aby poczuć jakiekolwiek efekty lecznicze bratka, należy dobrze przemyśleć rozpoczęcie kuracji. Aby dostosować porcje zioła oraz ustalić najlepsze pory jego stosowania, warto skonsultować się z doświadczonym fitoterapeutą.

Bratek – stosowanie

Napar

Napar z bratka jest jedną z najskuteczniejszych metod jego przyjmowania. Pamiętaj jednak, żeby zadbać o jakość zaparzanych ziół. Najlepiej jest pozyskiwać je z zaufanego źródła. Warto unikać najtańszych produktów najgorszego sortu. Bratka należy zaparzać 6-8 minut pod przykryciem. Następnie wystarczy je odcedzić lub wyjąć saszetkę. Pić najlepiej po posiłku, 3 razy dziennie. Kuracja może trwać maksymalnie trzy miesiące, potem dobrze jest zrobić przerwę.

Parówki

Aby przygotować parówkę należy zagotować około 5 torebek (5 łyżek) bratka w garnku. Następnie wystarczy wlać przecedzony płyn do miski, nachylić się nad nią, przykryć głowę ręcznikiem i wytrzymać w takiej pozycji do czasu, aż woda przestanie parować. Metody tej używa się w różnych celach. Jednym z nich jest przygotowanie skóry do zabiegów kosmetycznych. Dzięki temu jest ona miękka i delikatniejsza. Poza tym parówka z bratka świetnie sprawdzi się w przypadku kaszlu oraz innych chorób dróg oddechowych.

Kąpiel

Kąpiel w wodzie z bratkiem stosowana jest na wszelkiego rodzaju problemy skórne, które obejmują większe połacie ciała. Poza tym takie rozwiązanie może okazać się skuteczne w walce z przeziębieniem lub popularnymi infekcjami. Kąpiel rozgrzewa, a lecznicze opary bratka wyłaniające się z gorącej wody dodatkowo wnikają do dróg oddechowych. Kąpiel należy przygotować w następujący sposób: W dużym garnku (5 litrów lub więcej) zagotuj wywar z bratka. W międzyczasie napełniaj wannę gorącą wodą. Wywar powinien gotować się około 6 minut. Następnie wlej go do pełnej wanny.

Fiołek trójbarwny
Kliknij i sprawdź ceny!

Przeciwwskazania do stosowania bratka

Kobiety w ciąży oraz karmiące nie powinny przyjmować bratka. Poza tym muszą unikać go osoby osoby uczulone na salicylany oraz posiadające tendencje do niskiego ciśnienia. Warto również wiedzieć, iż istnieje pewna odmiana bratka – tak zwany bowles black (o ciemnofioletowych lub zupełnie czarnych liściach), która nie posiada żadnych właściwości leczniczych. Jest to roślina stricte dekoracyjna.

Naturalne środki lecznicze oparte na bratku są bardzo delikatne i nie wyrządzają nikomu szkody. Jeśli jednak masz jakiekolwiek zastrzeżenia co do stosowania tej rośliny, a mimo to chciałbyś skorzystać z jej mocy, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.