Borderline – informacje, przyczyny i objawy. Jak żyć z osobą cierpiącą na borderline?

0 290
5/5 - (5 votes)

Nigdy nie jest łatwo żyć w pobliżu kogoś, kto cierpi na zaburzenia osobowości. Jednym z nich może być borderline -osobowość chwiejna emocjonalnie. Większość ludzi nie wiedząc, jak poradzić sobie z bliskim dotkniętym takim zaburzeniem i jak mu pomóc, czuje się zagubiona. Czasem w efekcie tej bezradności dochodzi do podjęcia dramatycznej decyzji o odsunięciu się od takiej osoby. Wciąż jednak wiele osób, mimo trudności, pragnie dzielić życie z człowiekiem cierpiącym na borderline. Tylko jak? Czy istnieją sposoby, które mogą pomóc wieść jak najbardziej normalne życie wraz z osobą zaburzoną? Czy można skutecznie pomóc komuś takiemu?

Czym jest borderline?

Zacznijmy od początku. Borderline to inaczej pograniczne zaburzenie osobowości lub osobowość z pogranicza. Mimo, że stan emocjonalny osób, które cierpią na borderline stale się zmienia, jest także stabilny – nie pogarsza się. Nie mamy więc do czynienia ze schizorenią. Szacuje się, że zapadalność na osobowość borderline wynosi około 1-2% populacji. Jest to zaburzenie bardzo poważne, mające destrukcyjny wpływ na jakość życia, dlatego niezbędne w tym przypadku jest leczenie, psychoterapia, a w niektórych przypadkach nawet hospitalizacja. Zazwyczaj zapadają na nie osoby, u których można stwierdzić także inne zaburzenia, dlatego jest trudne do zdiagnozowania. Nie do końca wiadomo, co jest przyczyną borderline – prawdopodobnie jest wynikiem kombinacji biologicznej, psychologicznej i społecznej. Osoby zaburzone często przeżyły w dzieciństwie jakąś traumę lub zostały porzucone.

Jakie są objawy borderline?

Jak każde schorzenia, również zaburzenia o podłożu psychicznym mają swoje objawy. W tym przypadku jednak dość łatwo pomylić je z innym schorzeniem – istota może tkwić w najmniejszym szczególe. Jednak połączenie pewnych objawów, może sugerować nam, że mamy do czynienia właśnie z borderline. Oto one:

  • Niestabilność emocjonalna – przechodzenie ze skrajności w skrajność, podejmowanie nieracjonalnych decyzji, niemożność doświadczania dwóch sprzeczności jednocześnie(wszystko jest dobre albo złe, nie ma nic pomiędzy, istnieje tylko jedno rozwiązanie itp.)
  • Trudności interpersonalne – intensywne i niestabilne związki z innymi ludźmi o sinusoidalnej strukturze (idealizowanie i dewaluacja)
  • Impulsywność – napady obżarstwa, nadużywanie substancji odurzających, niebezpieczne zachowania na tle seksualnym oraz inne nieracjonalne zachowania
  • Próby uniknięcia bycia opuszczonym – gorączkowe wysiłki, które mają za zadanie ochronić osobę dotkniętą borderline przed odrzuceniem realnym, bądź wyimaginowanym
  • Zaburzony obraz własnej osoby – poczucie zagubienia, niemożność określenia własnego „ja”, które często objawia się pozowaniem, udawaniem kogoś innego oraz wcielaniem się w różne role w zależności od sytuacji
  • Poczucie pustki – chroniczne uczucie braku sensu w życiu
  • Zachowania samobójcze – powtarzające się myśli i próby samobójcze, a także groźby i samookaleczanie
  • Myśli paranoiczne oraz lęki – pojawiające się przelotnie lub systematycznie
  • Toksyczne uczucie wstydu – związane z własnymi niedoskonałościami
  • Sprawność sytuacyjna – umiejętność radzenia sobie w trudnej sytuacji, przy poczuciu bezsilności wobec porównywalnych i łatwiejszych zadań
  • Narcyzm – potrzeba zwrócenia na siebie jak największej uwagi

To jedne z wielu przykładów zachowań, przedstawione w formie uproszczonej. Należy bowiem pamiętać, że poprawną diagnozę może postawić jedynie specjalista.


Dowiedz się więcej o borderline
Kliknij i sprawdź ceny!

Jak żyć z osobą cierpiącą na borderline – wskazówki

Osoby cierpiące na borderline odczuwają takie same emocje, jak osoby zdrowe, ale w inny sposób. Osoby z tym zaburzeniem często widzą świat oczami dziecka. Podczas, kiedy w rzeczywistości to fakty odpowiedzialne są za wywoływanie uczuć, w przypadku osoby zaburzonej to uczucia „tworzą” fakty, naginając realia. Dlatego właśnie osoby z borderline często niepoprawnie interpretują wydarzenia. Na przykład, kiedy ktoś im bliski odwołuje umówione wcześniej spotkanie, wpadają we wściekłość i czują się porzuceni. Borderline to swojego rodzaju nadwrażliwość na emocje. Zazwyczaj w relacjach z innymi ludźmi potrzebują kontroli i dominacji, aby zapewnić sobie pozór bycia niezależnym. Bardzo ważne jest, żeby pamiętać, że osoba zaburzona nie ma na celu nas krzywdzić swoim zachowaniem, a jedynie chce ukoić swój ból w nieracjonalny dla nas sposób. Oto wskazówki, które pomogą zbudować jak najzdrowszą relację z osobą dotkniętą borderline:

  • Unikaj niepotrzebnych konfliktów – im mniej konfliktów i kłótni, tym mniejsza szansa na najbardziej skrajne zachowania osoby zaburzonej. Postaraj się unikać nieporozumień i nie doprowadzać do nich z własnej inicjatywy, kiedy można załatwić sprawę polubownie. Jeśli już jednak dojdzie do kłótni, pamiętaj, żeby nie odrzucać bliskiej Ci osoby i po ochłonięciu dać jej znać, że nie odsuwasz się od niej i jej nie opuszczasz.
  • Okaż zrozumienie – pokaż bliskiej Ci osobie, że ją wspierasz i rozumiesz, ale nie wyręczaj jej w podejmowaniu decyzji.
  • Pokaż, że można Ci ufać – osoby dotknięte borderline mają problem z zaufaniem sobie oraz innym. Nie kłam, nie obiecuj rzeczy, których nie jesteś w stanie zrobić, bądź szczery i nie ignoruj tego, co mówi i robi osoba zaburzona.
  • Zachęcaj do pomocy profesjonalisty, ale nie zmuszaj – do pełnego wyleczenia borderline pomoc specjalisty będzie niezbędna, jednak nikogo nie można zmusić do podjęcia leczenia. Rozmawiajcie o tym w spokojnych chwilach, ale nigdy nie naciskaj. To musi być dobrowolna decyzja.
  • Groźby samobójcze traktuj poważnie – to nie zawsze są tylko puste słowa, które mają na celu zwrócić Twoją uwagę i NIGDY ich tak nie traktuj. Osoby dotknięte borderline są znacznie bardziej narażone na próby samobójcze. Okaż, że naprawdę przejmujesz się losem bliskiej Ci osoby, a w razie potrzeby skonsultuj się ze specjalistą.
  • Nie odsuwaj się – nawet, jeśli jest bardzo ciężko i nie możesz sobie poradzić, nie odsuwaj się od bliskiej Ci osoby, żeby wrócić do niej, kiedy trochę się uspokoi. Doprowadzi to jedynie do znacznego pogorszenia stanu osoby z borderline.
  • Nie szantażuj – to i tak nic nie da, a jedynie pogorszy sytuację i zmniejszy zaufanie.
  • Broń swoich granic – trzymaj się swoich przekonań, a kiedy potrzebujesz czasu dla siebie, powiedz o tym spokojnie i dokładnie wytłumacz, że nie opuszczasz bliskiej Ci osoby ani nie odsuwasz się. Dla Ciebie może być to oczywiste, ale takie wytłumaczenie może pomóc uspokoić emocje osoby zaburzonej i być dla niej przykładem Twojej troski i zaangażowania.
  • Nie przejmuj emocji od osoby zaburzonej – nie pozwól aby zawładnęły one Tobą, ponieważ w ten sposób jedynie sobie zaszkodzisz, nikomu nie pomagając.
  • Bądź dobrym słuchaczem – słuchaj uważnie i dokładnie.
  • Zadawaj dużo pytań i mów dużo we własnym imieniu – rozmowa jest kluczem do sukcesu, ważne jest jednak, by była jak najbardziej spokojna. Pamiętaj, żeby starać się brzmieć pewnie.
  • Podaruj bliskiemu trochę zabawy – zabierz bliskiego do kina, ZOO lub na długi spacer. Zorganizuj piknik w ładnym miejscu lub rowerową przejażdżkę, cokolwiek, co sprawi Wam trochę przyjemności i wzmocni Waszą relację.
  • Pomóż odbudować poczucie własnego „Ja” – zwracaj uwagę na mocne strony i zachowania osoby zaburzonej i rozmawiaj o nich.
  • Ucz się – nie tylko na temat borderline, ucz się swojego bliskiego. Każdy przypadek zaburzenia jest nieco inny i każdemu pomoże coś innego. Dlatego Twoja pomoc jest tak ważna – niektóre rzeczy możesz zauważyć tylko Ty. Dlatego obserwuj i słuchaj uważnie, aby życie z osobą cierpiącą na borderline mogło być jak najbardziej szczęśliwe i spokojne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.